Dnes je piatok, 01.júl 2022, meniny má: Diana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Psychohygiena: Príbeh na pomoc

apríl 09, 2022 - 16:00
Sila imaginácie je silnejšia ako si myslíte. Inšpirujte sa príbehom a darujte svojej duši úľavu a uvoľnenie.
Foto: 
shutterstock

Autobus bol plný nahnevaných, frustrovaných ľudí. Nastúpili dvaja muži, ktorí sa takmer pobili, lebo jeden nechtiac stúpil druhému na nohu. Pristúpila tehotná žena, ktorú každý ignoroval. Nik jej neuvoľnil miesto… Atmosféra bola taká hustá, že by sa dala krájať nožom. Takmer sa nedalo dýchať, ako táto ťažká energia opantávala každého až na kosť. Vtom vodič zobral mikrofón a prehovoril: „Ľudia, chápem, že je piatok popoludní, sychravé počasie, každý toho všetkého máte plné zuby a najradšej by ste už boli doma. Prosím vás, tu je čarovný kôš - vložte do neho všetky svoje starosti, strachy, obavy. Všetku vašu zlú náladu,” a vyložil vedľa seba skutočný odpadkový kôš. O chvíľu pôjdeme ponad rieku a ja všetko, čo odhodíte, vysypem do nej. Voda odplaví a vyčistí všetko, čo vás teraz ťaží. V autobuse nastalo hrobové ticho, trvajúce pár sekúnd a potom sa na tvári každého cestujúceho zjavil jemný úsmev, ktorý pomaly prešiel do hlasného, srdečného smiechu. Ľudia sa otočili tvárami k sebe a začali sa rozprávať. Mladý muž sa skutočne pohol smerom k šoférovi a do koša odhodil svoj imaginárny batoh starostí. Otočil sa, hlasito si odfúkol: „Uf, to je úľava! Som o ľahší o 10 kíl,” a veselo si poskočil. Posmelil tým ďalších a cestujúci jeden po druhom odchádzali k šoférovi a odhadzovali svoje zlé nálady a starosti do koša. V priebehu pár minút sa v autobuse rozhostila uvoľnená vrava, pohoda, radosť, smiech, dobrá nálada. Tak málo stačilo!

Spomeňte si na tento príbeh, keď vás prepadne smútok, hnev, strach, zlá nálada Predstavte si, že sedíte v pomyslenom autobuse a šofér vám práve ponúkol čarovný kôš, do ktorého môžete zahodiť všetko, čo vás ťaží. Naložte si vedome do imaginárneho batoha všetko, čo už nechcete a ťaží vás na duši - konkrétny strach, náladu, ktorú máte, obavy, starosti… Urobte pár krokov, akoby ste kráčali k čarovnému košu, predstavte si, že tam stojí a vložte do neho batoh. Vnímajte, ako sa vám uľavilo, o koľko sa cítite ľahšie. Možno sa vám bude chcieť aj poskočiť, či zatlieskať, zadupať, zatancovať od radosti… A potom z toho pomysleného autobusu vystúpte. Nechajte šoféra, nech dokončí svoju prácu a váš batoh vyhodí do rieky. Môže to trvať len 1-2 minútky a vaša emócia vystúpi o niekoľko stupienkov hore na rebríku emócií. Takto sa dokážete doslova za minútu dostať zo smútku, strachu, hnevu, beznádeje do emócie spokojnosti až radosti. Taká mocná je naša myseľ! Pomocou takejto jednoduchej imaginácie si viete pomôcť na duši aj na tele.

Nízke emócie pôsobia najprv na úrovni energetického tela (nehmotné telo, ktoré je našou súčasťou, aj keď ho nevidíme) a pokiaľ ich tam necháme pôsobiť dlho, alebo sú veľmi silné, začnú devastovať fyzické telo. Poznáte to:

  • Ak sa niečoho bojíte, začne vás bolieť brucho, spomalí sa trávenie.
  • Ak v sebe zadržiavate hnev a slová, začne vás bolieť hrdlo, prihlási sa kašeľ.
  • Ak máte pocit veľkého tlaku a množstva povinností, začnú vás bolieť plecia, chrbtica a máte silnú potrebu ľahnúť si.

To vám telo signalizuje, že je čas niečo zmeniť. Uľaviť mu, a uľaviť aj duši. Ak neposlúchnete, prihlásia sa väčšie fyzické potiaže, môže nastúpiť regulérna choroba, alebo úraz. A to iste nechcete. Vždy sa to začína emóciou. Zníži sa nálada, máte nepríjemné pocity. Ak to dokážete zachytiť v tomto štádiu, preliečiť, opraviť to ešte na úrovni emocionálneho tela, ušetríte si fyzickú bolesť. Ako? Pomocou autobusovej techniky si vylepšite náladu tým, že si zvedomíte všetky veci, ktoré vás ťažia a naložíte ich do batoha, ktorý odhodíte do imaginárneho koša. A potom si môžete na úrovni fyzického tela pomôcť bylinkami - liekmi z Božej lekárne, ktoré podporia prácu mysle z úrovne hmoty. Tak, ako to robili naši predkovia. Využívali silu prírody vtedy, keď mali pocit nedostatku vlastnej sily. Ale o tom si viac povieme nabudúce.

- - Inzercia - -