Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Domáca masáž s použitím esenciálnych olejov

marec 26, 2022 - 14:00
Ak si chceme zlepšiť zdravie, môžeme skúsiť masáž. Tá profesionálna je samozrejme najlepšou voľbou, ale čo, ak na ňu nemáme prostriedky? Pomasírovať sa dá aj doma, dokonca tak utužíme vzťah s partnerom, s ktorým si masáž darujeme. Či už ide o manžela, syna, či dcéru, benefity pocítia všetci.
Foto: 
shutterstock

Postup pri domácej masáži

Technika alebo postup masáže tela závisí od účelu, na ktorý sa poskytuje. Každá procedúra sa sústreďuje na spúšťacie alebo tlakové body, ktoré sa majú aktivovať pri liečbe ochorenia, na ktoré sa masáž poskytuje. Reflexná terapia využíva ruku, palec a prst na stimuláciu špecifických oblastí chodidiel, ktoré sú nervovo spojené s ostatnými časťami tela, zatiaľ čo masáž Shiatsu identifikuje presné tlakové body tela, na ktoré sa aplikuje rytmický tlak na zmiernenie bolesti alebo stresu. Takto to funguje v profesionálnom svete. Doma skúste napodobniť postup nasledovne:

Príprava: Umiestnite masírovanú osobu do pohodlnej miestnosti. Mala by byť teplá a rozžiarená aromatickými sviečkami. Ľahká upokojujúca hudba pomáha pri relaxácii mysle. Použite masážny olej alebo krém. Ak používate olej, zohrejte ho na miernu teplotu. Používajte veľa uterákov. V ideálnom prípade musí mať masírovaná osoba na sebe minimálne oblečenie, aby pokožka zostala čo najviac odhalená a aby sa umožnil voľný pohyb rúk pri masážnych ťahoch.

  1. Začnite nohami. Oboma rukami držte jednu nohu a palcom hľaďte chodidlá. Použite hlboký tlak na klenbu, pätu a bruško chodidla. Uchopte každý prst a jemne potiahnite, aby ste uvoľnili napätie. Urobte dlhé relaxačné pohyby na zadnej strane dolnej časti nohy a lýtkových svalov. Prepracujte sa až k hornej časti stehna. Niektorí ľudia používajú hnetací pohyb na precvičenie lýtkových a stehenných svalov, pretože tak sa odstraňujú akékoľvek uzly vo vnútri svalov. Akonáhle je masáž vykonaná na jednej nohe, prejdite na druhú.
  2. Masáž chrbta sa musí robiť pohybom z dolnej časti chrbta na hornú. Položte dlaň každej ruky na obe strany chrbtice. Zatlačte na spodnú časť chrbta a postupujte smerom nahor k ramenu. Keď sa ruky dostanú k ramenu, chyťte za ramená, mierne zatlačte a začnite znova od spodnej časti chrbta. Oboma palcami na oboch stranách zatvorte chrbtovú kosť a pretrite si cestu až k zátylku. Palcom a prstami tlačte na svaly na oboch stranách chrbtice a šúchajte smerom nahor. Keď si masírovaní ľahnú s pokrčenými lakťami, môžete masírovať aj lopatkové svaly. Jemne odstráňte uzly opakovaným trením po problémovej oblasti a okolo nej.
  3. Masáž ramien sa musí robiť miesením palcov hlboko do svalov ramien. Palcom zatlačte na zátylok a ramená, aby ste uvoľnili všetky uzly. Jednou rukou držte ruku masírovaného, aby ste zdvihli celú ruku z masážneho stola/lôžka. Druhou rukou vykonajte hlbokú masáž pozdĺž zadnej časti predlaktia, pohybujte sa smerom k tricepsu, prechádzajte cez rameno a vráťte sa späť k zápästiu pozdĺž hornej strany paže. Použite prsty a palce na miesenie dolných a horných ramien. Masírujte dlaň palcami krúživými pohybmi a jemne potiahnite každý prst, aby ste uvoľnili akékoľvek napätie.
  4. Požiadajte masírovaného, aby si ľahol do polohy na chrbte a zamerajte sa na hlavu a tvár. Masírujte pokožku hlavy prstami a palcami a pohybom masírujte záhyby a ušné laloky. Prejdite končekmi prstov pozdĺž tvaru lícnych kostí a späť k uchu. Zdvihnite hlavu rukami a pohlaďte ju po zadnej časti pri spodnej časti lebky. Jemne zatlačte palcami na stred čela medzi obočím a krúživými pohybmi sa pohybujte smerom k spánkom na oboch stranách.

Esenciálne oleje

Ak chcete aby vaša masáž zároveň naštartovala a povzbudila myseľ, spárujte ju s týmito éterickými olejmi:

  • Jalovec- Odbúrava strach a negatívne myšlienky
  • Ylang ylang- Upokojuje nervy, harmonizuje srdce a emócie
  • Rímsky harmanček- Olej vnútorného cieľa
  • Santal- Upokojuje pri nepokoji, nespavosti, napätí a depresii
  • Bergamot- Olej sebaprijatia, pri pocite obhajoby
  • Bazalka- Olej regenerácie a obnovy

Rovnako vám po náročnom dni pri uvoľňujúcej masáži poslúžia levanduľa ako olej prvej voľby pri nervozite a strese. Oleje harmonizujú pečeň a emočne balansujú, čo je dobrá prevencia preťaženia zo stresu. Pre inšpiráciu kombinujte mandarínku, jazmín a grep, prípadne pačuli, šalviu či vavrín. Ak vám dochádza energia, potom rozmarín, céder či smrek spoľahlivo pomôžu dokončiť, čo treba.

Nenechávajte na svojich pleciach starosti, ktoré vás zaťažujú a spôsobujú tak zdravotné problémy. Difuzovaním éterického oleja ylang ylang sa pomocou kvetinovej vône zbavíte prílišného stresu, smútku a pocítite radosť a slobodu. Ak je človek preťažený, zároveň sa stáva oslabený a ľahkou korisťou pre vírusy a baktérie. Preto použite éterické oleje ako grapefruit, pačuli či ylang – ylang. Keďže sa napätie zvykne kumulovať na šiji a tá je potom boľavá, premasírujte ju vybraným olejom už pri prvých pocitoch napätia. „Ak na vás doľahlo niečo, čo nezvládate, siahnite po bazalke. Olej intenzívny svojou vôňou vás dokáže vytiahnuť až zo samotného dna a preťaženia a pôsobiť ako olej regenerácie a obnovy,“ odporúča odborníčka na éterické oleje Adela Zrubecká a pýta sa: „Máte pocit, že ďalej nevládzete, no neviete povedať dosť? Vyskúšajte bergamot, ktorý pracuje s vnútornou sebahodnotou a sebaláskou.“

Okrem toho preťaženie môže súvisieť aj s hormónmi a ich výkyvmi. Tiež prílišné pracovné nasadenie, veľké očakávania a strach zo sklamania, obklopovanie sa nesprávnymi ľuďmi i ďalšie negatívne faktory na nás vplývajú nepriaznivo. „Úzkostné stavy a pocit vyhorenia prichádzajú vtedy, keď náš život nie je v poriadku, keď nechávame ľudí na sebe parazitovať alebo riešime množstvo problémov. Telo sa nám podvedome snaží niečo naznačiť,“ vysvetľuje arómaterapeutka. Množstvo týchto vplyvov môže vyústiť až k psychickému vyčerpaniu. Ide o pocity smútku, beznádeje, celkovej únavy, pokles sebavedomia, poruchy spánku a rôzne bolesti. Medzi esenciálnymi olejmi nájdete zmes, ktorá posilňuje pri nervovej slabosti a dodáva odvahu, rozptyľuje smútok a utišuje počas stresujúcich momentov.

Masáž chrbta

How to: Back Massage - Best Techniques from a Massage Therapist

- - Inzercia - -