Dnes je štvrtok, 30.jún 2022, meniny má: Melánia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Bylinky na emócie: Srdcovník obyčajný

apríl 16, 2022 - 16:00
Ak vás „bolí srdce“, alebo máte pocit zlomeného srdca, použite srdcovník. Ako hovorí už samotný názov, je to rastlina s priaznivými účinkami na srdce a kardiovaskulárny systém.
Foto: 
shutterstock

Pôsobí upokojujúco najmä na ústrednú nervovú sústavu. Pomáha aj pri nespavosti, nepokoji a podráždenosti. Zároveň vylaďuje hormóny, čo ocenia najmä ženy.

Pôvodným miestom výskytu Srdcovníka obyčajného je Sibír. Neskôr sa rastlina postupne rozšírila aj do Európy a Severnej Ameriky, kde sa aj udomácnila. Môže sa pestovať aj ako liečivá a medonosná rastlina. Dôležitý je dostatok slnka, vlahy a humusu. Je to vytrvalá bylinka, ktorá dorastá do výšky až 1,5 m. Má bohato vetvenú stonku s červenofialovým nádychom, fialovo-ružové kvety a listy s typickým zúbkovitým okrajom.

 Stimuluje a harmonizuje srdce a cievy.

 Pomáha znižovať krvný tlak.

 Podporuje prirodzené zväčšenie poprsia.

 Je účinná pri nepravidelnej a bolestivej menštruácii a tiež pri predmenštruačných ťažkostiach.

Ak potrebujete zmierniť symptómy napätia, úzkosti a stresu, pocitu zlomeného srdca, je čaj alebo odvar zo Srdcovníka obyčajného ideálnym prostriedkom. Rovnako aj zo srdcovníka si viete urobiť upokojujúci kúpeľ pridaním 1l odvaru do vane.

POZOR! Srdcovník môže spôsobiť riedenie krvi, nemal by sa preto používať s liekmi brániacimi zrážanlivosti krvi alebo u ľudí s poruchami zrážanlivosti. Ak máte príliš pomalý tep alebo príliš nízky krvný tlak, mali by ste si dávať zvýšený pozor, pretože rastlina pôsobí na oba tieto faktory utlmujúco.

- - Inzercia - -