Čas čítania
2 minutes
Viete, v akých prípadoch volať záchranku?
apríl 04, 2022 - 16:00
Určite poznáte linku tiesňového volania - čísla 112 a 155. Číslo 112 je jednotná európska linka tiesňového volania a dovoláte sa naň bezplatne v celej EÚ. Pomocou linky 112 môžete privolať
záchranárov, hasičov či políciu. Linka 155 je bezplatné číslo v SR a slúži na privolanie ambulancie ZZS, telefonicky asistovanú neodkladnú resuscitáciu operátorom alebo konzultáciu zdravotného stavu.
Keď budete volať na linku 112 alebo 155 pripravte si odpovede na nasledujúce otázky:
- ČO SA PRESNE STALO? Skúste, čo najpresnejšie povedať, čo sa stalo, čo vidíte, počujete, resp. čo vám povedali svedkovia, koľko je postihnutých, aký je rozsah poranení (najmä pri dopravných nehodách), či ide o poruchu vedomia, dýchania, krvácanie.
- KDE SA TO STALO? Táto informácia je dôležitá pre presné určenie miesta, aby mohla ambulancia dôjsť čo najskôr na miesto zásahu. Ak neviete adresu, alebo ak ide o miesto napríklad v lese, na okraji cesty, či pre vás neznáme miesto, tak sú dôležité aj orientačné body. Ak máte turistickú navigáciu, alebo autonavigáciu, tak vás vie operátorka tiesňovej linky lokalizovať.
- KOMU SA STALO? Ak poznáte meno a identitu postihnutého, tak ho oznámte operátorovi. Ak ide o neznámeho človeka, tak aspoň opis, približný vek, pohlavie.
- INFORMÁCIE O VOLAJÚCOM, aby bolo jasné, či ide o osobu blízku alebo iba náhodného okoloidúceho.
- PAMÄTAJTE na to, že hovor vždy ukončí operátor, nie volajúci. Pokiaľ vás operátor požiada, aby ste ostali na linke, tak nezložte telefón. Aj keď s vami operátor komunikuje, tak už vyslal na miesto udalosti ambulanciu ZZS, ak je to potrebné.
KEDY TEDA MÁME VOLAŤ NA LINKU 112/155
- + PORUCHY VEDOMIA AŽ BEZVEDOMIE. Zistíme ich tým, že dotyčného oslovíme, respektíve ním zatrasieme. Za poruchu vedomia považujeme aj dezorientáciu, či zmeny správania.
- + NÁHLE ZASTAVENIE KRVNÉHO OBEHU A DÝCHANIA. Aj keď je toto stresujúca a situácia pre volajúceho, dôležité je spolupracovať s operátorom ZZS. Ten volajúceho môže telefonicky navigovať v poskytovaní prvej pomoci.
- + PROBLÉMY S DÝCHANÍM A DUSENIE (vdýchnutie cudzieho telesa, astmatický záchvat, laryngitída)…
- + MOZGOVÁ MŔTVICA. Je dôležité včas aktivovať prvú pomoc a záchrannú zdravotnú službu. Aby mal pacient šancu na rozpustenie krvnej zrazeniny, musí sa dostať do tzv. iktového centra čím skôr.
- + BOLESTI NA HRUDNÍKU, najmä ak vyžarujú do horných končatín, krku, chrbta a sú sprevádzané slabosťou, nevoľnosťou, dýchavičnosťou. Dôležitý je časový faktor od vzniku bolesti. Iba tak má pacient možnosť dostať adekvátnu pomoc.
- + NÁHLY A PRETRVÁVAJÚCI VZOSTUP PULZOV NA VIAC AKO 120-150 ÚDEROV/MINÚTU V POKOJI.
- + NÁHLA PORUCHA SPRÁVANIA.
- + ZÁVAŽNÉ ALERGICKÉ REAKCIE.
- + VÁŽNY ÚRAZ, dopravná nehoda, masívne krvácanie, topenie, rôzne pády.
- + OTRAVA LIEKMI alebo chemikáliami.
- + KŔČOVÉ STAVY. + POPÁLENINY, OMRZLINY, PREHRIATIA A PODCHLADENIA.
- + PÔROD
Komentáre