Dnes je nedeľa, 29.november 2020, meniny má: Vratko
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Na párty do fitneska?

marec 23, 2010 - 18:14
Revolúcia vo svete fitnes - tak sa hovorí o nevídane rýchlom vzostupe popularity ZUMBY - cvičenia v rytme latinsko-americkej hudby. Za desať rokov sa z USA rozšírilo do sedemdesiatich piatich krajín sveta a svojich nadšencov má už aj v Petržalke.

„Na cvičení sa cítime ako na párty,“ tvrdí  inštruktorka Daniela Česneková, ktorá zumbu pred piatimi rokmi priniesla na Slovensko. Vždy mala rada pohyb, tanec, cvičila aerobik. Ale keď sa pri svojom pobyte v Spojených štátoch amerických po skončení vysokej školy náhodou dostala na hodinu zumba fitnes, pochopila, že našla to pravé.

Zumba je totiž niečo medzi tancom a cvičením, pri ktorom nemusíte dávať pozor na perfektné prevedenie každého pohybu, ale nechávate sa viesť rytmom hudby - nákazlivým, veselým, radostným. Endorfíny - hormóny šťastia, ktoré sa vyplavujú pri každom intenzívnym cvičení, sa tu vyplavujú dvojnásobne. Dokonale si vyvetráte hlavu a zbavíte sa stresu.

Daniela získala certifikát školiteľa už na Miami priamo u zakladateľa tohto cvičenia Alberta Beta Peréza. Tento choreograf kolumbijského pôvodu, ktorý bol aj cvičiteľom aerobiku, prišiel na to, že cvičenie pri latinsko-amerických rytmoch je zábavnejšie, veselšie a príjemnejšie, a pritom veľmi efektívne. Pri striedaní rýchlych a pomalých skladieb (intervalový tréning) sa rýchlo spaľujú tuky, formuje a spevňuje sa telo.

Daniela Česneková je dnes už certifikovanou  školiteľkou  inštruktorov pre Slovensko, Česko a Slovinsko a vyškolila okolo stopäťdesiat inštruktorov, ktorí pôsobia už nielen v Bratislave, ale i na vidieku.

Zumba sa cvičí na viacerých miestach aj v Petržalke. Jednou z prvých priekopníčok tohto cvičenia je aj Dada Szabová, majiteľka fitnescentra FIT ŠTÝL. Zažila nástup aerobiku na Slovensku pred takmer tridsiatimi rokmi a bola jeho nadšenou vyznávačkou a cvičiteľkou. Keď objavila zumbu, zistila, že je to možnosť hýbať sa robiť niečo pre seba aj pre ľudí, ktorým nevyhovuje aerobik či cvičenie v posilňovni. Vyhlasuje: „Nezáleží na veku či pohlaví. Zumbu si musí obľúbiť každý, kto má rád hudbu, tanec a pohyb.“

Zatiaľ u nás prepadli zumba-ošiaľu predovšetkým ženy, mužov vidno medzi nimi pomenej. Pripravujú sa však špeciálne programy aj pre deti či seniorov a ľudí so zdravotnými ťažkosťami. K tomu, aby ste poriadne rozhýbali telo, nepotrebujete zvláštny výstroj. Ale tí, ktorí si zumbu zamilovali, prijali spolu s ňou aj štýl oblečenia - pohodlného, pestrého, nápaditého, z materiálov, ktoré sajú pot a ľahko sa udržiavajú, s neodmysliteľnými náramkami, čelenkami  a ďalšími doplnkami. To všetko už možno na Slovensku kúpiť prostredníctvom internetového obchodu, alebo priamo v petržalskom fitnescentre FIT ŠTÝL.

Pripravila ĽUDMILA GRODOVSKÁ

- - Inzercia - -