Dnes je piatok, 07.október 2022, meniny má: Eliška
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Láska ovládla redakciu Slovenky aj Českú mincovňu

september 15, 2022 - 08:52
Ako nájsť útechu v dnešnej ponurej dobe, keď zlé správy vrchovate prevyšujú tie dobré? V redakcii sme dali hlavy dohromady a vznikla jednoznačná odpoveď- útechu nájdeme jedine v láske. A preto sme vás ešte v máji s malou dušičkou vyzvali, aby ste nám posielali svoje príbehy lásky, dúfajúc, že ich príde aspoň pár. To, čo nasledovalo nám vyrazilo dych a prinieslo aj slzy dojatia.
Foto: 
Ramon Leško

A práve včera nadišiel dlho očakávaný moment, keď si autorka víťazného príbehu prišla spolu s nami prebrať cenu do Českej mincovne. A hoci išlo o komornú akciu, lásku bolo cítiť v každom prehovorenom slove. Veď posúďte sami.

Láska ovládla redakciu Slovenky aj Českú mincovňu

Dámy, bez ktorých by sa myšlienka súťaže do reality nepretavila, Ľudmila Fülöpová a Mária Reháková

Hneď na úvod nás privítala dáma, bez ktorej by sme sa nikdy nedozvedeli, čo majú mince a láska spoločné, riaditeľka slovenského zastúpenia Českej mincovne Ľudmila Fülöpová: „Som veľmi rada, že nás Slovenka oslovila s nápadom podporiť ľudí v písaní príbehov. Čítať príbehy, niekedy sa v nich nájsť alebo zistiť, že aj keď sa niečo zle začne, môže to dobre skončiť, je veľmi príjemný pocit. My u nás dávame príbehy do mincí. Každá z nich má ten svoj, či už je to o jednorožcovi ako symbole krásy a čistoty alebo o Kolumbovi a histórii, všetky sú jedinečné a písané s láskou. Osobne ma vždy inšpiruje, keď vie príbehy niekto napísať, ale aj pútavo prerozprávať, ako moderátori, zabávači alebo herci. Česká mincovňa razí hodnoty do zlata, striebra a drahých kovov. Naši medailéri a umelci vždy vyberú z príbehu to najpútavejšie a pretavia to do mince, ktorá ostane aj ďalším generáciám.“ Česká mincovňa víťazke súťaže venovala svadobný dukát, ktorý sa v súčasnosti teší obrovskej obľube na svadbách, ale aj počas výročí. To „svoje“ si v Českej mincovni nájdu nielen skúsení zberatelia a investori, ale aj všetci tí, ktorí chcú niekoho potešiť hodnotným darčekom pri špeciálnych príležitostiach.

Celý projekt venovaný príbehom o láske by sa však neudial, ak by sa zaň nepostavila generálna riaditeľka vydavateľstva StarProduction Mária Reháková. Hosťom sa v komornej atmosfére prihovorila slovami: „Týždenník Slovenka je tradičný a mienkotvorný, ale najmä, je tvorený s láskou. S uverejňovaním čitateľských príbehov sme začali v máji, symbolicky, veď máj je lásky čas. V spolupráci s Českou mincovňou sme vyhlásili letnú súťaž poviedok o láske, a keďže sme sa stretli s nevídaným ohlasom, vyhodnotenie sme predĺžili a potiahli až do septembra. Myslím si, že načasovanie bolo ideálne, lebo žijeme skutočne ťažkú dobu a láska je čosi, čo nám nik nevezme. Slovenka je týždenník, ktorý buduje medziľudskú lásku a to je tiež veľmi dôležité. Poviedky sú nádherné, obohacujúce a vlastne každá prináša hlavnú myšlienku, že veriť v lásku sa oplatí, nech sa deje čokoľvek.“

Predsedkyňou poroty, ktorá sa zhodla na víťazke, sa stala majsterka slova a šéfredaktorka týždenníka Slovenka, Katarína Hanzelová. „Nás v redakcii najviac zaujalo, že naše čitateľky nevnímajú svoju lásku len cez pátos alebo melodrámu, ale neboja sa siahnuť aj po humore a nadhľade a myslím si, že práve v tom spočíva to čaro skutočnej lásky. Víťazný príbeh, hoci to bolo ťažké rozhodovanie, nás zaujal tým, že bol v niečom iný, ako všetky ostatné, ale viac vám o ňom povie samotná autorka, Denisa Čimo,“ vyzvala na pár slov víťazku Katarína Hanzelová.

Víťazka súťaže Denisa Čimo so svadobným dukátom

Láska ovládla redakciu Slovenky aj Českú mincovňu

„Som Denisa Čimo, šperkárka, prezývaná aj pyritová princezná. Láska je pre mňa nado všetko- musím ju dostávať, ale aj rozdávať. Príbeh, ktorý som napísala je možno nezvyčajný, ale pre mňa je osudový, lebo nič sa nedeje náhodou. Príbeh ako taký sa odohral v mojom okolí. Sama som prešla aj sklamaním, ale stále verím, že o skutočnú lásku treba bojovať a netreba strácať vieru. A keďže som večná romantička, sama sa teším, keď raz napíšem príbeh o svojej vlastnej láske,“ prehovorila k hosťom šťastná víťazka poviedkovej súťaže, ktorej bol nasledovne odovzdaný poukaz na ročné predplatné týždenníka Slovenka a kytica od Márii Rehákovej a v neposlednom rade zlatý svadobný dukát od Českej mincovne, ktorý ostane hodnotnou spomienkou na súťaž, ktorá rozjasnila čitateľom jedno horúce leto.

V príjemnej komornej atmosfére a v krásnom prostredí Českej mincovne sme si užili naplnené popoludnie prekypujúce láskou.

Pozrite si fotky z láskavého popoludnia v krásnej galérii. Medzi hosťami nechýbala módna návrhárka Renáta Kliská s dcérou, Iveta Lederer, riaditeľ divadla L+S a tiež šťastná výherkyňa súťaže Denisa Čimo.

- - Inzercia - -