Dnes je utorok, 29.november 2022, meniny má: Vratko
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Prevenciu rakoviny neradno podceňovať

september 26, 2022 - 16:00
Ročne na Slovensku pribudne asi 34 000 pacientov s rakovinou. Medzi najrozšírenejšie onkologické ochorenia u žien aktuálne patrí rakovina prsníka, rakovina hrubého čreva, konečníka a rakovina krčka maternice. U mužov dominuje rakovina prostaty, rakovina hrubého čreva, konečníka a pľúc. Pomôcť môže prevencia.
Foto: 
shutterstock

Myslite na prevenciu rakoviny

Je to už 32 rokov, čo bola založená najznámejšia nezisková organizácia na Slovensku pomáhajúca onkologickým pacientom a ich blízkym – Liga proti rakovine. Všetky tie roky predstavovali konštantnú snahu LPR a úsilie šíriť informácie o prevencii pred onkologickými ochoreniami. „Do roku 2022 sme vstupovali s nádejou, že bude lepší ako ostatné dva, že sa vrátime do ’normálu’, že sa nadýchneme s novou energiou. Žiaľ, napriek pokroku v diagnostike, liečbe, či prevencii, rakovina a jej následky nie sú ani zďaleka na ústupe. Radi by sme naďalej zdôrazňovali význam samovyšetrení, preventívnych prehliadok, či absolvovanie skríningov. Robíme to intenzívne - avšak zodpovednosť o svoje zdravie zostáva na samotných ľuďoch,“ hovorí Ing. Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine. Ľudia by preto mali klopať častejšie na dvere lekárov, ktorí dokážu pomôcť zistiť problém vo včasnom štádiu ochorenia. Argumenty dlhých čakacích lehôt či nedostatku času neobstoja.

Zdravý životný štýl ako prevencia rakoviny

Európsky Kódex má byť účinným nástrojom v zlepšení prevencie. Odporúčané sú nasledovné body:

 1. Nefajčite! Tento zlozvyk je najväčšou príčinou predčasnej smrti.
 2. Nefajčite v prítomnosti nefajčiarov.
 3. Udržujte si zdravú telesnú hmotnosť.
 4. Hýbte sa každý deň. Obmedzte čas strávený sedením.
 5. Zdravo sa stravujte: Jedzte veľa celozrnných potravín, strukovín, zeleniny a ovocia. Obmedzte kalorické potraviny (s obsahom cukru a tuku) a vyhýbajte sa sladeným nápojom. Vyhýbajte sa mäsovým výrobkom, obmedzte červené mäso a potraviny s vysokým obsahom soli.
 6. Obmedzte množstvo alkoholu, lepšie je alkohol nepiť.
 7. Vyhýbajte sa prílišnému slnečnému žiareniu – najmä deti. Chráňte sa a nepoužívajte soláriá.
 8. Na pracovisku sa chráňte pred rakovinotvornými látkami dodržiavaním pokynov bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
 9. Zistite, či ste doma vystavení silnému prírodnému žiareniu z radónu. Postarajte sa o to, aby sa hodnoty žiarenia znížili.
 10. Pre ženy: Dojčenie znižuje riziko výskytu rakoviny u matky. Substitučná hormonálna terapia zvyšuje riziko určitých typov rakoviny. Obmedzte jej používanie.
 11. Zabezpečte, aby sa vaše deti zúčastnili na programe očkovania proti hepatitíde typu B (novorodenci) a ľudskému papilomavírusu (HPV) - dievčatá i chlapci .
 12. Zúčastňujte sa na skríningu rakoviny hrubého čreva (muži aj ženy), prsníka (ženy) a krčka maternice.

Nezanedbávajte preventívne prehliadky

Ste muž 18+? Okrem všeobecnej prevencie je dôležitý aj skríning a včasné odhalenie onkologických ochorení ako sú rakovina semenníkov a rakovina prostaty.

 • V prevencii rakoviny semenníkov môže každý muž od 15. roku realizovať samovyšetrovanie semenníkov , všímať si neobvyklé príznaky a konzultovať ich s odborníkom, zaujímať sa a poznať svoju rodinnú anamnézu .
 • V prevencii rakoviny prostaty má každý muž nárok na preventívnu urologickú prehliadku. Súčasťou prehliadky sú predpísané vyšetrenia, laboratórne testy a vyšetrenie PSA v krvi (PSA = prostatický špecifický antigén).
 • Preventívna urologická prehliadka vo veku od 50. Roku sa absolvuje 1× za 3 roky. Od 40. Roku sa prehliadka vykonáva u poistencov so zvýšeným rizikom (výskyt v rodine). Potrebnú frekvenciu prehliadok plánuje urológ. V prípade, že ste sa stretli s problémom dostupnosti pri poskytovaní preventívnych prehliadok, môžete kontaktovať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou http:// www.udzs-sk.sk/ web/sk/pobocky.

Ste žena 18+? Každá dospelá žena má 1× ročne nárok na preventívnu gynekologickú prehliadku. Prehliadka zahŕňa komplexnú starostlivosť o reprodukčné zdravie a vyhľadávanie (skríning) príznakov možných onkologických ochorení v počiatočných štádiách. Na preventívnu prehliadku u gynekológa nepotrebujete odporúčanie, stačí vyhľadať príslušnú ambulanciu gynekológa.

 • V prevencii rakoviny prsníka môže každá žena vo veku od 18 do 39 ROKOV absolvovať ultrasonografiu (ultrazvuk) prsníkov – 1× za 2 roky, vyšetrenie pohmatom ako súčasť preventívnej prehliadky, realizovať každý mesiac samovyšetrenie prsníkov, zaujímať sa a poznať svoju rodinnú anamnézu. Od 40 do 69 rokov má žena nárok na mamografický skríning rakoviny prsníka- Rtg mamografiu 1× za 2 roky, ultrasonografiu prsníkov (podľa výsledkov mamografie). U žien s dokázaným zvýšeným genetickým rizikom (výskyt v rodine) môžu byť indikované ďalšie a častejšie vyšetrenia (napr. NMR – nukleárna magnetická rezonancia prsníkov, krvné testy).
 • V prevencii rakoviny krčka maternice je súčasťou preventívnej prehliadky tiež skríning – odber vzorky z krčka maternice na cytologické vyšetrenie. Robí sa u žien vo veku od 23 do 64 rokov 1× ročne prvé dva odbery, 1× za 3 roky – ak sú prvé dva odbery negatívne. Ak žena neabsolvovala gynekologické vyšetrenia podľa uvedeného scenára, tak je u nej indikované gynekologické vyšetrenie aj nad 64 rokov.

- - Inzercia - -