Dnes je pondelok, 17.máj 2021, meniny má: Gizela
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Zdena Studenková: Herečka, s ktorou nás baví svet

október 29, 2010 - 10:52
Blonďavej hereckej dive sa podarilo to, čo len máloktorej z jej kolegýň: stala sa legendou pred ukončením aktívnej kariéry či nebodaj životnej púte.
Foto: 

Jedna z najžiadanejších slovenských herečiek sa vo svojom povolaní našla, a to bez ohľadu na fakt, že sa ním v svojich detských ani adolescentných snoch neplánovala uberať. Zdena Studenková sa pôvodne túžila venovať fotografii, bez problémov v tomto obore aj absolvovala strednú umelecko-priemyselnú školu v hlavnom meste. Na štúdium iného umeleckého smeru, herectva, sa dala v podstate len nahovoriť, čo aj ju samotnú viac-menej prekvapilo. V roku 1976 však už držala v ruke diplom z VŠMU, pred meno si mohla začať cifrovane písať pomerne siahodlhý titul Mgr. art., no a o jej ďalšej dráhe už bolo definitívne rozhodnuté.

Čerstvá absolventka herectva ihneď získala angažmán na Novej scéne, o rok neskôr vymenila pôsobisko za Činohru Slovenského národného divadla. Nával hlavných úloh na našej najprestížnejšej scéne vydržala zvládať úctyhodných dvadsaťdva rokov. Zbohom svätostánku slovenského divadelníctva dáva roku 1999 a ďalej sa umeleckým životom ide prebíjať ako herečka na voľnej nohe. Že by mala o ponuky núdzu, sa povedať nedá. Dodnes. A to množstvo ocenení za najobľúbenejšiu herečku je len materiálnym svedectvom vyššie uvedených slov.

Umelkyňa telom i dušou

Vyštudovaná fotografka a herečka sa umelecky prejavuje aj na ďalších, približne stodvadsiatich parketoch. To, že jej v žilách koluje krv umelkyne, Zdena Studenková jednoducho nezaprie. Šťastlivci, ktorí si ju mohli pozrieť v muzikáloch (napr. Pokrvní bratia) hraných v deväťdesiatych rokoch v Bratislave, Košiciach, Nitre či v Prahe, dobre vedia, že útla blondínka spieva doslova fenomenálne. Ďalší mohli objaviť tú istú Ameriku, ak si v roku 1995 kúpili Studenkovej cédečko s poetickým názvom Dotyky noci. Stačí nám mininálna orientácia v slovenských šoubiznisových tituloch (či už v tých printových alebo televíznych), aby sme si všimli, že Zdena disponuje vycibreným estetickým cítením, ktoré sa jasne odzrkadľuje pri voľbe jej outfitov.

Na jednej strane možno skonštatovať, že sa herečka oblieka netradične i odvážne, no nikdy nie vulgárne. Na strane druhej možno rovnako bohorovne vyhlásiť, že sa Zdena oblieka elegantne a decentne, pričom o starej tetičke či socialistickej sekretárke, „ktorej ťahá na šesťdesiatku“, nemôže byť reči. Kreativitu však Studenková prejavuje predovšetkým v každodennom prístupe k životu. Podľa vlastných nápadov v kuchyni vytvára hotové gurmánske delikatesy, ktoré, apropo, zvečnila v dvoch komerčne úspešných knižných tituloch. V roku 2004 vydala prvý zväzok návodov na špeciality Recepty so štipkou hereckého umenia. O dva roky neskôr kuchárka – spisovateľka voľne pokračovala Novými receptami so štipkou hereckého umenia.  

Láska roky prenáša

Kreativita a odvaha hereckej divy sa pretavila ešte do jednej podstatnej oblasti jej existencie, ak nie rovno do tej najdôležitejšej – do súkromia. V skratke, herečka nielen hlása nekonvenčný prístup k životu, ale ho aj prakticky realizuje. Samozrejme, začína sama od seba. No skrátka, aby sme ďalej nechodili okolo horúcej kaše: po štrnástich rokoch strávených v jednej domácnosti a svornom manželskom zväzku s o deväť rokov starším režisérom Stanislavom Párnickým, povedala Zdena Studenková mužovi adieu a na novú etapu životnej púte sa, upozorňujeme, že na tú dobu na slovenské pomery priam neuveriteľne, vybrala s o sedemnásť rokov mladším a zjavne sviežejším partnerom, dirigentom Braňom Kostkom. Spojenie zrelej ženy a takzvaného zajačika vtedy na Slovensku poburovalo minimálne ako dopad paradajky na hlavu pápeža či vyhlásenie občianskej vojny medzi našimi drahými menšinami. Zdena však aj v atmosfére pokryteckého puritánstva šla, tak ako doteraz len na divadelných doskách, aj naostro s kožou na trh. Vzťah netajila a s Braňom nerandila po kanáloch hlavného mesta.  

Žena, ktorá si život zničiť nenechá

Studenková, známa svojou otvorenosťou, priblížila súkromie verejnosti v jednom rozhovore pre české médiá. V čase, keď mala dcéru v citlivom tínedžerskom veku, sa rozhodla opustiť jej otca, režiséra Stanislava Párnického. Simone oznámila novovzniknutú situáciu rázne a bez možnosti na ďalšiu diskusiu.  „Dcére, keď mala trinásť rokov, som jasne povedala: ´Milujem ťa, si moja najväčšia láska, krv mojej krvi, ale ja si život od nikoho, ani od teba, zničiť nenechám...´ Niesla to ťažko, ale nakoniec sa s tým zmierila.“ Nečakaný a najmä nekonvenčný vzťah s Braňom Kostkom ťažko prehĺtala nielen dcéra,  ale i širšia rodina a priatelia. Zdena Studenková však nie je z tých, ktorí sa nechajú odradiť rečami okolia. „Cítila som, že ho milujem, že bez neho nedokážem žiť – a tak som všetko hodila za hlavu a bolo mi to úplne jedno. Začala som znova od začiatku a vyšlo to, sme spolu dodnes,“ prezradila. Čo k tomu dodať? Hádam len toľko, že sú skutočne spolu dodnes. Apropo, bez manželského zdrapu. „Načo svadba? To je dôležité, len keď sú vo vzťahu deti,“ vysvetľuje herečka s praktickosťou hodnou skutočného Býka.

Zo všetkých najkrajšia

Ktovie, do akej miery sa Braňo Kostka skrýva aj za sviežim vzhľadom dnes už päťdesiatšesťročnej herečky. Studenková mu priznáva určitý podiel zásluh na svojom tip-top zovňajšku. „Určite to je motivácia. Ale nemyslím len fyzickú rovinu, aj tú psychickú. Keby som mala vedľa seba starého páprdu, tak by som aj ja vyzerala inak.“ V rámci držania kroku s mladším partnerom a boja proti gravitácii a pôsobeniu času herečka priznala aj plastiku očných viečok, hoci závistlivá časť kolegov i publika ju upodozrieva ešte i z minimálne desiatok ďalších plastických zákrokov na tvári i tele. „Mám spravené oči, podstúpila som plastiku očných viečok. Nehanbím sa za to a nevidím v tom problém. Je to v súčasnej dobe bežný zákrok, ako je napríklad operácia slepého čreva. Len ľudia sa tvária stále strašne puritánsky. Že som si nechala ufiknúť kúsok kože, čo je na tom?“

Zvyšok Zdeninho dokonalého zovňajšku je však už výsledkom poctivej starostlivosti o ducha i telesnú schránku. Ešteže nám herečka prezradila zloženie zaručeného elixíru na večnú mladosť: „Prvý predpoklad je nebrať sa vážne. Smiať sa bez ohľadu na to, čo si o vás ľudia myslia. Dôležité je zdravo jesť, cvičiť, nefajčiť, neponocovať a tiež žiť s partnerom, ktorý neuberá energiu.“ Zapíšte si, milé čitateľky, tieto slová zlatým písmom (alebo rovno krvou) medzi svoje nastávajúce novoročné predsavzatia (rok 2011 sa neúprosne blíži). A ak, mimochodom, prahnete po ďalších detailoch z telocvične Zdeny Studenkovej, tak vám ich núkame priamo na tácke: „Chodím pravidelne do posilňovne. Keď mi nevyjde čas, šliapem doma na rotopéde a posilňujem brušné svaly. V lete chodievame asi tridsať báb cvičiť k moru, kde predcvičujem pilates.“ Hm, dobre vedieť.

Alter ego Eva Páleníková

Častejšie než reakciami na možné zatajovanie chirurgických vylepšení sa herečka prihovára svojim fanúšikom ako neoddeliteľná súčasť ich večerných televíznych existencií. Už päť rokov stvárňuje jednu z hlavných postáv v jednom z najpopulárnejších seriálov jednej z najpozeranejších slovenských televízií, v skratke a jasnosti: stvárňuje detskú lekárku Evu Páleníkovú v seriáli Ordinácia v Ružovej záhrade na obrazovke televízie Markíza. V roli sa, zjavne, úplne našla. Sama pred časom vyhlásila, že keby si mohla spraviť ešte jednu vysokú školu, určite by to bola práve jej na obrazovke znázorňovaná medicína.

„Najradšej čítam literatúru z lekárskeho prostredia, môj najobľúbenejší autor je Robin Cook, v jeho knihách sa všetko točí okolo patológie, takže tam som úplne doma. Postupne prichádzam na to, že profesia lekára je úžasná v tom zmysle, že ide o život. V Ordinácii hrám lekárku novorodeneckého oddelenia, primárku. Pre mňa je to úžasná postava.“
Hoci Zdena sama nie veľmi zdravému „čumeniu do bedne“ neholduje (to asi preto nemá kruhy pod očami a povestný vyhasnutý pohľad), v rámci inšpirácie pre svoju rolu sa predsa len začala jednému televíznemu produktu lojálne oddávať: „Doteraz som nepozerala nijaký seriál na svete, ale prednedávnom som začala. Je to seriál z lekárskeho prostredia Dr. House. Tu vidieť fantastické skĺbenie zaujímavého charakteru - komplikovaný človek, ktorý zároveň neštandardným spôsobom lieči a pomáha ľuďom dostať sa z problémov." Jej doktorka Eva Páleníková nie je iná.

Zdena Studenková

Narodila sa: 19. mája 1954 v Bratislave
Znamenia v horoskope: Býk a Kôň
Muži po boku: exmanžel režisér Stanislav Párnický, dlhoročný partner dirigent Branislav Kostka
Deti: dcéra Simona
Výber z filmov, v ktorých zažiarila: Anděl s ďáblem v tele, S tebou mně baví svět, Panna a netvor, Kára plná bolesti, Južná pošta, Kohút nezaspieva  
Filmy, na ktoré sa herečka najradšej pozerá: Gladiátor, Tak dobre, ako sa len dá
Najinšpiratívnejší hollywoodski kolegovia: Meryl Streep, Julianne Moore, Russel Crowe, Joaquim Phoenix

Autor: LUCIA MUŠÁKOVÁ
Foto: TASR, Isifa, STV, TV Markíza, TV Joj, Z. Mináčová

- - Inzercia - -