Dnes je streda, 02.december 2020, meniny má: Bibiána
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Bicyklom na výlet

júl 11, 2011 - 18:32
Z Petržalky je len na skok do Rakúska, kde nadšencov cyklistiky čaká sieť dobre udržiavaných a bezpečných cyklistických chodníkov. Trasy sú poprepájané, mnohé tvoria okruh, takže sa nemusíte vracať po rovnakej ceste. Samozrejme, niekoľko zaujímavých výletov na bicykli sa dá podniknúť i na domácom území. Dĺžka v kilometroch pri všetkých výletoch je počítaná spod Nového mosta.
Neziderské jazero
Výlet  do známej rekreačnej oblasti patrí medzi obľúbené trasy a v ľahšej verzii (v kombinácii s vlakom) sa dá zvládnuť aj s deťmi.
Trasa: Bratislava, Viedenská cesta – Petržalka/Berg – Berg – Kitstsee – Gattendorf, rázcestie  - Zurndorf, námestie – Weiden am See – Neusiel am See, žst. – Parndorf – Potzneusiedl – Edelstal – Berg – hraničný priechod – Bratislava, Viedenská cesta
Celková dĺžka: 90,8 km
Rozľahlé jazero na hraniciach Rakúska a Maďarska je aj obľúbenou lokalitou pre dovolenkovanie. Okolo celého jazera je vybudovaná sieť cyklotrás s dĺžkou 500 km, ktoré majú minimálne prevýšenie a sú vhodné aj pre menej zdatných cyklistov. Na výlet okolo jazera sa dá vybrať trasa B10 s dĺžkou 132 km alebo kratšia s dĺžkou 82 km, ktorá vedie len Rakúskom, pričom medzi Illmitzom a Mörbischom premáva kompa. Cesty sú dobre značené, zväčša vyhradené iba pre cyklistov a na sporných miestach sú rázcestníky. Na hlavnej trase B10 sú vybudované odpočívadlá s možnosťou doplnenia pitnej vody.

Po stopách Rimanov
Kto má rád históriu, určite by sa mal vybrať k bývalému rímskemu táboru Carnuntum.
Trasa: Bratislava, Viedenská cesta – Petržalka/Berg – Wolfsthal - Hainburg an der Donau – Donaubrücke – Bad Deutch Alltenburg – Petronell Carnuntum – Heidentor – Prellenkirchen – Kellergasse – Edelstal – Berg – Petržalka/Berg
Celková dĺžka: 52 km
Carnuntum patrilo k významným rímskym vojenským táborom a mestám na strednom Dunaji. Vzniklo okolo roku 40 n. l. ako stály vojenský tábor a počas nasledujúcich sto rokov sa rozrástlo na centrum provincie Horná Panónia s takmer päťdesiattisíc obyvateľmi. V súčasnosti je tu archeologický park, ktorý sa nachádza medzi dedinami Petronell a Bad Deutch Alltenburg.  Patrí sem múzeum v prírode s nanovo vybudovanými stavbami z čias Rímskej ríše, amfiteáter, tábor légií  i pozostatky rímskej brány Heidentor.


Dunajský výlet
Nenáročný výlet po rovine okolo vodného diela.
Trasa: Bratislava, Viedenská cesta – Prístavný most – Čunovo – Vojka – Kyselica – Čilistov – Hamuliakovo – Športový prístav – Prístavný most – Bratislava, Viedenská cesta
Celková dĺžka: 68 km
Cestou si môžete obzrieť kaštieľ v Rusovciach, rímsky tábor Gerulata či múzeum moderného umenia Danubiana. Spestrením je i prechod Dunaja na kompe z Vojky do Kyselice. Kompa premáva v pracovných dňoch v hodinových intervaloch, pri silnom vetre alebo vysokej hladine Dunaja však nepremáva. Cesta späť prechádza hranicou CHKO Dunajské luhy.

Po hranici
Ľahká trasa vedie aj mimo značených cyklistických ciest a zavedie vás na stretnutie s nie tak dávnou minulosťou.
Trasa: Viedenská cesta – Petržalka/Berg - hraničné pásmo - Kittsee - Rusovce – Petržalka, hrádza.
Celková dĺžka: 35 km
Pred hraničným prechodom na ľavej strane treba odbočiť jedinou možnou odbočkou doľava na nespevnený chodník. Ten sa po pár metroch mení na asfaltovú cestu, ktorá v minulosti slúžila hraničiarom. Asi po 5 km narazíte na tabuľku, ktorá vás nasmeruje k vojenskému cintorínu.  Cintorín vznikol v roku 1916 a je tu pochovaných 331 vojakov z 1. svetovej vojny. V jeho blízkosti je i obnovený bunker H8 Hřbitov, v ktorom je možné si pozrieť množstvo fotografií a artefaktov z 2. svetovej vojny. Expozícia je prístupná denne od 15:00 do 19:00. Po návšteve cintorína a bunkra pokračuje cesta po línii hranice. Výlet môžete ukončiť odbočením na Kopčiansku ulicu alebo pokračovať do Kittsee a ďalej cez bývalý hraničný prechod, okolo Jaroviec cez Rusovce k Rusoveckému jazeru a na hrádzu.

- - Inzercia - -