Dnes je utorok, 27.október 2020, meniny má: Sabína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Urobte z toxínov ex: Doprajte si letný detox!

jún 24, 2018 - 10:18
Voda, ktorú pijeme, vzduch, ktorý dýchame, i potraviny, ktoré jeme, obsahujú množstvo škodlivých chemikálií, ktoré sa denne dostávajú do nášho organizmu. Hoci v ľudskom tele fungujú mechanizmy samočistenia, postupne zlyhávajú a nedokážu priebežne odstraňovať z tela odpad. Ten sa ukladá v jednotlivých orgánoch a bunkách. Imunitný systém je preťažený – vzniká množstvo zdravotných problémov. Dôležitú úlohu hrá pravidelná detoxikácia – očista organizmu.

Nepodceňujte signalizáciu

Ľudské telo je skonštruované ako dokonalý stroj. V prípade, ak niečo nie je v poriadku, organizmus vysiela varovné signály. Tie neradno podceňovať. Nad detoxikáciou je vhodné uvažovať v prípade, ak vás trápi častá bolesť hlavy, zápcha, plynatosť, zlý dych, nečistá pleť, nevoľnosť, nepokojný spánok, náladovosť, depresia. Nezáleží na pohlaví ani na veku. Detoxikovať môže každý z nás. 
 

Sústreďte sa na črevo

Je prirodzené, že drvivá väčšina z nás si chvíle kráti sledovaním televízie a prejedaním sa. Hrubé črevo býva často najväčším skladiskom odpadov. Ak ho neočistíme od nánosov, v ktorých prežívajú cudzopasníky, postupne otravujeme vlastné telo. Výsledkom je, že telo síce chce vstrebávať živiny, žiaľ vstrebáva iba toxické látky z nestrávenej potravy. Zelenina predstavuje najefektívnejší spôsob detoxikácie hrubého čreva. Nemenej dôležitá je vláknina, ktorá zbrusuje črevnú sliznicu. Priaznivo pôsobí aj citrónová šťava. Kľúčové je vyradiť z jedálneho lístka sladkosti a lepok.
 
Samotná príroda je bohatá na niekoľko vzácnych produktov, ktoré priaznivo pôsobia na detoxikáciu. Napríklad Yucca, ktorá regeneruje sliznicu tráviaceho traktu a pomáha odstraňovať usadeniny z tela. Pri jej užívaní sa detoxikácia organizmu môže preukázať na samotnej pleti vo forme vyrážok, ktoré však súvisia s vyplavovaním škodlivín z organizmu. V priebehu niekoľkých dní je však následne i samotná pokožka sviežejšia a zdravšia. V niektorých prípadoch pomôže aj črevná sprcha. Po jej realizácii je však potrebné užívať probiotiká. Jarné obdobie je ideálne na znovuobnovenie činnosti buniek. Detoxikáciou náš organizmus odbúrava odpadové látky. Po takejto očiste sa zvyšuje hladina fyzickej, duševnej a sexuálnej energie, expandovať začína aj naša kreativita. Zlepšuje sa cirkulácia krvi, urýchľuje metabolizmus, zvyšuje sa kvalita spánku, uvoľňuje sa svalstvo. 
 

Oči - zrkadlo duše, jazyk - zrkadlo zdravia

Jazyk je orgánom chuti a začiatkom tráviaceho traktu. Môžeme ho označiť za zrkadlo celého zažívacieho ústrojenstva. Čistý ružový jazyk je známkou čistoty tráviacich orgánov, a naopak, akýkoľvek povlak je svedectvom o ich znečistení. Sčervenený, žltkastý alebo zelenkastý povlak jazyka ukazuje na poruchy v metabolizme, hnedočierne sfarbenie indikuje narušenie pohybu natráveniny a jej rozkladu. Najčastejšie sa u ľudí vyskytuje biely povlak, ktorý oznamuje toxicitu v tráviacom trakte.
 

Ako detoxikovať?

Základom je pevná vôľa a úprimná snaha pomôcť svojmu telu. Zrieknutie sa cigariet, alkoholických nápojov či kávy je samozrejmosťou. Pri detoxikácii sa odporúča jesť vo väčšej miere vlákninu, olivový olej, jablkový ocot a morské riasy. Antioxidanty, vitamíny skupiny B, vápnik, horčík a zinok by mali byť na dennom poriadku. Probiotické baktérie pomôžu pri detoxikácii obnoviť črevnú mikroflóru. Vhodné je konzumovať viac ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú vlákninu potrebnú pre črevo. Pitný režim by mal obsahovať viac zásaditých nápojov, ktoré neutralizujú kyseliny v organizme. Nevhodné je konzumovať alergizujúce potraviny (mlieko, vajíčka), vnútornosti, vyprážané jedlá, rafinovaný cukor. Červenú by malo dostať aj samotné červené mäso. 
 

Buďte aktívni

Detoxikáciu podporuje fyzická aktivita (nie však vytrvalostná ako dlhodobé behy, bicyklovanie…), teplé kúpele, teplá sprcha a sauna na zvýšenie vylučovania škodlivých látok. Taktiež oddych, relaxácia a eliminácia stresu umožňuje lepší priebeh očisty. Pri detoxikácii telo potrebuje energiu na rozkladanie toxínov, preto veľký výdaj energie nie je vhodný. Človek by sa cítil veľmi unavene a ospalo. 
 

- - Inzercia - -