Dnes je utorok, 29.november 2022, meniny má: Vratko
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Psychiatrička radí pre Zdravie rodiny

november 06, 2022 - 16:00
Pani Mária z Martina poslala psychiatričke MUDr. Darine Hrabovskej túto otázku: Robím si starosti o 21- ročného syna. Chodí na vysokú školu, zvláda ju dobre, ale máva zvláštne psychické stavy. Nechcem, aby skončil na antidepresívach. Existuje niečo iné ako chemické lieky? Chcela by som vyskúšať iné možnosti, kým vyhľadáme odbornú pomoc.
Foto: 
shutterstock

Mnohí ľudia si myslia, že keď sa cítia zle, majú depresiu. Alebo zažívajú stres a povedia, že majú úzkosť. Úzkosť je prirodzená reakcia na stres – napríklad prvý deň v novej práci alebo pred skúškou – vtedy je normálne pociťovať úzkosť. Treba ju však odlišovať od úzkostnej poruchy, pri ktorej úzkosť trvá dlho, je intenzívna a ovplyvňuje kvalitu života. Takéto úzkostné poruchy trápia zhruba každého štvrtého človeka na Slovensku a zahŕňajú široké spektrum prejavov. Nezriedka sa objavujú spoločne s problémami so spánkom.

Zažívali sme náročné dva roky – pandémia, potom vojnový konflikt, zdražovanie – sú to silné stresujúce faktory. Ľudia potrebujú pocit bezpečia a istoty, finančného zabezpečenia, a hlavne kontakt s blízkymi. Ambulancie sa doslova zaplnili pacientmi, ktorí sa predtým psychiatricky neliečili. Ale aj tými, ktorí prekonali covid – štatisticky sa zistilo, že každý piaty človek po prekonaní covidu má psychické následky. U mladších ľudí ide skôr o úzkostné poruchy, pri starších poruchy pamäte a pozornosti. Taktiež sa začali do ordinácie vracať pacienti, ktorí už boli stabilizovaní a pandémia ich „vrátila“ späť do depresívnych alebo úzkostných stavov.

Pri úzkostnej poruche bývajú prítomné i telesné prejavy – búšenie srdca, zvieranie na hrudi, neschopnosť nadýchnuť sa, pocit na omdletie, bolesti. Práve telesné prejavy väčšinou privedú pacientov k lekárovi. Stretávame sa s tým najmä u mužov. Pri liečbe úzkostných porúch využívame anxiolytiká, a tiež antidepresíva. Najčastejšími liekmi proti úzkosti sú benzodiazepínové anxiolytiká, u ktorých hrozí riziko vytvorenia závislosti. Vo včasnom štádiu, resp. pri skorom podchytení problému, odporúčam najskôr siahnuť po fytofarmaku, teda rastlinnom lieku. Rovnako u mladých, ktorí sa doteraz s pomocou benzodiazepínov neliečili.

Na trhu je účinný a bezpečný liek s obsahom esenciálneho oleja z levandule. Pôsobí pri úzkostných stavoch a ich telesných prejavoch, a na rozdiel od benzodiazepínov je bez utlmujúceho efektu. Nepriamo rieši aj nespavosť, ktorá býva súbežným problémom. Prírodný liek so štandardizovaným extraktom z levanduľovej silice je dostupný bez predpisu. Napríklad ak pacient užíva antidepresíva a pridružili sa problémy so spánkom, môže si večer pridať rastlinné anxiolytikum s výťažkom z levandule. Skvelé skúsenosti máme u pacientov po prvom vyšetrení, dobrý efekt sa ukázal u tých, ktorí prekonali covid. Vyskúšajte rastlinný liek a pokiaľ sa synovi neuľaví, odporúčam vyhľadať odborníka.

RADA NA ZÁVER

Ak trpíte vy alebo niekto z blízkych poruchami spánku, alebo vám pocit úzkosti neustále zamestnáva myseľ, treba to riešiť. Ak máte viac ako dva týždne sústavne depresívnu náladu, v dôsledku ktorej sa izolujete, ste neprestajne smutní, nie ste schopní radovať sa z vecí, ktoré vás doteraz tešili, zle spíte a nedokážete sa sústrediť na prácu či na štúdium, určite odporúčam vyhľadať odborníka.

- - Inzercia - -