Dnes je utorok, 15.jún 2021, meniny má: Vít
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Úsmev na tvári, priatelia!

august 05, 2010 - 15:22
Pre moderátora Martina Nikodýma je cestovanie vášňou. Absolvoval adrenalínové cesty po Južnej Amerike, dobrodružné výpravy do Afriky aj na iné miesta, ale veľmi rád sa opakovane vracia do Thajska, osobitne do jeho hlavného mesta Bangkok. S mestom sa vždy privíta ako dobrý známy. Príjemné zážitky z tejto metropoly možno prinášajú na jeho tvár jeho typický pozitívny úsmev. Svoj vzťah k tomuto mestu dal aj do reportáže pre Slovenku.
Foto: 
Cestopis Bangkok je metropolou, kde načerpáte pozitívnu energiu

Bangkok, toto kráľovské mesto som navštívil už niekoľký raz. Tentoraz výnimočne na pozvanie TAT, thajského ministerstva pre turizmus. Chceli nám ukázať, ako sa mesto mení, že už to dávno nie je iba hlučná metropola, ktorá je odrazovým mostíkom pre všetky výlety v oblasti Indočíny. Bangkok, alebo aj Benátky východu, sa za tých dvanásť rokov, čo sa poznáme, naozaj zmenil. Vlastne sa vďaka turistickému ruchu mení celé Thajsko. Pred pätnástimi rokmi Thajčania pochopili, ako si získať priazeň návštevníkov a keď sa k tomu pridala podpora vlády, vznikol najlepšie sa rozvíjajúci turistický priemysel na svete. Thajčania sú veľmi dobrosrdeční ľudia, ktorí sa snažia vyhovieť vám takmer vo všetkom. Takéto správanie je pre nich úplne prirodzené, pretože súvisí s ich tradičnou výchovou a Budhovým učením.

Bez konfliktov
Thajsko je zväčša budhistické, no v Bangkoku žije aj isté percento sikhov, kresťanov i moslimov. Kráľovské mesto na rieke Chao Phraya je miestom, kde spolu žijú bez akýchkoľvek konfliktov.
Keďže mi je atmosféra budhistických stúp blízka, nikdy si nenechám ujsť príležitosť meditovať v niektorých z najkrajších bangkokských chrámov. A je z čoho vyberať, sú ich stovky. Tentoraz som však navštívil aj sikhskú svätyňu kúsok od China townu. Poznám postoje budhistov, ale nevedel som, ako ma prijmú v chráme plnom Indov. Bolo to veľmi milé prekvapenie. Mladý sympatický guru, na ktorom išli dámy z našej posádky oči nechať, nám porozprával, ako tu žijú a potvrdil, že nemajú žiadny problém privítať v chráme iných veriacich, hoci aj kresťanov. O malú chvíľu som sa dočkal aj dôkazu.

Po dlhej vstupnej chodbe prichádzali traja budhistickí mnísi v žltých rúchach. Náš guru im vyšiel v ústrety, aby podčiarkol vzácnosť tejto návštevy a privítal ich v najsvätejšom chráme Indov v Bangkoku. Najskôr sa všetci navzájom uklonili a potom mnísi po jednom sklonili hlavu pred oltárom, na ktorom ležala kniha, v ktorej je, ako som sa dozvedel, spísaná všetka múdrosť tohto sveta. Potom bolo potrebné túto udalosť už len zdokumentovať, ale ani to nebol problém. Jeden z mníchov vytiahol z nariaseného rukáva na svojom rúchu fotoaparát a hneď spravil pár záberov.

Všetko pre vás
Bangkok sa naozaj mení. Na mnohých miestach, kde ešte pred pár rokmi stáli ošarpané budovy, dnes stoja tie najmodernejšie päťhviezdičkové hotely. Neboja sa investovať a dúfajú, že to návštevníci ocenia. Jedným z veľkých lákadiel je aj to, že Thajsko je pre turistov pomerne lacné. Thajský bath je takmer rovnako hodnotný ako naša bývalá koruna, takže sa cítime tak trochu ako doma so starými cenovkami. Teda ak ich obchodník vystavil, pretože cena nie je fixná a dá sa vždy zjednať. Ak ste dobre oblečení turisti s bielou pleťou, môžete si byť istí, že prvá ponuka pre vás môže byť aj desaťnásobkom skutočnej ceny. Nie ste opálení, ste tu teda krátko a nevyznáte sa.

Prečo to trošku nevyužiť?
V hoteloch sú ceny fixné a veľmi priaznivé. Za veľký dvojizbový apartmán zaplatíte okolo sto eur. Trpko som si spomenul na naše návštevy predražených európskych metropolí. V Bangkoku za slušnú cenu máte štýl a tú najlepšie obsluhu v prvotriednej reštaurácii. Thajčania rýchlo prišli na to, čo potrebujeme a čo máme radi. Preto nám ochotne ponúkajú to najlepšie z ich kultúry a ak majú skúsenosť, že nám bude čosi z domova chýbať, neváhajú a pozvú tých najlepších odborníkov z Európy či Ameriky. To platí rovnako v prípade architektov aj kuchárov. Všetko pre vás a navyše bez pocitu, že sa niekto prehnane snaží dostať do vašej priazne len preto, že od vás za to čosi očakáva.

Pozor na najkrajšie ženy
Bangkok, samozrejme, nie sú len päťhviezdičkové hotely. Je to aj nekonečná spleť ulíc a uličiek, kanálov a kanálikov. Život sa tu odohráva najmä na ulici. Aj to najlepšie jedlo dostanete priamo na ulici a naozaj za pár drobných. Obyvatelia Bangkoku majú zväčša veľmi malé byty a v nich nie je priestor pre kuchyňu. Tak doma nevaria, ale hotové jedlo si kúpia od predavačov na ulici a domov ho prinesú v igelitových vrecúškach. Thajská kuchyňa je naozaj výnimočná. Je rýchla a zdravá. Ak tu aj stretnete nejakého Thajčana s faldíkmi na brušku, bude to určite v okolí nejakého fast foodu.
Úžasným bonusom tejto cesty bola možnosť urobiť si certifikát z thajskej kuchyne. Dokonca priamo v kráľovskej reštaurácii Blue Elephant. Po trhoch so zeleninou, mäsom, rybami a koreninami nás sprevádzala rozkošná dvojica kuchárov.

V Thajsku sa veci týkajúce sexuality pozerajú veľmi otvorene. Homo či hetero, to je každého osobná vec. Dokonca otázka zmeny pohlavia sa tu berie ako čosi prirodzené. Majú tých najlepších plastických chirurgov, ktorí z muža, samozrejme za peniaze, urobia krásnu Thajčanku, ak po tom zatúži. Mimochodom, to je aj dobrá rada pre tých, ktorí prichádzajú do Bangkoku po prvý raz. Obyčajne tie najkrajšie mĺkve ženy pri bare sú muži! Mlčia, aby ich hlas neprezradil. Moje kuchárske srdiečko v spoločnosti tých dvoch len tak poskočilo pri pohľade na čerstvý koriander a lemongrass. U nás obyčajne tieto suroviny nahrádzame mrazenými či sušenými. V Bangkoku dostanete na trhu naozaj všetko a veľmi čerstvé. Radosť z toho variť a ešte väčšia radosť potom jesť!

Nevynechajte Kaosan

Ak naozaj potrebujete dobre poradiť alebo zohnať niečo, o čom ste si mysleli, že to hádam ani neexistuje, choďte na Kaosan Road. Je to ulica, kde sa stretávajú všetci batôžkári, ulička plná lepších aj horších hotelov, kuchtíkov, predavačov všetkého, cestovných agentúr, a najmä tej najväčšej cestovateľskej pohody. Kaosan v mojom programe chýbať nesmie. Aj táto ulica sa zmenila. Pred dvanástimi rokmi sa tu pri pive stretávali zväčša len vetrom ošľahaní a zarastení cestovatelia. Dnes tu stretnete trikrát viac ľudí, mnohí ťahajú za sebou svoj luxusný červený kufrík.

Napriek tomu genius loci tohto miesta je taký silný, že postupne stiahne každého do nekonečnej thajskej pohody, o ktorej si v tej chvíli myslíte, že sa hádam nikdy neskončí a je bezhraničná. Milujem ten pocit, keď som ďaleko od domova, viem, že veci a starosti, ktoré som nechal doma nevyriešené, z tejto diaľky nedokážem riešiť, a tak ich jednoducho vypustím z hlavy. Dalajláma raz povedal: „Problém, ktorý má riešenie, nie je problémom, pre ktorý by sme si mali robiť starosti, lebo sa vyrieši aj bez nás. No a problém, ktorý riešenie nemá, opäť nie je dôvodom na starosti, lebo starosti problém nijako nevyriešia.“

Keby sa mi tak darilo mať to neustále v hlave, tak sa stále usmievam. To si asi vravia aj Thajčania. Nie nadarmo sa vraví: „Thailand is a smileland,“ tak úsmev na tvár, priatelia!

Autor: MARTIN NIKODÝM
Foto: autor

- - Inzercia - -