Dnes je štvrtok, 30.jún 2022, meniny má: Melánia
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Do mrazu

apríl 27, 2022 - 14:00
Ako prebieha odber a koľko vajíčok sa oplatí zmraziť, sme sa opýtali špecialistky na liečbu neplodnosti MUDr. Ivety Švecovej, PhD z centra pre asistovanú reprodukciu.
Foto: 
shutterstock

AKÉ SÚ TRENDY V PLÁNOVANÍ RODINY?

Povedomie o týchto faktoch narastá a preto sa záujem o mrazenie vajíčok zvyšuje. Vo vyspelých spoločnostiach je trend zachovania plodnosti pomocou mrazenia vajíčok podporovaný, vzhľadom na zvyšujúci sa vek prvorodičiek. Na Slovensku je priemerný vek, kedy má žena prvé dieťa 27,2 roka – čo je ešte dobré číslo. Napríklad v Dánsku a Londýne je to 33 rokov a viac.

AKÝ JE TEDA VPLYV VEKU NA PLODNOSŤ?

Vplyv veku na plodnosť bol opakovane dokázaný. Pokles plodnosti sa začína okolo 32. roku života, vo veku 45 rokov je 99 percent žien neplodných. Zároveň, ak dôjde vo vysokom veku k otehotneniu, je vyššia frekvencia potratov, mŕtvo rodených detí a výskytu vrodených vád (tzv. aneuploídií, predovšetkým Downovho syndrómu). K poklesu plodnosti dochádza kvôli znižovaniu počtu a zhoršovaniu kvality vajíčok.

JE AJ U MUŽOV ROVNAKÝ POKLES PLODNOSTI OVPLYVNENÝ VEKOM?

U mužov čelíme tomuto problému neskôr. Spermie dozrievajú zhruba každé dva mesiace vždy v nových cykloch, pričom nepodliehajú zásadným vplyvom na množstvo ani na kvalitu ako vajíčka. Hranica sa určuje ťažko, u mužov s „normálnymi“ výsledkami sa odporúča genetické poradenstvo asi v päťdesiatke. Ak nejde o patologický spermiogram, mrazenie spermií „len“ z dôvodu veku nie je bežné.

AKÉ SÚ OKREM VEKU NAJČASTEJŠIE DÔVODY MRAZENIA VAJÍČOK?

Dôvody môžeme rozdeliť na dva okruhy. Prvý – tzv. „nelekárske“ dôvody – vyšší vek a potreba odkladu tehotnosti, ten sme už spomínali. Niektoré ženy majú ešte v pláne kariérny rast, no často sa stretávame so „single“ ženami vo vyššom veku. Druhá skupina sú ženy s „medicínskymi“ dôvodmi, teda ženy trpiace rôznymi ochoreniami, ktoré ohrozujú plodnosť. Najčastejšou skupinou sú pacientky s endometriózou (ochorenie ženského genitálu, pri ktorom dochádza k rozsevu výstelky maternice po vaječníkoch, brušnej dutine, vajcovodoch atď.). Ďalej sem môžeme zaradiť aj pacientky s nízkym počtom vajíčok, systémovými ochoreniami - napríklad závažná forma autoimunitných chorôb ako reuma, systémový lupus - rodinným výskytom predčasnej menopazy a pacientky s onkologickými ochoreniami.

KEDY JE VHODNÝ ČAS A KOĽKO VAJÍČOK TREBA?

Odpoveď je jednoduchá, ale zároveň stresujúca. Čím skôr. V najnovších štúdiách vychádza ako „magická“ hranica úspešnosti oplodnenia a donosenia dieťatka vek 35 rokov - hranica je rovnaká či už hovoríme o zachovaní vajíčok u žien bez medicínskych problémov, alebo s nimi. Vo všetkých skupinách po používaní vajíčok po 35. roku dochádza k poklesu úspešnosti asi o 40 percent. Na veku v tomto prípade záleží. Druhá závislosť k úspešnosti je počet vajíčok. Pričom platí, že čím nižší vek, tým vyšší zisk vajíčok. Najlepší je praktický príklad. Na to, aby žena otehotnela so 75-percentnou šancou z mrazených vajíčok treba pred 35. rokom života zmrazenie desiatich vajíčok. V 37 rokoch je to 20 vajíčok, v 42 rokoch 62 vajíčok… Takže čím viac vajíčok, tým lepšie. Samozrejme, musia byť dostatočne kvalitné. Žiaľ, 74 percent žien si mrazí vajíčka až vo veku 38 – 39 rokov. Priemerný vek ženy využívajúcej túto metódu je 37,2 roka.

JE VHODNÉ PRED ABSOLVOVANÍM MRAZENIA VAJÍČOK ZMENIŤ ŽIVOTNÝ ŠTÝL?

Zmeniť životný štýl - zaradiť pravidelný šport a stravovanie nikdy nie je zlé. V prípade žien, ktoré trpia nadváhou a rozhodnú sa pred mrazením vajíčok pre redukciu hmotnosti, je toto rozhodnutie výborné a vítané. Nadváha dokáže výrazne znížiť množstvo a kvalitu vajíčok.

AKO ZÍSKAME VAJÍČKA?

Získanie vajíčok nie je také „jednoduché“ ako získanie spermií. Odberu predchádza vyvolanie ich viacnásobného rastu a dozretia - stimulačná liečba v centre asistovanej reprodukcie. Pri tejto liečbe sú pacientke podávané injekcie folikuly stimulujúceho hormónu, ktorý sa u žien vytvára aj prirodzene. Tento hormón zabezpečí v prirodzenom ovariálnom cykle rast folikulu (obalu), v ktorom dozrieva vajíčko. Pri stimulácii ho podávame vo vyšších dávkach, čo zabezpečí zisk viacerých vajíčok a zvýši šancu na úspešnú tehotnosť. Proces pichania injekcií a sonografických kontrol spojených s odbermi krvi trvá približne 12 dní, následne urobíme odber.

ČO TREBA ROBIŤ DEŇ PRED ODBEROM?

Deň pred odberom je už bez injekčnej liečby, treba len zostať nalačno od večera od 17:00 a ráno nejesť, nepiť, len zapiť malým množstvom vody tabletky – ak pacientka užíva dlhodobú liečbu. Žena pred odberom absolvuje interné predoperačné vyšetrenie a niekoľko pohovorov. Nie sú vhodné silové športové aktivity, folikuly s vajíčkami by mohli „popraskať“.

AKO SAMOTNÝ ODBER PREBIEHA?

Odber sa vykonáva v celkovej anestéze na operačnom sále v centre asistovanej reprodukcie. Žena je uspatá v gynekologickej polohe a keď zaúčinkuje anestéza cez pošvu odoberieme tenkou ihlou vajíčka z oboch vaječníkov, ktoré s tekutinou, v ktorej dozrievali vo vaječníkoch, odovzdáme embryológom. Po odbere pacientku prevezieme na izbu, kde sa z anestézy „vyspí“. Následne, okolo obeda, ju po kontrole prepustíme. Po operácii a anestéze, aj keď krátkej, musí mať doporovod a nesmie v ten deň šoférovať.

ČO SA DEJE PO ODBERE?

Po odbere vajíčok môže byť mierne pobolievanie podbruška a špinenie zhruba dva dni. V prípade iných obtiaží - výrazné bolesti, krvácanie jasnou krvou, teplota - treba prísť na kontrolu. Často sa pri prepustení s pacientkami dohodneme, kedy prídu na ďalšie „mrazenie“. Stimuláciu a odber je možné zopakovať za 2-3 mesiace. Počet opakovaní je individuálny, závisí od osobných parametrov pacientky. Menštruačný cyklus sa obnoví ako obvykle prebiehal. Prvé krvácanie po stimulácii môže byť odlišné, silnejšie a skôr, ale viacmenej ako bežne.

KDE SÚ VAJÍČKA PO ODBERE?

Vajíčka sú po odbere mrazené metódou „vitrifikácie“ tzn. metódou rýchleho zamrazenia tekutým dusíkom. Sú uskladnené v biobanke v slamkách, v ktorých sú zmrazené v skupine po 3-4 kusoch. Vajíčka je možné takto uskladňovať aj desiatky rokov.

PREPLÁCA ZDRAVOTNÁ POISŤOVŇA ZÁKROK? KOĽKO TO STOJÍ?

Vzhľadom na finančnú náročnosť nie je mrazenie oocytov dostupné pre všetky ženy. Žiaľ, na Slovensku zdravotná poisťovňa mrazenie vajíčok neprepláca. Ani z „vekovej“, ani v prípade lekárskej indikácie. Náklady na cyklus IVF s mrazením vajíčok je 1500 až 2000 eur.

Odpovedala MUDR. IVETA ŠVECOVÁ, PHD, špecialistka na liečbu neplodnosti.

- - Inzercia - -