Dnes je streda, 02.december 2020, meniny má: Bibiána
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Matovič nechce, aby sa Slováci na Slovensku cítili cudzincami

apríl 01, 2011 - 16:35
Za rizikovejšie ako zníženie kvóra na používanie jazykov národnostných menšín považuje Igor Matovič ustanovenie, podľa ktorého verejný orgán by mal zabezpečiť tlmočenie alebo človeka, ktorý ovláda jazyk menšiny.
Novela zákona o používaní jazykov národnostných menšín podľa nezávislého poslanca a lídra Obyčajných ľudí Igora Matoviča „v niektorých bodoch vytvára také podmienky pre občanov Slovenskej republiky, že zrazu by sa tu začali cítiť ako v cudzine.“ Návrh napriek výhradám v prvom čítaní podporí a verí, že v druhom čítaní sa podarí nájsť riešenie, ktoré bude môcť tiež podporiť.

Matovič upozornil, že predkladaná novela môže v budúcnosti narobiť veľké problémy najmä v malých obciach. „Neviem si predstaviť, že by v nejakej takej malebnej podtatranskej obci so sto domami a so sto obyvateľmi, takej, kde sa vrany otáčajú a kde po stovky rokov nebývala žiadna národnostná menšina, zrazu sa prisťahovala jedna mnohopočetná rodina, vzhľadom na to, že domy v tej malebnej dedine sú veľmi lacné a zhodou okolností ich bude pätnásť a dokopy počet obyvateľov v tej obci bude sto,“ priblížil možné riziko pri zavedení navrhovaného 15-percentného kvóra pri používaní jazykov menšín pre obce. Ak by si totiž táto menšina po prijatí novely nárokovala svoje práva, starostovi by nezostávalo podľa Matoviča nič iné, iba abdikovať a robiť kampaň na starostu príslušníkovi menšiny, lebo na ich naplnenie by nemal peniaze ani možnosti. „Jasne, narážam na rómsku menšinu a poviete si, že v zákone sa hovorí o štandardizovanej a kodifikovanej podobe a dnes rómsky jazyk nie je štandardizovaný, nie je kodifikovaný, tak to nehrozí. No my prijímame zákon nie na rok alebo na dva, ale pravdepodobne na desiatky rokov dopredu a raz k tejto kodifikácii a štandardizácii rómskeho jazyka príde,“ podotkol. Za rizikovejšie ako samotné zníženie kvóra považuje ustanovenie, podľa ktorého verejný orgán by mal zabezpečiť tlmočenie alebo človeka, ktorý ovláda jazyk menšiny. „Z tohto pohľadu navrhovanú novelu nepovažujem práve za šťastné riešenie,“ uviedol.

Ako Matovič zdôraznil, ak by súčasná úprava zákona v jazykových právach niekde krivdila, nemajú Obyčajní ľudia problém odstrániť tú krivdu. „Súhlasíme s riešením, ktoré odstráni staré krivdy, ale nechceme nové zavádzať,“ zdôraznil. Podľa neho by koaliční poslanci mali hľadať také znenie novely, s ktorým sa dokáže viac-menej zjednotiť koalícia aj opozícia. „Nemalo by to byť iba z pozície sily, že si ho pretlačíme a po nás potopa,“ vyhlásil v parlamentnej rozprave k návrhu novely zákona o používaní jazykov národnostných menšín. Podľa neho by tým mohli poškodiť samotným príslušníkom národnostných menšín do budúcna, lebo teraz by z pozície sily dostali práva a po prípadnej zmene garnitúry by im zase mohli byť odobraté. „Narobíme viac škody ako osohu, postupujme citlivo. Zamyslime sa, či v tomto prípade menej nie je viac,“ vyzval kolegov v pléne.

Autor: SITA
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

- - Inzercia - -