Dnes je piatok, 01.júl 2022, meniny má: Diana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Odporúča sa vysadiť lieky na zníženie tlaku po jeho úprave?

marec 02, 2022 - 16:00
Manžel (56) dostal lieky na tlak. Už po niekoľkých mesiacoch mu tlak klesol, cíti sa dobre a zistila som, že lieky užíva len sporadicky. Obávam sa, že to nie je správne, keď mu ich lekár predpísal, nemal by ich svojvoľne vysadiť...
Foto: 
shutterstock

ODPOVEDÁ MUDR. ANNA VACHULOVÁ, PHD., prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spo--ločnosti (SHS):

Stretávame sa s tým, žiaľ, často. Miera spolupráce pacienta pri liečbe je skutočne problém. Takmer dve tretiny pacientov neužíva liečbu správne. Pacient by mal pochopiť, že má chronické ochorenie, ktoré ho na 99 percent bude sprevádzať do konca života. Problémom je najmä dôsledné užívanie predpísaných liekov, ako aj dodržiavanie zdravého životného štýlu. Väčšina pacientov si myslí, že sa bude liečiť rok, dva alebo päť, ale je to mylná predstava. Liečba artériovej hypertenzie je vo väčšine prípadov doživotná.

Ak krvný tlak klesne na cieľové hodnoty, nie je to dôvod na vysadenie liekov, práve naopak. Po vysadení liekov pacientovi opäť stúpnu hodnoty tlaku a je vystavený zvýšenému riziku komplikácií. Môže skončiť v nemocnici s akútnou cievnou mozgovou príhodou. Môže mu náhle vzniknúť srdcová arytmia, časom môže dospieť do akútneho koronárneho syndrómu, čiže dostať infarkt myokardu, alebo môže u neho vzniknúť srdcové zlyhávanie. Výhľady pacienta, ktorý vysadí lieky, sa na začiatku nemusia zdať vážne – má pocit, že sa mu nič nestane, ale v skutočnosti je to hazard s vlastným životom. Ak sa hypertenzia nelieči, pacienti zomierajú predčasne. Preto je nevyhnutná spolupráca pacienta a dôvera medzi ním a lekárom.

Lekári sa snažia čo najviac zjednodušiť liečebný režim, aby pacienta nezaťažoval. Čím menej tabliet musí denne užívať, tým väčšia je ochota pacienta užívať ich skutočne poctivo. V súlade s medzinárodnými odporúčaniami optimálne dostane pacient jednu tabletku, ktorá obsahuje dve liečivá. Nazývame to fixná kombinácia. Užívanie jednej kombinovanej tabletky (fixná kombinácia) namiesto dvoch alebo troch tabletiek zjednoduší život. Optimálna kombinovaná liečba je práve vďaka dvom liečivám účinnejšia, chráni pacienta aj v rizikových skorých ranných hodinách a pôsobí na rôznych miestach na liečbu hypertenzie. Na Slovensku máme k dispozícii celú škálu kombinovaných moderných antihypertenzív. Je veľká variabilita nielen čo sa týka kombinácií, ale aj v dávkovaní, doslova vieme pacientovi ušiť liečbu na mieru. Lekári presne vedia, ktoré zo základnej skupiny sa môžu do fixnej kombinácie použiť a zabezpečiť tak pacientovi efektívnu liečbu. Pacient by si mal dať tabletku na také miesto, aby hneď po zobudení, prípadne po raňajkách nezabudol užiť liek. Alebo si jeho užívanie spojí s iným pravidelným návykom, napríklad rannou hygienou. K lepšej spolupráci však prispieva aj podpora rodiny a okolia. Je dobré, ak ma pacient príbuzného, ktorý sa zaujíma, či užíva predpísanú liečbu. Túto myšlienku podporuje aj medzinárodná kampaň #uzisvojliek #pretozetitohovorim. Nabáda rodinných príslušníkov, aby najmä starším ľuďom pripomínali užívanie liekov.

Motivujte manžela aj vy, pripomínajte mu, že brať poctivo lieky znamená zostať čo najdlhšie aktívne spolu.

- - Inzercia - -