Dnes je piatok, 07.október 2022, meniny má: Eliška
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Nepodceňujte vyhorenie

september 13, 2022 - 16:00
Stále častejšie sa nám do uší dostáva slovo burnout a ešte častejšie s ním spojený stres. Obdobie, ktoré zasiahne počas života takmer každého, má dopad nielen na nás samotných, ale aj na našich blízkych.
Foto: 
shutterstock

Burnout sa bezprostredne dotýka nášho života a fungovania. Obmedzuje nás vo vychutnávaní si voľného času a brzdí nás v sebarozvíjaní. Na túto tému sme sa porozprávali s Katkou Ježovicovou, autorkou metódy JOGY pre Zdravý Chrbát, ktorý prepája s projektom Stres manažment.

JOGA AKO BARLIČKA

„Počas dvanástich rokov praxe učenia jogy, s individuálnym zameraním na klienta, som sa stretla s mnohými prípadmi, kedy sa joga stala barličkou na ceste uzdravenia sa z vyhorenia. Nielen cvičenie jogových asán nám dokáže pomôcť spomaliť a upokojiť myseľ. Samotná meditácia či dychové techniky dokážu pomôcť človeku, ak prechádza ťažkým obdobím,“ vysvetľuje Katka, ktorá prepracovala koncept Stres Management, ktorý sa teší obľube korporácií, malých firiem alebo vyššie postaveného manažmentu firiem. Katka sa stretáva s klientmi, ktorí sa rozhodli svoje pracovné vyťaženie spomaliť prostredníctvom jogy a meditácií. Korporát, rovnako ako malá rodinná firma či rodina samotná, potrebujú niekedy zosúladiť rovnováhu medzi prácou a užívaním si života. Keď naskočíme do kolotoča, ktorý sa iba ťažko zastavuje, stretávame sa s pocitom, že sa nevieme upokojiť, zrelaxovať a oddýchnuť si. „Platí to rovnako pri práci i v rodinnom živote. Vyžaduje si to naše nasadenie, výdaj energie, spĺňanie úloh a tiež výsledok. Každý z nás má právo na oddych, avšak niekedy si ho už nedokážeme ani užívať,“ dopĺňa odborníčka.

NAŠE TELO FUNGUJE STATOČNE

„Naše telo je veľmi bystré a reaguje na naše potreby. Keď sme unavení, spíme. Keď sme hladní, konzumujeme jedlo a keď sme chorí, tak sa liečime. Čo však v prípade, ak sa pocit uvedomenia, čo by som mala robiť, stretne s presvedčením, teraz na to nemám čas? Alebo teraz si to nemôžem dovoliť? Ženieme sa do záhuby, telo sa vyčerpá a stres eskaluje cez nervové dráhy. Častokrát končíme s chorobou v posteli, kedy nás naše telo vypína,“ varuje Katka. Je dokázané, že človek zvládne naozaj veľa, telo sa vzoprie, nasadenie udržíme. Náš mozog síce vníma pretlak, ale telo vyhodnotí, že ešte zvláda ísť ďalej. „Raz ráno sa však zobudíme a naša vôľa produkovať a tvoriť sa vytratí. Sledujeme sa niekoľko týždňov, v práci poklesne výkon, doma v rodinnom prostredí ubúdajú emócie a city. Začíname byť akoby mŕtvi v živom tele. Stres produkuje adrenalín a stresový hormón kortizol, a ten ovplyvňuje najmä naše obličky a nadobličky. Bolia nás kríže, postupne celé telo… Častokrát sa stretávam s tým, že mi klienti hlásia nespavosť aj keď sú unavení. Nechutenstvo do jedla, aj keď sú hladní. Alebo naopak, príznakom býva aj abnormálna chuť do jedla a postupné priberanie. Zajedáme stres ťažkými jedlami a cukrom,“ vysvetľuje pocity pri vyhorení odborníčka na jogu a kladie si otázku: „Kedy by sme si mali uvedomiť, že máme naozaj problém? Sama som si prešla syndrómom vyhorenia. Išla som v obrovskom nasadení niekoľko rokov. Doma aj v práci. Vždy plná nadšenia, tvorila som mnohé projekty a motivovala ostatných. Môj deň sa začínal skoro ráno behom a končil sa neskoro večer prácou za pc a vybavovaním telefonátov, na ktoré som nemala počas dňa čas. Okrem práce som stihla nakúpiť potraviny, navariť aj oprať. Hovorila som si, že všetko stíham a baví ma to. Pokles prišiel, keď som zistila, že moje telo už nevládze ísť na plný plyn. Zvyknutá na výkon a výsledky, som si len veľmi ťažko pripúšťala, že mám problém. Prestala som chodiť vo svojom voľnom čase do spoločnosti a preferovala som samotu. Začala som odmietať hodiny jogy, projekty a vyhovárala som sa na málo energie. Ako autorka projektu stres manažment som dlhodobo pracovala s klientmi, ktorí burnout riešili a pomáhala im na ceste späť do normálneho života. Keď sa to stalo mne, zostala som zaskočená, kam až to môže dospieť.“

VYHORENIE A ČO S TÝM?

Vedeli ste, že na Slovensku nemôžete zostať doma na PN s únavovým syndrómom? „Navštívila som svoju obvodnú lekárku a podstúpila som mnohé vyšetrenia. Ukázalo sa, že okrem nízkeho tlaku som v poriadku. Zostala som doma pár mesiacov a začala som nič nerobiť. Znie to zvláštne, ale je to tak,“ spomína na svoje vlastné vyhorenie Katka. To, čo musíme urobiť ako prvé, je dať si voľno a prestať pracovať. Spomaliť a dovoliť si veci, na ktoré sme nemali čas, lebo nám nezostal. Čas strávený sám so sebou a v pokoji.

AKO NA TO?

Mnohí z nás si častokrát nevedia predstaviť, že budú len tak doma. Syndróm vyhorenia je diagnóza, ktorá v sebe skrýva prepojenie medzi uvedomením si svojich možností, reálnym žitím a ochorením nervového ústrojenstva. Náš mozog zostane zahmlený a spomalí svoju činnosť. Ochabnú naše emócie a prežívanie. Energeticky nastane obrovský pokles. „Častokrát sa stretávam s tým, že klienti hlásia pocity úzkosti a depresie. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že uvedomiť si emocionálne poklesy a skľúčenosť, je nutné riešiť ako prvé. Niekedy je nevyhnutné vyhľadať odborníka, psychiatra alebo psychoterapeuta, ktorý pomôže diagnostikovať rozsah ochorenia,“ konštatuje Katka a dodáva, že najdôležitejšie je predtým neutekať.

AKO POMÔŽE JOGA

„Na svojej životnej ceste, kedy som jogu naozaj skúmala cez rôzne smery a štúdia v zahraničí, sa mi potvrdilo, že joga v sebe skrýva omnoho viac než cvičenie. Už pri mojej metóde Zdravý chrbát som cez holistický prístup k ľudskému telu poukázala na nutnosť starať sa o svoj chrbát. Je to strom nášho života. Opierame sa o našu chrbticu fyzicky, ale aj vnútorne. Nervové dráhy a energetické uzly vedú práve cez náš chrbát. Jednotlivé jogové asány, prepojené s dychovými technikami a meditáciou efektívne pomáhajú uvoľniť stuhnuté telo, posilniť slabšie svalové štruktúry. Pomáhajú nám cítiť sa dobre vo svojom vlastnom tele. Pri práci s klientmi, či už na ich pracovisku, na hodinách jogy či konzultáciách na dýchanie, kladiem veľký dôraz na dych do bránice. Práve ten by nás mali učiť na školách, pripomínať na pracovisku a tiež doma v domácom prostredí. Je neuveriteľné koľko nám správne hlboké dýchanie dokáže pomôcť pri práci so stresom a prežívaním. Hlboké dýchanie totiž pomáha nášmu nervovému systému upokojiť sa a z nasadenia prejsť do relaxu. Môže za to parasympatikus, ktorý je počas vysokej dávky stresu úplne utlačený. Väčšinou sa stretávam u klientov s tým, že sú príliš vytlačení do sympatikus (nasadenie, útek, adrenalín) a práve to spôsobuje, že časom naše telo vykáže STOP. Prirodzene nás spomalí, napríklad tým, že nám nedovolí ísť ďalej a uloží nás chorých do postele,“ zdôrazňuje skúsená lektorka. Bránicové dýchanie efektívne posilňuje svaly chrbta a pomáha bojovať pri bolestiach chrbtice pri sedavom zamestnaní. Stres manažment program je aplikovateľný doma v rodinnom zázemí hravou formou, v pracovnom prostredí cvičením jogy v kolektíve alebo aj individuálne. Ponúka ale omnoho viac ako len cvičenie jogy a meditovanie. Správne nastavenie jedálnička, vynechanie alkoholu, či naučenie sa opäť spať aspoň sedem hodín denne. „Odporúčam preventívne diagnostikovať svoje prežívanie,“ pokračuje Katka: „Či ide o pracovné alebo rodinné prostredie, dôležité je, aby sme si uvedomili, či sme šťastní, či nás život baví a či máme ciele, motiváciu, alebo aj schopnosť oddýchnuť si.

- - Inzercia - -