Dnes je štvrtok, 30.jún 2022, meniny má: Melánia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Bylinky na naše emócie: Ľubovník bodkovaný

apríl 10, 2022 - 14:00
Ľubovník bodkovaný je neprehliadnuteľná liečivá rastlinka s kvetmi žiarivo žltej farby. Ak si pozriete malé zelené lístky na jej stonke proti svetlu, bude vám jasné, prečo sa oficiálne volá bodkovaný.
Foto: 
shutterstock

U bylinkárov je veľmi obľúbená, o čom zas svedčia jej ľudové názvy čarovník, láskavec, krvavník, trezalka, koreň matky Božej, Svätojánska bylina.

Už z oficiálneho názvu vyplýva, že nám dáva schopnosť ľúbiť. Upokojuje nervovú sústavu, je skvelý na vynervovaný žalúdok a na energetickej úrovni otvára srdcovú čakru. Aby sme boli schopní ľúbiť človeka aj vtedy, keď máme pocit, že nám ublížil. A tiež, aby sme zväčšili ľúbosť voči samým sebe. Aby sme prijali to, že sme sa správali nepekne, nevhodne, lebo šili s nami emócie. Prijali a odpustili si, lebo sme robili najlepšie ako sme v danú chvíľu dokázali. Toto všetko dokáže urobiť ľubovník.

Či už ho užijete vo forme čaju, oleja, tinktúry, alebo kúpeľa. Červenému farbivu v bylinke sa pripisuje schopnosť blokovať receptory, ktoré viažu sérotonín. Prispieva preto k udržaniu emočnej stability a dobrého psychického rozpoloženia. Ľubovníkový čaj má horkastú chuť, preto si ho môžete zjemniť harmančekom, prvosienkou, repíkom, materinou dúškou, levanduľou alebo pamajoránom.

POZOR! Pozor si treba dať na kombináciu vnútorného užívania ľubovníka a súčasné užívanie niektorých liekov, najmä antidepresív či antikoncepcie a tiež pred operáciou s použitím anestézie. Bylinka sa tiež neodporúča osobám s nízkym krvným tlakom, s ťažšou formou cukrovky a pri alergiách. Pri dlhodobom používaní ľubovníka treba po dvoch mesiacoch užívania urobiť mesačnú pauzu

- - Inzercia - -