Dnes je sobota, 31.október 2020, meniny má: Aurélia
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Jar si žiada rozžiarenú tvár

apríl 22, 2014 - 11:16
Na jar sa akosi kritickejšie zahľadíme do zrkadla. Všetko okolo nás kvitne, rovnako rozkvitnúť sa žiada aj nám. Dermatologička MUDr. Jana Šrámeková, riaditeľka 1. Laserového a dermatokozmetického centra, vám poradí, ako byť krásna v každom veku a dosiahnuť to aj bez skalpela.
Kedy je správny čas navštíviť dermatologické centrum a odborne sa poradiť, ako pomôcť svojej  pleti, aby stále žiarila, neochabovala, aby sa vrásky neprehlbovali?
Je veľmi ťažké povedať, kedy je ten najsprávnejší čas. Každá pleť je individuálna, známky pribúdajúceho veku sa na každej tvári prejavujú inak, no všeobecne by som povedala, že po tridsiatke je optimálne poradiť sa s odborníkom, či postačuje bežná starostlivosť, alebo poradí niečo špeciálne.
 
Naozaj je tridsiatka už istý hraničný vek?
Tak striktne by som to neoznačila, no je to vek, keď sa isté procesy v koži začínajú spomaľovať a treba ich opäť naštartovať. Po tridsiatke sa u mnohých dám začínajú tvoriť mimické vrásky, následkom nadmerného slnenia sú časté aj nepekné pigmentácie či rozšírené cievky.  V kategórii 18 až 25 rokov býva najväčším problémom aknózna pleť. Máme aj veľmi mladých klientov, ktorým treba poradiť s takouto problematickou pleťou. Tu by som vyzdvihla aj záujem rodičov, ktorí chcú svojim deťom pomôcť. Je veľmi dobré, ak prídu do špecializovaného dermatokozmetického centra, kde sa dá oprieť nielen o skúseného dermatológa, ale aj o odborné zdravotné sestry – kozmetičky, ktoré sú vyškolené na čistenie problematickej pleti.
 
Viete pomôcť aj mladým ľuďom, ktorí trpia jazvičkami, následkom po doliečenom akné?
Áno, vyliečený proces uhrovitosti často zanecháva na tvári viac či menej hlboké jazvy. Drobné atropické jazvičky vieme odstrániť  tzv. mikroihličkovou rádiofrekvenciou, hlbšie jazvy pomáhame odstrániť frakčným resurfacingom, keď sa CO2 laserom postihnutá pokožka odparí. Tieto ošetrenia však majú byť zlatým klincom úpravy pleti, keď je akné úplne vyliečené. 
 
Aký je postup, keď sú problémy s akné živé?  Takýto stav pleti je pre mladého človeka veľmi frustrujúci...
Takúto pleť treba najskôr vyliečiť. V dermatologickom centre sú odborníci – lekári, zdravotné sestry – ktorí presne vedia, čo si pleť vyžaduje. Kožný lekár určí liečbu a sestričky vykonávajú odborné ošetrenie.  Z mojich dvadsaťročných skúseností vyplýva, že pravidelné a odborné vyčistenie je najmenej päťdesiat percent úspechu. Ak mladý človek nechodí na odborné čistenie, stav pleti ho zvádza k tomu, že si sám doma neodborne „vytláča“ vyrážky, a to zápal ešte zhorší. Veľké čistenie v centre robia odborníci, mali by sa – v závislosti od stavu – realizovať  aspoň tri čistenia v dvojtýždňovom intervale a po zlepšení stavu raz za mesiac. Je však dôležité, aby si mladý človek zvykol na pravidelnosť, lebo prísť opäť po niekoľkých mesiacoch, keď sa stav znova zhorší, nestačí. Vždy sa im usilujem vysvetliť, že aj keď sa nám zápalové procesy podarilo zastaviť, nadprodukcia mazu v ich pleti pokračuje, a preto alfou a omegou dobrého stavu mladej pleti je pravidelná starostlivosť u odborníka. 
 
Vráťme sa k dámam, ktoré pri pohľade do zrkadla objavia prvé vrásky, hoci ešte ani zďaleka nemajú stredný vek...
Vrásky nie sú otázkou len vyššieho veku. Často aj tridsiatničky majú už zafixovanú hlbšiu vrásku medzi obočím – je to výsledok mimiky, keď od malička, bez toho, aby si to uvedomovali, roky čelo vraštia. Iné dámy, ktoré sa smejú očami, zasa majú jemné, no výrazné vrásky okolo očí. Ak ide o tieto typy vrások, niet na čo čakať, lebo ak nezabojujú proti nim čo najskôr, onedlho budú už veľmi hlboké vrásky a nebude stačiť len jednoduchý zákrok, ale budú potrebovať náročnejší.
 
Čo odporučíte proti takýmto začínajúcim vráskam?
Jednoznačne dávku botulotoxínu. Tu by som si však dámam dovolila vysvetliť, že botox nebol vyvinutý na to, aby sme sa trvalo nemračili, ale na to, aby sme v relaxovanom, uvoľnenom stave bez mimiky nemali fixované vrásky. Klientke treba vysvetliť, prečo je dôležité zachovať miernu aktivitu niektorých svalov, napríklad okoloočného svalu, aby sa vrásky nevhodne nevytvárali na inom mieste a aby sme vyzerali prirodzene. Odborník vie, akú dávku botoxu má „svalom dať“: buď ich vyradiť úplne (medzi obočím), alebo čiastočne (t. j. na 70 až 80 percent okoloočný sval), alebo pri dolnej časti tváre len zredukovať ťah svalov smerom nadol (aplikácia do dolnej časti tváre) a takýmto spôsobom zdvihnúť ústne kútiky a vyrysovať sánku.
 
Štyridsiatničky a staršie dámy však popri vráskach „bojujú“ aj s červenými fliačikmi, rôznymi nežiaducimi škvrnkami, pigmentáciou a podobne.
Aj na tieto ťažkosti má dnešná starostlivosť o krásu žien vynikajúci liek: je to proces fotoomladenia, ktorým sa docieli jednotné sfarbenie pokožky. Šetrne sa odstránia rozšírené cievky, pigmentové škvrnky, ktoré dámy vo vyššom veku vedia poriadne potrápiť. Dáma so zjednotenou farbou pokožky vyzerá mladšie, bonusom tejto procedúry je podnietenie  vytvárania kolagénu, zlepší sa elasticita pleti a viditeľne sa zjemnia póry. Od tejto procedúry však nemožno očakávať nemožné – to znamená odstránenie vrások či pokles líc. Odporúčam  absolvovať päť procedúr, efekt vydrží jeden a pol až dva roky. 
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
Podobné články:
 
 
 
Pripravila: BEATA VRZGULOVÁ
Foto: archív a Thinkstock

- - Inzercia - -