Dnes je piatok, 07.október 2022, meniny má: Eliška
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Mamičky, sloníkujete?

október 28, 2015 - 15:30
„Nikdy nie je priskoro zaujímať sa o módu,“ dočítate sa na blogu Michaly Greškovej, populárnej slovenskej blogerky. Dvojnásobná mamička v rovnakom duchu pristupuje k detskému sporeniu.
Foto: 

Mišku z blogu Dorota a Greta často vídať v spoločnosti kamarátky Barbory Rakovskej a rozhodne to nie je iba móda a materstvo, čo tieto dve kočky spája. Najnovšie sa témou ich rozhovorov stal Sloník, pretože už dnes myslia na finančnú budúcnosť svojich detí a spoločne zvažujú, aký typ sporenia bude pre drobcov najrozumnejší.  Žeby sa už rozhodli? „Sloníkujeme pre naše deti,“ naznačila Barbora na svojej fanstránke a prezradila, že ju zaujala ponuka detského účtu Sloník od ČSOB.

Nikdy nie je priskoro učiť sa o hodnote peňazí

Dávno pred založením prvého účtu a vkladnej knižky môžete vašim najmenším hravou a zrozumiteľnou formou vštepiť základné pravidlá sporenia. Vyskúšajte naše tipy!

Sporte spoločne

Choďte deťom príkladom. Hra na sporenie ich bude baviť oveľa viac, ak ju nebudú hrať sami. Zvolajte rodinnú radu a zvoľte si spoločne jeden realistický cieľ, z ktorého bude mať úžitok celá rodina – napríklad výlet do aquaparku. Každý člen rodiny dostane za úlohu prispieť určitou nasporenou sumou do spoločnej pokladničky. Keď sa dostanete k cieľu, bude to vaša spoločná zásluha.

Spravte zo sporenia udalosť

Vysvetlite deťom, že je iné veci potrebovať a iné ich chcieť. Na tie z kategórie „chcem to hneď“ je určené vreckové. Radosť detí z novej hračky bude dvojnásobná, ak si na ňu našetria sami a ešte ich za to aj pochválite. Iste, objekt svojej túžby si takýmto spôsobom nekúpia zo dňa na deň, no budú mať dobrý pocit, že to zvládli vďaka trpezlivosti a rozumnému hospodáreniu.

Zvoľte správnu pokladničku

Nie je prasiatko, ako prasiatko. Zvlášť u predškolákov je dôležité, akú formu bude mať pokladnička, do ktorej si odkladajú našetrené vreckové. Mladšie deti sa totiž vedia rýchlo nadchnúť, no ešte rýchlejšie zmeniť objekt svojho nadšenia, ak ich niečo zaujme viac. Šikovným psychologickým trikom je preto zvoliť priesvitnú pokladničku a prilepiť na ňu nálepku s menom alebo obrázkom veci, na ktorú sú našetrené peniažky určené. Dajte prasiatko na dobre viditeľné miesto v detskej izbe, ideálne v úrovni detských očí. Takto budú mať stále pred sebou našetrené úspory a  rastúca kôpka ich správne namotivuje, aby pokračovali v sporení ďalej.    

Ak sú vaše ratolesti v školskom veku, iste majú predstavu o tom, čo znamená sporiť či požičať si. Začnite ich učiť, čo sú virtuálne peniaze. Neváhajte so založením účtu na vreckové, ku ktorému má k dispozícii platobnú kartu s možnosťou výberu vlastného obrázka.

TIP pre vás:
Ak vám nie je ľahostajná budúcnosť vašich detí, je vhodné im už od útleho veku zabezpečiť rezervu na horšie časy, či štartovné do dospelosti. Založte im detský účet Sloník od ČSOB, na ktorý im môžete posielať nielen vreckové, ale aj využiť ďalšie detské produkty v balíku. Viac sa dozviete v ktorejkoľvek pobočke ČSOB, telefonicky na 0850 111 777 alebo na www.csob.sk.

- - Inzercia - -