Dnes je štvrtok, 24.jún 2021, meniny má: Ján
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Prečo sa muži tak boja svadby?

júl 01, 2010 - 16:57
Ste spolu niekoľko rokov, dokonca žijete v jednej spoločnej domácnosti, klape vám to, začínate sa na seba podobať, rodičia z oboch strán chystajú výbavu a vy na každej spoločnej dovolenke čakáte, že vás prekvapí s prsteňom, lenže roky plynú a on sa stále nie a nie vyjadriť...
Foto: 

Chodíte spolu roky, poznáte sa, rozumiete si, dokonca ste stotožnená s tým, že žiadneho iného vedľa seba nechcete ani skúšať nepotrebujete, veríte mu a máte spoločné plány do budúcnosti, len tému „svadba“ stále obchádzate. On to z nepochopiteľných dôvodov vôbec nemieni riešiť a vy sa bojíte opýtať, aby necítil nátlak. Pomaly si začínate uvedomovať, že biele šaty mať na sebe nikdy nebudete. Aspoň nie s ním... Lenže, máte opustiť niekoho, s kým si budujete vzťah 5/7/9/a viac rokov, iba preto, že odmalička túžite po rozprávke so šťastným koncom?

Muži a svadba
Prirodzené ľudské hodnoty ako mať deti, mať svoj domov a mať stáleho partnera u žien úzko súvisia s cieľom dobre sa vydať. I keď, samozrejme, i medzi ženami existuje mnoho výnimiek, ktorým vážne záväzky nevoňajú... Pre mužov svadba, naopak, až taká dôležitá nie je. Ak majú skvelú partnerku, deti a zázemie, nejaké oficiálne spečatenie vzťahu im chýbať nezvykne. Mnohí sa dokonca sobáša boja. Prečo? Tí nezrelší zvyknú neslávne argumentovať, že by neradi ostali na celý život len pri jednej. V slove „áno“ pochopiteľne vidia obrovskú prekážku, ktorá hatí cestičky, ako si neviazane užiť. Chabí alibisti sa dokonca oháňajú argumentom, že pre mužské pokolenie je striedať partnerky prirodzené. Predpokladáme však, že takého chlapa si zobrať ani nechcete. Ak vás muž skutočne miluje, nemá potrebu naháňať iné. A to vám potvrdia i chlapi.

Pocit večnej mladosti
Sú však aj iné, o niečo rozumnejšie dôvody, pre ktoré sa muži boja chomúta. Nevôľa mužského pokolenia dnešných dní oficiálne sa viazať často napríklad súvisí s užívaním si životodarnej slobody. Ženatí muži majú pocit, že už si nemôžu len tak vyraziť s priateľmi, navyše sú často limitovaní návratom. Je totiž dokázané, že manželky svojich partnerov kontrolujú častejšie než priateľky. Prirodzene tak vyžadujú od nich viac zodpovednosti voči rodine. Lenže páni sa oslobodzujúceho pocitu voľnosti len veľmi ťažko vzdávajú. Ak vedľa seba majú namiesto partnerky siamské dvojča, netreba sa čudovať, že sa cítia ako v klietke a o svadbe nechcú ani počuť.

Niekedy zase ani nemusí byť chyba v partnerke, stačí, že chlap nestihol nazbierať dostatočné množstvo skúseností. Možno je od začiatku so svojou prvou a pomaly nadobúda pocit, že niečo v živote zmeškal. Muži totiž berú svadbu ako definitívnu bodku za svojou slobodou a mnohí z nich majú pocit, že sa môžu usadiť, až keď spoznajú viacero žien. Iní odporcovia manželstva majú dojem, že so sobášom sa všetko rapídne zrýchli: vlastný dom, potom deti, starostlivosť o ne, ich štúdium, stužková, promócie, svadba, vnúčatá... A mladosť je fuč. Naopak, domnievajú sa (aj keď mylne), že dlhodobá voľnosť mužom zaručuje pocit večnej mladosti.

Finančná nezávislosť
Úzko so slobodou súvisí aj finančná nezávislosť. Aj keď partneri žijú spolu, väčšinou má každý z nich svoje peniaze. Situácia sa mení až v manželstve, keď so svadobnými zvonmi postupne odzvoní finančnej nezávislosti a na rad prichádza spoločná kasa a zodpovednosť za rodinu. A to môže byť pre nie celkom zrelého chlapa dosť desivá predstava... Obavy z manželstva však môžu mať svoje korene aj v detstve. Možno randíte s mužom, ktorého rodičia boli spolu nešťastní, a preto sa podvedome obáva, že by jeho zväzok mohol skončiť rovnako neslávne.

Možno si od detstva opakuje: „Takto ja nesmiem dopadnúť.“ A možno sa váš partner nechce viazať iba preto, že o vážny vzťah nestojí. Niektorí ľudia totiž neradi robia kompromisy, skôr si chcú svoj život zariadiť po svojom. V posledných rokoch sa k nám navyše čoraz častejšie dostáva trend odďaľovania sobáša. Pokiaľ ide o svadbu, muži akosi stále majú čas... Tento fenomén je pravdepodobne spôsobený výrazným pribúdaním nových aktivít a stupňovaním tlaku na kariéru muža.

Vydám sa, nevydám sa...
Ak túžobne očakávate obrúčku a váš drahý sa stále nemá k činu, ostáva vám len jediné – na rovinu sa s ním porozprávať o smerovaní vášho vzťahu. Vyhýbajte sa však manipulácii, nátlaku a citovému vydieraniu typu „Buď si ma vezmeš, alebo ťa opustím!“ Na druhej strane máte právo poznať jeho predstavu o vašej budúcnosti a dôvody, prečo svadbu odkladá či nechce. A čo potom s odpoveďou, ktorá sa vám nemusí páčiť? Tu zostáva len spoľahnúť sa na svoj vnútorný pocit. Len pohľad do vášho vnútra vám dá najsprávnejšiu odpoveď, či budete schopné prekonať otázku vstupu do manželstva.

Možno postupne zistíte, že manželský sľub nie je ani pre vás natoľko závažný, aby ste preň rúcali inak fungujúci vzťah. Na lásku predsa nepotrebujete papiere. Navyše, v prípade rozchodu sa takto ušetríte všetkých súdnych naťahovačiek o majetok, hypotéku, deti... Možno ostanete trpezlivé a vaše družičky budú vaše školopovinné dcéry. Možno nakoniec stretnete iného muža, ktorý vás o ruku požiada do troch mesiacov a možno si poviete, že najlepšie urobíte, keď všetko necháte v rukách osudu.

Prečo sa muži nechcú ženiť

Dôvody, ktoré môže vyriešiť čas:
1.    Nechce mať pocit tlaku, chce sa cítiť pripravený.
2.    Vzťah a okolnosti mu vyhovujú také, aké sú. Nechce to meniť.
3.    Má strach zo zodpovednosti. Potrebuje dozrieť.
4.    Má zlé skúsenosti z manželstva rodičov. Potrebuje čas.

Dôvody, pre ktoré svadobné zvony možno nikdy nezaznejú:
1.    Cíti, že nie ste tá pravá. Čaká na niekoho lepšieho.
2.    Rozdeľujú vás bariéry, ako rebríček hodnôt, vierovyznanie, otázka budúcej rodiny či miesto spoločného bývania.
3.    Je naviazaný na svoju rodinu a tá vás do svojich radov nechce.
4.    Nechce sa deliť so svojím majetkom.
5.    Inštitúciu manželstva neuznáva.

Autor: ZUZANA GREIZINGEROVÁ
Foto: Isifa

- - Inzercia - -