Dnes je sobota, 05.december 2020, meniny má: Oto
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Cukrovka leto nepokazí

august 04, 2010 - 11:38
Diabetikov je na Slovensku čoraz viac a ak aj máte to šťastie a nepatríte medzi pacientov s touto diagnózou, určite vo svojom okolí poznáte aspoň jedného „cukrovkára“. Práve im treba v letnom období venovať zvýšenú pozornosť, či už kvôli teplu, športovaniu, alebo zmenenému jedálničku.

Úmerne s ortuťou v teplomeri stúpa spotreba energie, a teda aj cukru. Telo sa viac namáha a hodnotám na glukomeri treba venovať zvýšenú pozornosť. Nielen okolie, ale aj diabetik musí sledovať sám seba, pretože prípadná slabosť, ktorú pociťuje, nemusí byť len únavou z horúčav, ale aj predzvesťou hypoglykémie. Majte na mysli, že deti cez prázdniny často na zvyčajnú disciplinovanosť zabúdajú.

Pri tropických letných horúčavách treba dávať pozor na inzulín, ktorému prílišný chlad, ale ani prílišné teplo nevyhovuje. Veľká časť pacientov ho zvykne skladovať v tmavej komore alebo v chladničke, pri potrebe jeho prenosu existujú chladiace špeciálne puzdrá. Ako núdzové riešenie diabetikovi dobre poslúži aj malá termoska so širokým hrdlom.

Ďalšia vec, ktorá v lete môže spôsobovať problémy, je glukomer – teplotné výkyvy, či už smerom nahor, alebo nadol, neznáša elektronický prístroj práve najlepšie, a preto jeho merania nemusia byť presné. Zle naň pôsobí aj vysoká vlhkosť vzduchu a preto je najlepšie mať glukomer pri izbovej teplote alebo v tieni.

Bez riskovania
Pred cestou na dovolenku, či už u nás, alebo v zahraničí, by mal diabetik myslieť najmä na dve veci. Tou prvou je inzulín a lieky, ktoré nevyhnutne potrebuje – vždy ich treba mať v príručnej batožine, nikdy nie v kufroch, ktoré sa odovzdávajú na letisku či v autobuse. Fľaštička s drahocennou tekutinou sa v ňom môže znehodnotiť alebo rozbiť, v horšom prípade sa môže stratiť celý kufor. Z rovnakého dôvodu je lepšie vziať si na cestu nejaké balenie navyše. Pacienti na inzulínovej liečbe by nemali zabudnúť pribaliť si aj glukagón a prúžky na stanovenie ketónov v moči.

Dobré je mať pri sebe aj potvrdenie od lekára o ochorení a spôsobe liečby – platí to u pacientov s podávaním inzulínu perom, striekačkami alebo pumpou. Najlepšie v anglickom jazyku alebo v jazyku krajiny, do ktorej cestujete. Treba ho mať vždy pri sebe a veľmi užitočná je aj malá kartička v angličtine s informáciou o tom, že ste diabetik, v peňaženke, vo vrecku, alebo okolo krku. Mnoho diabetikov chodí bez nej, čím riskuje svoj život. Jej účel je totiž jednoduchý, ak odpadnete alebo nastanú vážne zdravotné komplikácie, lekári nebudú strácať čas určovaním diagnózy, ale rovno prejdú k liečbe a je úplne jedno, či ste doma, alebo za hranicami.

Užite si športovanie
Keď sa povie leto, predstavíme si zábavu, kúpanie, šport, stretnutia s priateľmi a nové dobrodružstvá. O nič z tohto nemusí diabetik prísť, len si musí dávať väčší pozor. Určite sa  nemusíte obávať plávania, volejbalu alebo aj turistiky, šport cukrovkárom veľmi prospieva. Činnosťou, ktorá sa neodporúča, je potápanie, pri ktorom môže dôjsť k hypoglykémii. Je lepšie sa mu vyhnúť, no ak už neviete odolať, ubezpečte sa, že profesionálny potápač, ktorý je s vami, pozná vašu diagnózu a vie, ako sa v prípade potreby zachovať. Rovnako je vhodné potápanie prekonzultovať s lekárom, ktorý najlepšie vie, či si takéto dobrodružstvo môžete dovoliť.

Pri žiadnej z aktivít však nezabúdajte na obuv a určite sa nenechajte prehovoriť na plážový volejbal naboso alebo na vstup do vody bez špeciálnych gumených topánok. U diabetikov je častá neuropatia, čo je vlastne porucha periférnych nervov, vďaka ktorej zranenie končatín nemusia cítiť. Hrozí tak vážne poranenie alebo infekcia, keďže v teplom a vlhkom prostredí sa rany infikujú rýchlejšie. Inak však nemajte obavy užiť si leto naplno, cukrovka je síce vážne ochorenie, no stovky pacientov sú dôkazom, že pri troche sebadisciplíny sa dá skvelo žiť aj s ňou.

Autor: EVA MOŠPANOVÁ
Foto: Shutterstock

- - Inzercia - -