Dnes je pondelok, 25.január 2021, meniny má: Gejza
Čas čítania
8 minutes
Zatiaľ prečítané

Oddelené spálne nemusia znamenať krízu

júl 09, 2010 - 12:00
Ak každý z partnerov zaspáva v inej posteli a v inej izbe, tak to v našej spoločnosti často značí problémy vo vzťahu. V súčasnosti však pribúda stále viac párov, ktoré v oddelených spálňach, naopak, vidia tajomstvo romantickej lásky až za hrob...
Foto: 

Téma oddelených spální bola donedávna tabu, pretože pred 89. sa nám o niečom podobnom nemohlo ani snívať. Komunisti totiž veľkoryso ubytovávali rodiny budujúce svetlé zajtrajšky do miniatúrnych bytov v panelákoch, pričom pánska pracovňa bola buržoázny prepych. V panelákovej spálni to prakticky bez spoločnej postele ani nešlo.

Až po tom, čo sa rodiny po revolúcii chopili svojich šancí, zariadili si väčšie byty a rodinné domy, zaviedli niektoré dvojice diskusiu o oddelených spálňach rovno do praxe. Pre západné krajiny pritom už dlho nejde o žiadnu novinku. Napríklad v Spojených štátoch dnes zaspáva sólo až 23 percent ľudí žijúcich v pároch, ktorí pritom neprechádzajú žiadnym ťažkým obdobím. Práve naopak, ide o číslo ľudí, ktorí oddelené spálne praktizujú, aby mali lepší sexuálny život.

Oddelené spálne = kvalitnejší partnerský život

Vlastná posteľ totiž pre nich znamená nielen úplné súkromie, možnosť uvoľniť sa a nerušený spánok, ale aj väčšiu radosť zo sexu, lebo sex sa takto nestáva rutinným zvykom na dobrú noc, ale je skôr niečím výnimočným, na čo sa obaja tešia. A koniec koncov, kto hovorí, že sa musí praktizovať výlučne pod perinou? Oveľa vzrušujúcejšie miesta pre partnerskú (ne)romantiku skôr nájdete mimo spoločnej spálne.

Oddelené postele však majú aj ďalšie nepopierateľné plusy pre vzťah. Každý má totiž svoje spánkové návyky a svoj biorytmus, niekto v noci chrápe alebo hovorí zo sna, iný potrebuje na spánok viac osobného priestoru, aby sa necítil ako v zovretí, niekto je typické ranné vtáča, iný zase nočná sova, čo si pred spaním ešte dlho číta alebo pracuje pri rozsvietenej lampe... Len malé percento párov skutočne zaspáva v rovnakú hodinu. Tí všetci ostatní sa navzájom v noci rušia a obmedzujú, čo sa neskôr môže prejaviť na hlbokom fyzickom i psychologickom rozpoložení. Nevyspatý človek je predsa nielen unavený, ale i podráždený a nervózny.

Oddelené spálne = problémy vo vzťahu

Kým v Amerike sa o oddelených spálňach hovorí celkom otvorene, u nás sa za svoje potreby stále hanbíme. Aj pred architektmi pri stavbe nového domu hovoria páry o prianí mať pracovňu s posteľou, na ktorej by si mohli z času na čas odpočinúť, namiesto toho, aby otvorene priznali, že nespávajú v jednej spálni. Pre Európanov je totiž spať spolu samozrejmosťou. Stále tu pretrváva názor, že nejde predsa len o spánok, ale i o vedomie prítomnosti milovanej osoby.

Pre niektorých partnerov je vzájomná blízkosť dokonca taká dôležitá, že ani slonie hurónske chrápanie ich spoločný spánok nerozdelí. Vraj dvojice, ktoré nemajú problémy, by si nikdy spálne nerozdelili. Poznáte to predsa aj z vlastných rodín: Keď sa maminka s ockom pohádali, zobral ocko perinu pod pazuchy a odišiel nocovať na gauč do obývačky. Keď sa nepohádali, zostali obaja v spálni. Je to predsa krásne, keď môžete zaspávať po boku milovanej osoby. Spoločným nocovaním si u nás ľudia dokazujú lásku a oddanosť.

Ak sa jeden odsťahuje od svojej polovičky s argumentom, že mu chýba intimita, jasne tým vypovedá o stave vzťahu. Taký je pohľad zase z druhej strany. Naši psychológovia preto oddelené spálne schvaľujú len v nevyhnutných prípadoch, ako je napríklad príliš silné chrápanie alebo narodenie dieťaťa, ku ktorému treba každé dve-tri hodiny vstávať.

Kedy je spánok dôležitejší
Pohľad na oddelené spálne sa však aj u nás mení s rastúcim vekom i dĺžkou vzťahu. Čím sme starší a čím dlhšie máme okrúžkovaný prsteníček, tím menej oceňujeme spoločné spanie. Keď deti vyrastú a vyletia z hniezda, zaberie každý z manželov inú izbu, aby sa mohol poriadne vyspať. Zahraniční psychológovia sú dokonca toho názoru, že páry zdieľajúce spoločnú spálňu sa častejšie rozvádzajú než tie, čo spia oddelene, a ako dôvod uvádzajú, že jedna spálňa u partnerov podvedome vzbudzuje pocit, akoby žili príliš natesno.

Ako dokazujú výsledky výskumu uskutočneného v Spojených štátoch, rozdielne spánkové rytmy a potreby naozaj môžu vážne ohroziť vzťah i sexuálny život. Zdieľať všetko spolu vo dvojici, vrátane spánku, to je síce pekná predstava, ale partnerské problémy sa podľa expertov ľahšie prekonávajú, ak nie ste zbytočne podráždení nedostatkom kvalitného spánku. Na niektoré starosti sa jednoducho treba poriadne vyspať, a to doslova!

Stačí zahodiť predsudky
Aký záver z toho všetkého plynie? Ak vám spoločný spánok OBOM vyhovuje, nie je čo riešiť. Problém nastáva, ak to tak nie je, pretože niekto musí oddelené spálne navrhnúť. A toho sa zvyčajne partneri obávajú, pretože netušia, ako druhý zareaguje. Kto oddelené spálne navrhne, automaticky sa dostáva na tenký ľad. Zdá sa mu, že partnera tak opúšťa a skoro priam navádza, aby si hľadal útechu v inej náruči. Ak sa však dokážete zbaviť všetkých predsudkov a o svojich skutočných motívoch dokážete so svojím miláčikom otvorene hovoriť, môže vlastná posteľ prospieť nielen vám, ale i vášmu vzťahu a sexuálnemu životu. Ako hovorí bulvárna tlač v Amerike, oddelené spálne si pochvaľujú aj Angelina Jolie s Bradom Pittom...

Autor: ZUZANA GREIZINGEROVÁ
Foto: isifa
Medzi nami

Oddelené spálne:

Zbohom, spoločné noci!

Ak každý z partnerov zaspáva v inej posteli a v inej izbe, tak to v našej spoločnosti často značí problémy vo vzťahu. V súčasnosti však pribúda stále viac párov, ktoré v oddelených spálňach, naopak, vidia tajomstvo romantickej lásky až za hrob...

Téma oddelených spální bola donedávna tabu, pretože pred 89. sa nám o niečom podobnom nemohlo ani snívať. Komunisti totiž veľkoryso ubytovávali rodiny budujúce svetlé zajtrajšky do miniatúrnych bytov v panelákoch, pričom pánska pracovňa bola buržoázny prepych. V panelákovej spálni to prakticky bez spoločnej postele ani nešlo. Až po tom, čo sa rodiny po revolúcii chopili svojich šancí, zariadili si väčšie byty a rodinné domy, zaviedli niektoré dvojice diskusiu o oddelených spálňach rovno do praxe. Pre západné krajiny pritom už dlho nejde o žiadnu novinku. Napríklad v Spojených štátoch dnes zaspáva sólo až 23 percent ľudí žijúcich v pároch, ktorí pritom neprechádzajú žiadnym ťažkým obdobím. Práve naopak, ide o číslo ľudí, ktorí oddelené spálne praktizujú, aby mali lepší sexuálny život.

Oddelené spálne = kvalitnejší partnerský život

Vlastná posteľ totiž pre nich znamená nielen úplné súkromie, možnosť uvoľniť sa a nerušený spánok, ale aj väčšiu radosť zo sexu, lebo sex sa takto nestáva rutinným zvykom na dobrú noc, ale je skôr niečím výnimočným, na čo sa obaja tešia. A koniec koncov, kto hovorí, že sa musí praktizovať výlučne pod perinou? Oveľa vzrušujúcejšie miesta pre partnerskú (ne)romantiku skôr nájdete mimo spoločnej spálne. Oddelené postele však majú aj ďalšie nepopierateľné plusy pre vzťah. Každý má totiž svoje spánkové návyky a svoj biorytmus, niekto v noci chrápe alebo hovorí zo sna, iný potrebuje na spánok viac osobného priestoru, aby sa necítil ako v zovretí, niekto je typické ranné vtáča, iný zase nočná sova, čo si pred spaním ešte dlho číta alebo pracuje pri rozsvietenej lampe... Len malé percento párov skutočne zaspáva v rovnakú hodinu. Tí všetci ostatní sa navzájom v noci rušia a obmedzujú, čo sa neskôr môže prejaviť na hlbokom fyzickom i psychologickom rozpoložení. Nevyspatý človek je predsa nielen unavený, ale i podráždený a nervózny.

Oddelené spálne = problémy vo vzťahu

Kým v Amerike sa o oddelených spálňach hovorí celkom otvorene, u nás sa za svoje potreby stále hanbíme. Aj pred architektmi pri stavbe nového domu hovoria páry o prianí mať pracovňu s posteľou, na ktorej by si mohli z času na čas odpočinúť, namiesto toho, aby otvorene priznali, že nespávajú v jednej spálni. Pre Európanov je totiž spať spolu samozrejmosťou. Stále tu pretrváva názor, že nejde predsa len o spánok, ale i o vedomie prítomnosti milovanej osoby. Pre niektorých partnerov je vzájomná blízkosť dokonca taká dôležitá, že ani slonie hurónske chrápanie ich spoločný spánok nerozdelí. Vraj dvojice, ktoré nemajú problémy, by si nikdy spálne nerozdelili. Poznáte to predsa aj z vlastných rodín: Keď sa maminka s ockom pohádali, zobral ocko perinu pod pazuchy a odišiel nocovať na gauč do obývačky. Keď sa nepohádali, zostali obaja v spálni. Je to predsa krásne, keď môžete zaspávať po boku milovanej osoby. Spoločným nocovaním si u nás ľudia dokazujú lásku a oddanosť. Ak sa jeden odsťahuje od svojej polovičky s argumentom, že mu chýba intimita, jasne tým vypovedá o stave vzťahu. Taký je pohľad zase z druhej strany. Naši psychológovia preto oddelené spálne schvaľujú len v nevyhnutných prípadoch, ako je napríklad príliš silné chrápanie alebo narodenie dieťaťa, ku ktorému treba každé dve-tri hodiny vstávať.

Kedy je spánok dôležitejší

Pohľad na oddelené spálne sa však aj u nás mení s rastúcim vekom i dĺžkou vzťahu. Čím sme starší a čím dlhšie máme okrúžkovaný prsteníček, tím menej oceňujeme spoločné spanie. Keď deti vyrastú a vyletia z hniezda, zaberie každý z manželov inú izbu, aby sa mohol poriadne vyspať. Zahraniční psychológovia sú dokonca toho názoru, že páry zdieľajúce spoločnú spálňu sa častejšie rozvádzajú než tie, čo spia oddelene, a ako dôvod uvádzajú, že jedna spálňa u partnerov podvedome vzbudzuje pocit, akoby žili príliš natesno. Ako dokazujú výsledky výskumu uskutočneného v Spojených štátoch, rozdielne spánkové rytmy a potreby naozaj môžu vážne ohroziť vzťah i sexuálny život. Zdieľať všetko spolu vo dvojici, vrátane spánku, to je síce pekná predstava, ale partnerské problémy sa podľa expertov ľahšie prekonávajú, ak nie ste zbytočne podráždení nedostatkom kvalitného spánku. Na niektoré starosti sa jednoducho treba poriadne vyspať, a to doslova!

Stačí zahodiť predsudky

Aký záver z toho všetkého plynie? Ak vám spoločný spánok OBOM vyhovuje, nie je čo riešiť. Problém nastáva, ak to tak nie je, pretože niekto musí oddelené spálne navrhnúť. A toho sa zvyčajne partneri obávajú, pretože netušia, ako druhý zareaguje. Kto oddelené spálne navrhne, automaticky sa dostáva na tenký ľad. Zdá sa mu, že partnera tak opúšťa a skoro priam navádza, aby si hľadal útechu v inej náruči. Ak sa však dokážete zbaviť všetkých predsudkov a o svojich skutočných motívoch dokážete so svojím miláčikom otvorene hovoriť, môže vlastná posteľ prospieť nielen vám, ale i vášmu vzťahu a sexuálnemu životu. Ako hovorí bulvárna tlač v Amerike, oddelené spálne si pochvaľujú aj Angelina Jolie s Bradom Pittom...

INFOBLOK:
Oddelené kúpeľne

Viacero autoriek amerických bestsellerov o vzťahoch zastáva názor, že za šťastím dlhoročného partnerstva často stoja aspoň oddelené kúpeľne. Neznamená to však, že každý by mal mať svoj kútik, ale úplne postačí, ak sa páry v kúpeľni nestretávajú. Jednoducho, ženy by mali mať pred svojimi polovičkami určite tajomstvá, ktoré ostanú za dverami toalety. Aby ostali pre svojich miláčikov stále krásnymi, tajomnými a príťažlivými ženami, nikdy by ich nemali vidieť v natáčkach, pri holení, umývaní zubov alebo nedajbože pri vykonávaní potreby...

Zuzana Greizingerová

- - Inzercia - -