Dnes je piatok, 07.október 2022, meniny má: Eliška
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Čím som staršia, tým som spokojnejšia

december 17, 2021 - 08:08
Pred Vianocami ide pracovne naplno a teší sa na pár dní voľna. Je vďačná za zdravie, blízkych, prácu,že ju nič nebolí aj, že má najlepšieho manžela... "Lebo blízky človek je v živote dar," hovorí Adela Vinczeová, ktorá nechce podliehať ilúziám, neznáša konzum a nie je ľahostajná ani ku klimatickej kríze.
Foto: 

Čím bližšie sú Vianoce, tým sa všetci viac naháňame a stresujeme. Aj pre Vás platí takáto priama úmera?

Áno, ale vôbec to nesúvisí s Vianocami, ale s množstvom práce. December má zrazu pracovne skoro o dva týždne menej, všetci potrebujú mať všetko včas hotové, robia sa silvestrovské a vianočné špeciály, skrátka – nahromadí sa to. Ale je to tak každý, rok, takže človek sa vie nejako nastaviť a zariadiť psychicky.

Ako vyzerá advent u vás doma? Kupujete si adventný kalendár, zdobíte si byt alebo je to obdobie, ktoré okolo vás iba uplynie?
Nie som fanúšikom výzdoby. Ono v prvom momente to vyzerá pekne, ale následne v tom vidím skôr odpad a haraburdie. Niekde to treba skladovať, rozkladať, potom upratovať, často vyhadzovať. Mám rada svetielka, takže každý rok osvetielkujeme terasu. Robí to atmosféru a ide o jednoducho uskladniteľnú záležitosť. Ale predmety typu vence a vetvičky a podobne len schnú a menia sa na odpad.

Čo máte najradšej na predvianočnom období?

Vedomie, že príde pár dní voľna. Že sa budeme hrať hry, vegetiť, pyžamovať. Milovala som v minulosti vysielanie naživo v rádiu na štedrý deň. Má to úplne inú atmosféru. Ale celkovo to tešenie sa, to odškrtávanie povinností, vidina cieľovej rovinky.

Čo by ste si priali od Ježiška?

Nič, Ježiška sme si nejako zamenili za kuriéra a donášku darčekov. Neviem. Všetko, čo potrebujem mám. Budem Ježiškovi vďačná, keď sa mi bude včas pripomínať, keď by som mala tendenciu uveriť nejakým ilúziám.

Nedávno médiá ocenili váš zmysel pre humor, keď ste sa predviedli ako asi budete vyzerať o XY rokov. Je jasné, že telo starne...ale čoho by ste sa určite "na staré kolená" nechceli dožiť?

Asi by som sa rada dožila toho, keby sme si ako ľudia konečne uvedomili dopad nášho konzumu na životné prostredie. Aj teraz na porade sme sa zakecali s kolegami a jeden ide žene kupovať ôsmu kabelku, druhý si vyberá tenisky, hoc má desať párov. Pre mňa sú to šialené predstavy. Je nám jedno koľko neférovej práce je za tým, koľko ekologickej stopy sa k veciam viaže. Viem, že ide hlavne o to, aby nastala systémová zmena od veľkých firiem a od vlád, ale kým my budeme sami ako jednotlivci ľahostajní, tak sa nemá prečo zmeniť ani systém. A tie veľké firmy a vlády sú nastavené ako sú aj preto, že my žijeme konzumne. A potom si niekedy tak poviem:

„Veď mňa to môže najmenej trápiť. Je nemám deti, ktorých sa klimatická kríza bude týkať naplno“.

Dali by ste sa nahovoriť na plastickú operáciu? Kvôli kariére na obrazovke, alebo, ak by to chcel váš partner?

Nahovoriť asi nie. To by malo byť rozhodnutie každého človeka za seba. Neviem povedať na isto, ako budem nakladať s momentom starnutia. Či si dám urobiť nejaký zásah. Nechcem sa hrať na hrdinu. Ale inak takto všeobecne som nad plastikou nepremýšľala.

adel.jpg

Adela s manželom Viktorom Vincze
Foto: 
Ivica Matušková
Adela s manželom Viktorom Vincze

Čo podľa vás najviac potrebuje telo, aby starlo pomalšie?

Nie som odborník, ale asi spánok, stravu dobrej kvality a šport. A mladú myseľ. Lebo niekedy aj 25-ročná osoba vie pôsobiť ako usadená tetka.

Čím ste staršia, tým ste: múdrejšia, opatrnejšia, vďačnejšia...?

Spokojnejšia. Lebo stále viac si uvedomujem, že tomu puzzle môjho života nechýba žiaden kúsok. Môže sa rozširovať o ďalšie zaujímavé „riadky“, ale inak je aktuálny obrázok vždy kompletný. Lebo tak to život vždy v dokonalosti zariadi. A to ma napĺňa pocitom spokojnosti. Paradoxne si ľudia myslia, že byť stále nespokojný je to, čo nás poháňa vpred. No to nás len ego klame, že nie sme dosť dobrí. Spokojnosť neznamená zaspať na vavrínoch, ale aktuálnou spokojnosťou v akejsi láskavosti voči sebe byť práveže najviac produktívny a tvorivý.

Ako zaháňate napríklad stres?

Nezaháňam ho. Odstúpim od situácie a čím skôr si uvedomím, že na stres nie je dôvod. Alebo ak naozaj cítim až fyzický tlak, tak ho len pozorujem bez emócie a on akosi stratí silu. Ale, samozrejme, je dôležité sa uvoľniť, vyspať sa, športovať, saunovať, smiať sa. No v konečnom dôsledku aj ten stres je vecou postoja.

Kto vás za posledné mesiace najviac očaril?
Vedec Martin Majerník, ktorý sa venuje okrem iného výskumu LSD v psychoterapii. Mala som ho ako hosťa v Trochu inak a úplne ma očaril ako človek, ako odborník, celý ako taký.

Šťastie je vraj prchavé... ale ostáve, ak máme vedľa seba niekoho s kám sa ľúbime... Čo treba poznať, na čo nezabudnúť, aby láska medzi dvoma nevyprchala?

Šťastie by som si hlavne nepodmieňovala niekým, koho máme vedľa seba. Lebo potom je to naše šťastie veľmi zraniteľné. Blízky človek v živote je nádhera, je to dar a bonus, ale nemal by byť podmienkou nášho šťastia. A asi je to aj o tom, čo považujeme za šťastie, lebo to pre mňa skutočné šťastie vôbec nie je prchavé. Je to schopnosť žiť z vlastného prameňa, ako hovorí filozofka Anna Hogenová. A čo robiť aby láska nevyprchala? Láska nevyprcháva. A ak niečo vyprchalo, nebola to láska, ale niečo, čo sme za ňu zamenili. Kým si človek pestuje láskavý vzťah so sebou, bude láskavým partnerom aj v akomkoľvek vzťahu s iným človekom. A vtedy sa môžu dvaja ľudia aj rozísť a stále ostať voči sebe v láskavom vzťahu.

Čo by ste práve teraz najradšej zo všetkého robili?
Spinkala by som. Ale pôjdem až večer, teda.

Za čo ste v tejto chvíli najviac vďačná?

Najviac? Za všetko. Za zdravie, blízkych, prácu, obrovskú kopu kreativity a smiechu každý deň. Že ma nič nebolí, že mám večer kde spať. Že máme teplú vodu, čo jesť, že mám najlepšieho manžela. Dajte mi priestor tri A4ky a môžem ešte pokračovať.

Čo máte na sebe najradšej a čo by ste už nikdy sama so sebou nechceli zažit?
Mám na sebe rada to, že sa stále menej vecami trápim. Že som sama sebe stále väčšou pohodovou oporou. A inak by som asi nechcela byť niekedy niekým iným, keď som jemne nepríjemná na porade, keď mám pocit, že iným nedochádza, že niečo v danom momente podceňujeme. Tam sa mením na prísnu. Ale inak som asi milá. A aj keď niekedy nie som, tak verím, že je to práve to, čo mal ten druhý zažiť. Všetci sme si lektormi navzájom.

- - Inzercia - -