Dnes je piatok, 07.október 2022, meniny má: Eliška
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Skalná ruža do ucha aj do šalátu

august 25, 2022 - 16:00
Po správnosti sa volá skalnica strechová, lebo kedysi sa pestovala na strechách. Pripomína ružičky a prekrásne kvitne.
Foto: 
shutterstock

Tak sme ju presťahovali do záhrad a skaliek, aby lahodila oku a zdobila príbytky. Dostala prezývku Slovenské aloe – pre jej liečivé účinky, ktoré sú veľmi podobné práve tomu exotickému aloe.

Prekvapko? Pre mnohých určite! Poznáme tie never--iacke a začudované pohľady, keď túto informáciu povieme niekomu naživo. Šťava zo skalnej ruže má silný dezin--fekčný a protizápalový účinok. V prípade kožných problémov, popálenín, štípan--cov od hmyzu, si dužinu treba prikladať na postihnuté miesto.

Aj do uší

A táto kráska si mimochodom poradí aj s bolesťami uší, prechladnutím, bolesťou v hrdle. Môžete použiť na modriny, opuchy, kurie oká aj zápaly ústnej dutiny. Buď vo forme rozdrvenej dužiny priloženej na boľavé miesto, alebo vo forme čaju (záparu – lúhovať 5-10 minút). Do uší treba kvapkať zahriatu čistú šťavu z listov. Presne túto vraj obsahujú lieky z lekárne určené na zápaly uší.

Aj do šalátov

A tiež ju môžete použiť ako prísadu do šalátov. Fakt! Má fajnovú kyselkavú chuť a v Holandsku vraj patrí medzi obľúbené pochúťky. Ale späť k spálenej koži - použijete ju úplne rovnako ako pravé aloe. Čistý gél (alebo zmixovaný s bambuckým mas--lom) priamo na pokožku.

- - Inzercia - -