Dnes je utorok, 29.november 2022, meniny má: Vratko
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ako spoznáte zápal slepého čreva?

november 05, 2022 - 08:57
Trápi vás nečakaná bolesť v okolí pupka? Hovoríte si - to nič nie je, to prejde. Aj z malej bolesti sa môže vykľuť poriadny nepriateľ. Takýmto strašiakom býva práve zápal slepého čreva. Utekajte preto radšej hneď aj na pohotovosť, pretože v tomto ohľade platí - radšej neskôr ako nikdy.
Foto: 
shutterstock

„Ako spoznám zápal slepého čreva?” pýtate sa. Ochorenie, ktoré postihuje ľudí všetkých vekových kategórií sa častejšie vyskytuje u detí a mladistvých. Jeho typickým prejavom sú nečakané bolesti brucha doprevádzané pocitmi malátnosti, zvýšenou teplotou a zvracaním. Brucho je veľmi citlivé na dotyk, obzvlášť v pravej časti podbruška. Najviac obtiažne je byť vo vzpriamenej polohe, preto sa snažíte schúliť do rôznych menej bolestivých polôh. 

Slepé črevo spája časť tenkého čreva s hrubým črevom a nachádza sa v pravej bedrovej časti ľudského tela. Na jeho konci je červovitý výbežok, nazývaný apendix, ktorý môže dosahovať dĺžku od 2 do 20 centimetrov. Apendix je umiestnený približne v pravej dolnej časti brucha a môže sa nachádzať j za hrubým črevom.

Príčiny ochorenia súvisia so stravovacími návyky. K upchatiu slepého čreva môže prísť kusom stolice, cudzím predmetom (napr. ovocná kôstka) alebo parazitmi (škrkavky). V rozvinutých krajinách obsahuje strava nedostatok vlákniny. Kvôli tomu postupuje potrava tráviacim traktom pomalšie, môže dôjsť až k blokádam a následnému upchatiu apendixu.

V minulosti sa liečil zápal slepého čreva aj antibiotikami, avšak išlo len o potlačenie určitých príznakov a bolestí, ktoré mohli viesť až k chronickému zápalu. Ten mohol vytvoriť reakcie a zrasty, ktoré dokonca spôsobovali, a aj v súčasnosti aj neplodnosť u žien. Celkovo pri zistenej a diagnostikovanej apendicitíde je nutný operačný zákrok.

V prípade podozrenia na apendicitu, určite navštívte lekára. Lekár vás vyšetrí a v prípade, že máte zápal slepého čreva, dôjde k hospitalizácii. V nemocnici už je na chirurgovi, či zvolí konzervatívnu liečebnú metódu alebo odstráni apendix operatívne. Vo väčšine prípadov lekár zvolí metódu operatívneho odstránenia červovitého výbežku. Nie je preukázané, že by jeho odstránenie malo na ľudský organizmus negatívne účinky. 

Pri neliečenom zápale slepého čreva môže dôjsť k jeho prasknutiu - to je veľmi nebezpečné. Hnis sa potom vyleje do podbrušnice, kde vyvoláva zápal - peritonitídu. Neliečený zápal slepého čreva môže viesť až k úmrtiu. Preto buďte opatrní a pokiaľ na sebe spozorujete príznaky sprevádzajúce toto ochorenie, navštívte ihneď lekára. Je lepšie mať istotu.

- - Inzercia - -