Dnes je piatok, 01.júl 2022, meniny má: Diana
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Aké sú benefity laserovej operácie očí?

apríl 14, 2022 - 11:33
Už len vyslovenie slova „operácia“ dokáže mnohým vyrobiť husiu kožu. A ak sa jedná o zrak, pocity sú ešte násobne nepríjemnejšie. Faktom však je, že moderné laserové operácie očí patria medzi tie najbezpečnejšie. Zisťovali sme za vás, aké sú benefity laserovej operácie očí.
Foto: 
Shutterstock

Na začiatok si pripomeňme, aké sú najčastejšie motívy ľudí absolvovať operáciu očí. Samozrejme, prioritným dôvodom je zlý zrak. Pre niekoho však zlý zrak nie je až taký problém, ako nosenie korekčných pomôcok. A práve zbavenie sa ich býva ďalším častým dôvodom, prečo pacienti navštívia očnú kliniku. Ako tretí častý dôvod môžeme uviesť vedľajšie následky zlého zraku. Ten totiž môže byť sprevádzaný častými bolesťami hlavy či očí, môže spôsobovať zníženie schopnosti sústrediť sa, zhoršenú orientáciu či zlé videnie v tme. Množstvo z týchto vedľajších následkov zmizne, keď zmizne zrakový problém. A faktom je, že jediným trvalým spôsobom, ako získať výborný zrak, je laserová operácia.

V dnešnom článku sa dočítate:

  • aké sú benefity laserovej operácie očí
  • v čom sa líšia najmodernejšie operačné metódy od tých starších
  • prečo je dôležité vybrať si na zákrok overenú očnú kliniku

Ostrý zrak nie je jediným benefitom laserovej operácie očí

Ak už máte operáciu zraku za sebou, istotne nám dáte za pravdu, že váhať s jej realizáciou skutočne nie je dôvod. S kľudným svedomím môžeme vyhlásiť, že laserová operácia očí dokáže zmeniť kvalitu života o 180 stupňov.

Na nosenie okuliarov či kontaktných šošoviek sa určite dá zvyknúť, pričom okuliare sú zároveň veľmi výrazným doplnkom celkového outfitu človeka. Na čo sa však zvyknúť asi nedá, je ich neustále striedanie, keď sa do života vkradne už aj presbyopia. Ak ste mali to šťastie, že ste do štyridsiatky nepotrebovali okrem slnečných okuliarov žiadne iné, toto sa zmení a vašim spoločníkom sa stanú okuliare na čítanie. Bez nich si postupne nedokážete prečítať text na displeji vášho telefónu ani pozrieť fotografie. Jednoducho nebudete môcť zaostriť na veľmi blízke predmety. A ak ste dioptrické okuliare doteraz nosili, pretože vás trápila krátkozrakosť či ďalekozrakosť, po štyridsiatke aj vám pribudne nový, vyššie spomínaný (neželaný) kúsok. Riešením môžu byť okuliare s multifokálnymi sklami, tie však vašu vadu neodstránia, len skorigujú, keď ich budete mať na nose. Pri športovaní, kúpaní či mnohých ďalších aktivitách budete potrebovať špeciálne okuliare. Alebo sa tých činností budete musieť vzdať.

Laserová operácia vás týchto problémov zbaví navždy. Pri vhodne zvolenej metóde nebudete už viac potrebovať dioptrické okuliare ani okuliare na čítanie. V tom momente zistíte, aký nepohodlný bol život s okuliarmi.

Mnohých teraz asi zaskočíme, ale medzi benefity si dovolíme zaradiť aj cenu. Prečo? Vysvetlenie je jednoduché. Napriek tomu, že sa jedná o relatívne vyšší jednorazový výdavok, je skutočne jednorazový. Nebudete potrebovať peniaze na doživotné kupovanie šošoviek a roztokov, ani na kúpu nových okuliarov, keď ten váš model vyjde z módy alebo keď si ich jednoducho zničíte či stratíte. Nebudete musieť ani investovať do nových skiel, pretože sa vám zrak opäť zhoršil, jednoducho investícia do kvalitného zraku sa vám vráti aj finančne. 

Laserová operácia s minimálnym rizikom pooperačných komplikácií

Je prirodzené, že sa o svoje oči bojíme. Je to jeden z najdôležitejších orgánov a život bez zraku si dokáže predstaviť asi len málokto. Za posledné desaťročie sa však aj mikrochirurgia oka vyvíja priam neuveriteľným tempom. Z obávaných operácií s viacerými rizikami neželaných pooperačných komplikácií sa stávajú najbezpečnejšie zákroky spomedzi všetkých operácii vôbec.

Najväčší rozdiel medzi najmodernejšími metódami tretej generácie a staršími metódami je v spôsobe operácie. Kým pôvodné operácie prebiehali na rohovke, moderné prebiehajú v jej vnútri. Medzi hĺbkové metódy patrí napríklad ReLEx SMILE 3D. Jedná sa o revolučnú metódu vhodnú na korekciu krátkozrakosti až do -10 dioptrií a astigmatizmu do 5 cylindrov. Vyznačuje sa najstabilnejšími výsledkami spomedzi všetkých laserových operácií s najnižším rizikom komplikácií, ako sú napríklad zápaly, suché oko či naopak nadmerné slzenie. Takzvaný „wow efekt“ z ostrého videnia pacient vníma okamžite po zákroku a do práce či k bežným denným činnostiam sa môže vrátiť spravidla už na druhý deň po operácii. Na rozdiel od iných metód, ReLEx SMILE 3D využíva výlučne femtosekundový laser, vďaka čomu je zákrok bezbolestný, s minimálnymi rizikami a krátkou dobou potrebnou na hojenie.  

Ak rozmýšľate nad operáciou po štyridsiatke, práve kvôli vyššie spomínanej presbyopii, lekár vám pravdepodobne odporučí výmenu šošovky za umelú. V tomto prípade sa skúste spýtať na metódu FEMTO Z-Prelex, čo je modernejší súrodenec tradičnej metódy Prelex. Jej výhoda tkvie v použití femtosekundového lasera namiesto ostrých operačných nástrojov, vďaka čomu je zákrok jemnejší, rýchlejší a ešte bezpečnejší ako Prelex.

Výber kliniky nepodceňujte

To, čo platí aj v iných druhoch služieb, platí úplne aj v prípade laserových očných operácií. Aby ste maximalizovali pravdepodobnosť, že získate to, čo očakávate, je potrebné zveriť sa do rúk overenej a kvalitnej kliniky. Znakom, že sa jedná o skutočne komplexnú očnú kliniku môže byť napríklad portfólio operačných metód. Čím viac ich má klinika v ponuke, tým väčšia je šanca, že vám lekár odporučí presne tú, ktorá najlepšie zodpovedá vašej diagnóze. Každý pacient je totiž iný, s inými potrebami či preferenciami. Aj na prvý pohľad rovnaké diagnózy môžu byť liečené rôznymi metódami. Rozhodujú maličkosti, ktoré môžu významne vplývať na výsledok zákroku.

Dobrým znakom tiež je, ak vám klinika dokáže dať na zákrok záruku. Ideálne doživotnú, ako to pri niektorých svojich metódach ponúka napríklad najväčšia slovenská očná klinika iClinic.

 

- - Inzercia - -