Dnes je utorok, 15.jún 2021, meniny má: Vít
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Šperky, ktoré liečia

január 20, 2011 - 12:15
Nesú v sebe napätie a nekonečný výraz protikladov. Keď sa na ne zadívate, prenesiete sa tisícky rokov dozadu, do antických palácov stojacich pod bájnou Akropolou. Šperky z rúk Kataríny Hulkovej, ktorá tvorí pod umeleckým menom Katu – Hula, by ste márne hľadali v zlatníctvach či v bižutériách. Mladá Popradčanka netvorí komerciu, spája ušľachtilé kovy s polodrahokamami, aby vytvorila umelecké dielo pre potešenie očí, tela i duše.
Foto: 
Každý prsteň, náramok a náhrdelník je originálom, ktorému krehká blondínka vdýchla život a dala mu meno. Mama troch dcér, ktorej výtvormi sa pýšia ženy v Holandsku, Malajzii, Austrálii, Kanade i Spojených arabských emirátoch, tvrdí, že šperky sú sochy na ľuďoch a chce dosiahnuť, aby sa nimi zdobili aj muži.

Šperky z moduritu
„Ako asi každé dieťa aj ja som v detstve navštevovala ľudovú školu umenia. Chodila som na klavír aj na výtvarnú výchovu, milovala som hudbu aj maľovanie. Prvý šperk som vyrobila ako deväťročná z moduritu. Vyrobila som si niekoľko kúskov ako doplnky k oblečeniu, ktoré som vtedy nosila,“ prezrádza štíhla usmievavá blondínka. A keďže v jej rodine sa denne muzicírovalo, jej snom bolo stať sa učiteľkou hudby. A možno by sa ňou aj stala, nebyť drobnej nehody, ktorá ju obrala o možnosť študovať to, čo chcela. „Tesne pred skúškami na konzervatórium som si zlomila malíček. Náhradné termíny vtedy neexistovali, takže som išla študovať na gymnázium,“ vysvetľuje Katarína. Samozrejme ďalej kreslila a venovala sa aj hudbe. Svojho sna vybrať sa na umeleckú dráhu sa nevzdala a po skončení gymnázia sa prihlásila na Vysokú školu výtvarných umení. Ani tu nemala šťastie, neprijali ju. Napokon ostala v Bratislave a vyštudovala Stavebnú fakultu Slovenskej technickej univerzity. V odbore však Katarína nikdy nepracovala. Ešte na vysokej škole sa vydala za svoju študentskú lásku Tomáša a spoločne sa presťahovali do Popradu. „Podarilo sa mi zamestnať sa v súkromných aerolinkách. Pracovala som ako manažérka leteckej spoločnosti a robila som aj letušku. Bola to vynikajúca práca, lietali sme spod Tatier do celej Európy, naučila som sa niekoľko cudzích jazykov,“ opisuje svoje najdlhšie zamestnanie Katarína. Potom nasledovali trojnásobné materské povinnosti, Katke sa v priebehu ôsmich rokov narodili tri krásne dcéry – Veronika, Terezka a Natálka.

Vlastnoručné darčeky
V roku 1991 Katarína s manželom absolvovali v nemeckom Stuttgarte u Tiffanyho stáž, kde sa naučili vyrábať vitráže. Oboch toto náročné remeselné umenie oslovilo a chceli pod Tatrami rozbehnúť novú tradíciu. Doba im však nepriala. Socializmus padol a ľudia na umenie nemali chuť, čas ani peniaze. Katka však nehádzala flintu do žita. U Hulkovcov majú krásnu tradíciu. Členovia rodiny sa na Vianoce navzájom obdarúvajú nie kúpeným, ale vlastnoručne vytvoreným darčekom. Táto milá povinnosť nútila Katarínu vymýšľať stále niečo nové. Práve takto znova začala tvoriť zo skla, manželovi vyrobila nádhernú vitráž. Postupne pod jej rukami vznikali aj drobné šperky a prešla na ďalší materiál – zliatinu striebra a cínu. A keďže ju vždy fascinovali drahé kamene, nechala sa nimi inšpirovať.

Každý s vlastným menom

„Šperky sú pre mňa sochy na ľuďoch. Pri svojej práci sa neinšpirujem tvorbou iných ľudí, nechodím po zlatníctvach. Nechcem čerpať z toho, čo tu už je, chcem ísť vlastnou cestou a myslím si, že sa mi to aj darí,“ hovorí Katarína. Ale ako každý umelec aj ona potrebuje k svojej tvorbe inšpiráciu. Tú čerpá z literatúry a hudby, tiež v prírode, kde často chodieva a čuduj sa svete aj v samotných kameňoch. Každý kameň má podľa jej slov dušu a sála z neho energia. Nie nadarmo má väčšina drahokamov a polodrahokamov liečivé účinky. „Kým začnem pracovať, každý kameň najprv držím v ruke, inšpiruje ma jeho tvar, energia a teplo, ktoré z neho vyžaruje. Kameň má dušu, cítim to. Púšťam si pritom napríklad Čajkovského Labutie jazero alebo Stinga. Inšpirujú ma aj knihy, napríklad od Durrella alebo román Chatrč od Williama Paula Younga. Posledné, čo každý šperk dostane, je meno. Napríklad Malá morská víla, Kráľovstvo ľadu či Loď lásky. „Mená vymýšľam podľa toho, čo daný šperk vyjadruje, čo z neho vyžaruje,“ opisuje proces výberu mena pre svoje umelecké diela šperkárka.

Vzácne kamene
Kvalitný a originálny šperk by mal čo najlepšie vystihovať osobnosť svojho majiteľa. Práve o to sa snaží aj Katarína Hulková. Preto nikoho neprekvapí, že najradšej tvorí náhrdelníky, náramky, prstene či náušnice priamo na objednávku. A používa kamene, aké hocikde nenájdete. „Často používam napríklad čaroit. Je to krásny kameň fialovej farby, ktorý objavili na ruskej Sibíri, doluje sa zo zamrznutého jazera a je veľmi vzácny. Rada robím aj z larimaru, ktorý bol nedávno objavený v Dominikánskej republike, alebo z lapis lazuli, kameňa s nádhernou kobaltovou farbou, ale používam aj bežné polodrahokamy, ako sú ametyst alebo krištáľ,“ prezrádza umelkyňa. Tvorba šperku je mimoriadne náročná. Jemná práca so zliatinou a polodrahokamami chce precíznu zručnosť. Tá Katke nechýba. Keď múzy trúbia na plné hrdlo, dokáže za pracovným stolíkom presedieť pri vytváraní reliéfov a ozdôb aj desať hodín denne. „Keď mám toho veľa, tak ma do reality zvyknú vrátiť moje deti slovami, mami zasa šperkuješ!“ smeje sa trojnásobná mama.

Ozdobení muži?
Tomáš Hulka je nielen Katkiným dlhoročným manželom, ale v ostatnom čase i chodiacou reklamou na jej výrobky. Priznáva, že nosenie príveskov a náramkov ho veľmi nenadchlo. „Zo začiatku som s tým mal trošku problém, mal som pocit, že šperk muža zoženšťuje. Ale po čase som aj za pomoci internetu zistil, že na tom nie je nič zlé a že sú to pekné estetické doplnky, ktoré vystihujú moju osobnosť, takže dnes už striedavo nosím niekoľko šperkov od svojej manželky,“ hovorí gitarista, jeden z najlepších hráčov flamenca na Slovensku. Jeho pani tvrdí, že začne verejne presviedčať mužov, aby sa zdobili kvalitnými šperkami. „Pozrite sa na domorodé kmene, ktoré žijú v Afrike alebo v pralesoch južnej Ameriky. Každý jeden chlap je vyzdobený šperkami. Myslím, si, že šperk môže aj u muža zvýrazniť jeho osobnosť. Každý muž by aspoň jeden mohol mať,“ presviedča talentovaná Popradčanka.

Premiéra na móle
Hoci sa šperkárstvu Katarína Hulková nevenuje dlho, má už za sebou aj premiéru na módnej prehliadke. Jej šperky si ako doplnky k svojej kolekcii vybrala mladá módna návrhárka z Lučenca Jana Ľuptáková a predviedla ich na nedávnych Bratislavských módnych dňoch. „Bola to pre mňa veľká výzva a nová skúsenosť. Som rada, že sa jej moje šperky páčili. Janka si ich vyberala priamo na látku a mňa potešilo, že sa páčili aj ľuďom, ktorí prehliadku videli,“ spomína na veľkolepý zážitok mladá umelkyňa.

OLIVER ONDRÁŠ
Foto: autor, archív K. H.

- - Inzercia - -