Dnes je sobota, 20.august 2022, meniny má: Anabela, Liliana
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Leto bez hnačky

júl 21, 2022 - 14:00
V letných mesiacoch mnohí z nás balia kufre a odchádzajú na dovolenku. Niektorí radi trávia toto obdobie na kúpalisku, iní uprednostňujú more. Či ostávame na Slovensku, alebo vycestujeme do zahraničia, môžeme sa stretnúť s nepríjemným hnačkovým ochorením. Ako sa takýmto nepríjemnostiam vyhnúť a čo robiť, ak už nastanú?
Foto: 
shutterstock

Leto je okrem iného aj rajom pre tvorbu rozličných druhov baktérií, vírusov či infekcií, ktoré sa v teple rozmnožujú rýchlosťou blesku a môžu v plnej sile zaútočiť na ľudský organizmus. Vlhké a teplé prostredie, ktoré je príznačné pre letné horúce dni spôsobuje, že v lete sa s hnačkou stretávame najčastejšie spomedzi všetkých ročných období.

Kedy hovoríme o hnačke a je to vôbec ochorenie?

Hnačka nie je ochorenie. Je to reakcia nášho organizmu na zápal v čreve, pri ktorom je narušené spätné vstrebávanie vody v čreve. Za hnačku sa označuje častá a riedka stolica 3-5 krát po sebe. Zjednodušene, ide o prejav ochorenia čreva. Tento zápal je vyvolaný rôznymi príčinami, napríklad infekciami, dráždivými jedlami alebo pôsobením liekov. Buď ide o akútny alebo chronický hnačkový stav. Akútny stav pretrváva jeden až tri dni, maximálne týždeň. V takom prípade sa nejedná o život ohrozujúci stav, avšak pri malých deťoch alebo starších ľuďoch môže aj akútna hnačka spôsobiť väčšie problémy. Pri hnačke sa totiž organizmus veľmi rýchlo dehydruje.

Čo spôsobuje akútne hnačkové problémy?

Akútnu hnačku spôsobuje v mnohých prípadoch mikrób kampylobaktér, ktorý infikuje potraviny. Takáto hnačka môže byť sprevádzaná aj teplotou a trvá ako sme spomenuli vyššie iba niekoľko dní. Akútna hnačka môže byť tiež sprievodným symptómom salmonely, pri ktorej nás trápia okrem hnačky, sfarbenej do zelena, aj vysoké horúčky a zvracanie. Samozrejme, hnačka môže mať aj potravinový pôvod. Medzi potraviny, ktoré nám môžu spôsobiť nepríjemnú hnačkové ochorenie patria - surové alebo nedostatočne tepelne upravené mäso, morské plody, nepasterizované mliečne výrobky, šaláty, nešúpané ovocie alebo opätovne ohriate hotové jedlá. Pre tých z nás, ktorí trpia potravinou intoleranciou, môže byť pôvodcom akútnej hnačky aj lepok, či laktóza. V letných mesiacoch sa stretávame aj s takzvanými cestovnými hnačkami, ktoré získavame kvôli črevným parazitom z nedostatočnej hygieny a tiež z kontaminovaných potravín.

Dovolenkové hnačky

Možno patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí sa na letnej dovolenke ešte s hnačkou nestretli, avšak stále je tu mnoho tých, ktorí sa s touto nepríjemnosťou popasovali na vlastnej koži, a ktorým hnačka poriadne znepríjemnila dovolenku. Veď si to len predstavte, tešíte sa celý rok na letnú dovolenku v kruhu najbližších a už po pár dňoch vás z ničoho nič prekvapia neutíchajúce hnačky, nevoľnosť, nadúvanie, kŕče a strata chuti do jedla. Prečo sa to deje? V prípade tej dovolenkovej „verzie“ ide najčastejšie o žalúdočnú a črevnú infekciu, ktorá sa vyskytuje ako dôsledok nehygienického zaobchádzania s potravinami. Môže sa prenášať z ľudí, ktorí predtým potraviny chystali, z vody, ktorá bola kontaminovaná alebo z potravín, ktoré obsahovali baktérie a toxíny. Hnačka ako prišla, môže aj spontánne odísť, samozrejme, za pomoci vhodnej diéty či voľne dostupných prípravkov proti hnačke.

Spoľahlivé spôsoby, ako hnačku zastaviť

Keď vás hnačka a bolesť brucha zastihne v najmenej vhodnej situácii (hoci úprimne, vhodná situácia pri tejto šlamastika sotva existuje), jedinou starosťou je ako sa zbaviť hnačky. Cieľom by však malo byť riedku a častú stolicu nielen zastaviť, ale tiež sa zbaviť pôvodcu tráviacich ťažkostí a obnoviť správnu rovnováhu črevnej mikroflóry. K tomu použite lieky na hnačku a neoceniteľné babské rady na hnačku, ktoré poradia vhodné potraviny či nápoje. Pomocou nich zvládnete liečbu hnačky aj doma.

Tekutiny pri hnačke

Správny pitný režim je pri zvýšenej strate tekutín nevyhnutný. Dôležité je ale zvoliť vhodný nápoj, pretože inak si môžete celú situáciu ešte zhoršiť. Pri hnačke sa určite vyhnite mlieku a mliečnym výrobkom s laktózou všeobecne, silnej káve, ale aj neriedeným džúsom a silne sladeným nápojom. Siahnite radšej po neochutenej mierne sýtenej minerálke (často obsahujú magnézium, ktoré vám len prospeje), po mierne sladenom čiernom čaji, odvaru z repíka, harmančeka, mäty či čučoriedkových plodov. Minerály vám doplnia aj menej tradičné zdroje, ako sú napríklad silný vývar z kostí, kokosová voda alebo iontový nápoj pre športovcov. Preto ich neváhajte vyskúšať.

Potraviny vhodné pri hnačke

Ideálne je držať sa hesla, menej je viac a myslieť v prvom rade na vhodné tekutiny. Aj tak, keď vás okrem hnačky trápia kŕče v žalúdku a nevoľnosť, s najväčšou pravdepodobnosťou nemáte na jedlo ani pomyslenie. Ak sa vám predsa len niečo malé podarí dostať do žalúdka, malo by to byť diétne jedlo bez tuku, korenia, umelých sladidiel a mliečnych produktov. Skúste si namiesto toho pochutiť na ryži, kuracom a morčacom mäse, zemiakoch, mrkve a to všetko pripravené ideálne v pare. Za diétne jedlo sa považuje aj deň staré pečivo, sucháre, piškóty, banány a strúhané jablko.

Hnačka a naši najmenší

Najväčší strach samozrejme nastáva, ak sa táto nepríjemnosť týka našich najmenších. V lekárňach sú dostupné minerálne soli, ktoré deťom (ale aj starším ľuďom) dodajú všetko potrebné vrámci pitného režimu tak, aby sa predišlo dehydratácii.

A keďže ide o deti, skúste ich motivovať chutnými receptami, ktoré sú pre ne vhodné:

  • Dusené jablko so škoricou a medom - pektín v jablku, najmä po  udusení, pomáha viazať stolicu a absorbuje nadbytočnú vodu z čreva, čím kontroluje hnačku.
  • Tvaroh - dobre funguje proti infekčným baktériám v čreve. Pomáha tiež pri zmiernení bolesti žalúdka alebo kŕčov počas hnačky. Poskytuje telu probiotiká, ktoré znižujú množstvo hlienu v čreve. Skúste ho dieťaťu naservírovať s medom a uvarenou mrkvou.
  • Pečené sladké zemiaky s maslom ghee – škrob zo zemiakov pomáha k pevnej stolici a prispieva tak k liečbe infekčnej hnačky.

- - Inzercia - -