Dnes je utorok, 15.jún 2021, meniny má: Vít
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Žijú ako „Kvety v podkroví“

jún 17, 2011 - 11:30
Keď Idina mama oznámila, že by si rada prisťahovala domov priateľa, ona s jej bratom proti tomu nič nenamietali. To netušili, že skončia vysťahovaní do podkrovia, so zákazom vstupu na nižšie poschodie a ich vlastná matka s nimi nebude takmer komunikovať.
Foto: 
Hana bola vždy rozhodná a dominantná žena. „Keď bola s otcom, ony mala vždy hlavné slovo,“ povedala Ida. Tak to pokračovalo aj po rozvode. Zmenu jej deti nepostrehli, ani keď si našla nového priateľa. Potom sa spýtala, či im nebude vadiť, keď sa k nim nasťahuje. Hoci muža dovtedy nevideli, bolo im to vlastne jedno. „Navyše sme to ani nemohli rozhodnúť, veď to je jej dom,“ pokračovala slečna, ktorú čoskoro prekvapil zvláštny telefonát. „Bola u neho na víkend a volala domov. Zrazu povedala, že niekto sa chce so mnou porozprávať a dala mi ho k telefónu,“ opísala situáciu Ida, ktorej mamin priateľ Peter hneď povedal, že si nepraje, aby mu vykala a má mu tykať. Jej sa to nepozdávalo a preto odmietla. „Začal s tým, že počul, že ja mám s problém, že on k nám pôjde,“ krútila hlavou tmavovláska, ktorá v tom čase ešte skutočne žiadny problém nemala. „Že vraj on má deti a oni tam budú chodiť... Ja hovorím, že mne je to jedno.“ Tým bola diskusia uzavretá a cudzí chlap sa k nim o mesiac nasťahoval.

Tajné plány
Dovtedy bývala na prízemí babka a hore Ida s jej rodinou. „Povedal, že chce, aby sme sa s bratom presťahovali hore do podkrovia, aby mali väčšie súkromie,“ ponorila sa do spomienok spred troch rokov. Časom našla dokonca doma plány, kde mal Hanin partner rozpísané, ako si predstavuje ďalší postup a úlohy pre oboch súrodencov. „Napríklad, že v pondelok si vymaľujem izbu. Pri tom ja som každý deň v robote do štvrtej do piatej, aj dlhšie,“ uviedla príklad. Zo svojich plánov nevynechal ani jej brata, ktorý mal opraviť komín na streche, či upratať celú záhradu.
Nič zásadné sa však nedialo a prerábka podkrovia pokračovala, kým jedného dňa Ida náhodou nezačula, ako prisťahovalec jej mame hovorí, že keby neinvestovala peniaze do nových izieb pre svojich potomkov, mohli ísť na lepšiu dovolenku. „Keď som to počula, hneď som tam šla a spýtala, že čo to hovoril a on na to, že nič,“ pokračovala Ida, ktorá sa vtedy prvý krát s Petrom pohádala. „Povedal mi, že som psychicky narušená a mala by som odísť z tohto domu,“ povedala nešťastná dievčina, ktorá sa ďalej musela pozerať spoločne s celou rodinou na to, ako jej mama kupuje človeku, ktorý nič nemal nový Peugeot 607 a živí ho. „Začal si kupovať Hugo Boss obleky. Všade sa prezentuje ako finančník a pri tom sedí doma v župane,“ posťažovala sa Ida. Mama je na to povedala, že to má dôvod, prečo to tak musí byť a nech sa nestará. Zaplatila aj spoločnú dovolenku s jeho deťmi, no napokon vo svojej práci, kde mala veľmi výhodné postavenie dala výpoveď, pretože Peter ju presvedčil, že založia spolu firmy. Keď sa im nedarilo, ona si našla prácu mimo domova, kde je každý druhý týždeň a jej deti ostávajú s ním samé. „A ten týždeň, čo je to, má ďalšie dve práce,“ dodala Ida.

Bála sa, že je ublíži
Istý čas uvažovala,že odíde, no nechcela opustiť mladšieho brata, ktorému pomáha, ani babku, ktorá sa podľa nej z toho všetkého zbláznila. „Rozhádali sa s mamou. Kvôli nemu zobrala veľký úver a zmizli nejaké milióny, ktoré dala jemu. Babka prepísala na ňu celý dom, lebo nevedela o čo ide,“priblížila nám situáciu, v ktorej ostali o peniaze ukrátené aj jej dve tety, z ktorých jedna sa snaží získať svoj podiel späť. To je jediná Idina šanca, pretože potom by mohla dosiahnuť, aby sa Peter musel vysťahovať. To však môže trvať roky a situácia, keď ich vlastná mama s nimi okrem „Ahoj.“ a „Ako sa máš?“ nehovorí a doma môžu byť nanajvýš zavretí v izbách sa stáva pre súrodencov čoraz neznesiteľnejšou. „Keď som ešte zo začiatku išla pozerať do obývačky a zaspala pred telkou, tak začal búchať kuchynskými dvierkami,“ uviedla príklad ako sa k nej správa matkin priateľ, s ktorým vôbec nehovorí a len sa obchádzajú. „Asi pred rokom som vešala prádlo na tom poschodí, kde som ani nemala byť. Prišiel, že čo tam robím. Na to hovorím, že to je náš dom, prečo by som tam nemala byť. A on na to, že tu nie je nič vaše, tu je všetko moje. Že nech odtiaľ vypadnem. Že som pi...“ popísala situáciu Ida, ktorá odišla a s plačom volala bratovi, aby prišiel domov. „Ten výraz mal taký nepríjemný až som sa zľakla, že mi niečo urobí,“ povzdychla si. Keď zavolala mame, o všetkom už bola informovaná od Petra. „Povedala, že som si to zaslúžila,“ rezignovane skonštatovala Ida.

Jedine odsťahovať sa...
Podobné situácie neminuli ani jej brata.„Keď si tam chodia jeho deti, tak ja neviem čo tam robia, ani ma to nezaujíma, ale o druhej ráno buchotajú, ako keby sťahovali celý dom,“ podelila sa o ďalší zážitok. Keďže raz bol jej brat chorý, išiel ich poprosiť, či by nemohli byť tichšie, že chce spať. „On na neho nakričal, že čo sa vôbec ozýva, že nech je ticho a zalezie do svojej izby,“ popísala, ako to skončilo. Takto sa správa dokonca aj k svojej partnerke. „Mama za nami vôbec nechodí. A keď nám raz bola pomôcť namontovať zrkadlo, tak jej vynadal, ako si dovolila tam ísť a že mu to neoznámila,“ povedala Ida, ktorá bola aj inokedy svedkom toho, ako pred ďalšími ľuďmi Peter na Hanu kričal. Ona však vždy len ticho šla za ním. Rozhovory vôbec nepomáhajú, hoci s ňou hovorili aj ľudia mimo rodiny. „Ona to vníma tak, že jej ho všetci závidia,“ pokrčila plecami jej dcéra, ktorá si pomaly začína uvedomovať, že jej jedinou možnosťou zrejme bude sa z domu odsťahovať aj s bratom a mamu ponechať svojmu osudu. Zatiaľ však ešte čaká, kým presťahujú babku do domova dôchodcov, aby sa mal o ňu kto postarať a ako dopadne súd s okradnutou tetou.

Autor: Mária Šidlová
Foto: Thinkstock

- - Inzercia - -