Dnes je utorok, 29.november 2022, meniny má: Vratko
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Na dovolenku si do kabelky vezmite Ľuba Olacha

jún 29, 2021 - 10:17
Ak rozmýšľate, aké knihy zbaliť so sebou na vytúženú dovolenku, máme pre vás niekoľko tipov od slovenského prozaika a básnika Ľuba Olacha. Jeho romány sú písané mimoriadne pútavo a s takou ľahkosťou, že ich prečítate za pár dní. Na horúce letné večery k vychladenému osviežujúcemu nápoju odporúčame básnickú zbierku plnú lásky k všetkému, na čom v živote naozaj záleží. Tak sa nechajte (z)viesť.
Foto: 
Martinus

Predseda

 

predseda.jpg

Foto: 
Martinus

Ide o vymyslený príbeh z politického prostredia, ktorý vás v úvode vtiahne do života obyčajného gymnazistu Petra Stolára. Predával bony pred tuzexom, no vynikal svojím biznisovým talentom. Všimol si to jeho šéf, ktorý ho postupne zasvätil do pašovania plyšu do Poľska. Stadiaľ zas prinášal kozmetiku. Bol to len krôčik k tomu, aby sa bývalý vekslák zaplietol aj do pašovania a distribúcie drog pre mafiu. Po revolúcii si so šéfom založili cateringovú firmu a Stolár aj reklamnú agentúru. Naberal tak skúsenosti a známosti. Pekné dievčatá posielané do spální politikov získavali preňho cenné informácie, ktoré mu pomohli založiť si politickú stranu. Poľahky sa tak dostal do parlamentu a k štátnym zákazkám. V ďalších voľbách sa so svojou stranou stal aj súčasťou koalície... Až sa z niekdajšieho veksláka a mafiána stal napokon predseda parlamentu.

Osuský – zabudnutý diplomat

Ľubo Olach má na konte viacero mimoriadne vydarených historických románov o velikánoch našich dejín: Vavro Šrobár Osudové prevraty 1918-1944-1948, Guvernér Karvaš. Ďalší, Osuský – zabudnutý diplomat, približuje život Slováka, ktorý za našu krajinu bojoval predovšetkým na poli zahraničnej diplomacie. Ako mimoriadny minister a vyslanec podpísal Štefan Osuský Trianonskú zmluvu a uviedol tak Slovensko na mapu sveta. Nemal to pritom vôbec jednoduché, a to pre neustále nedorozumenia s Edvardom Benešom. Po obsadení pomníchovskej republiky odmietol vydať našu ambasádu Nemcom a ako jeden z prvých organizoval odpor proti hitlerovskému Nemecku.

Štefan Osuský bol známy najmä v Paríži a Ženeve. Za úspešné pôsobenie na medzinárodnej scéne ho ocenila Univerzita v Dijone, udelili mu tam čestný doktorát a označili ho za putujúceho ochrancu najušľachtilejších ideálov. Vo Francúzsku si ho uctili dokonca vyznamenaním Veľký dôstojník Čestnej légie. Uznávaný bol aj v Čile, Grécku, Luxembursku, Monaku, Juhoslávii, Poľsku a Rumunsku. Na Slovensku ostal akosi zabudnutý. Až doteraz.

Prezidentka

prezidentka.jpg

Foto: 
Martinus

Román z prostredia politiky, takisto však s vymysleným dejom a postavami ako v románe Predseda, opisuje životnú cestu šarmantnej političky s výstižným menom Katka Krásna. Využívať svoj pôvab na dosahovanie vytýčených cieľov sa naučila už na strednej škole. Už tam sa totiž začína jej raketovo úspešná politická kariéra. Do prezidentského kresla sa však nedostala iba pre svoju krásu a trefné zákulisné praktiky (áno, predovšetkým s mužmi), ale aj vďaka pragmatickému uvažovaniu, čo urobilo z mladej političky mimoriadne úspešnú ženu. Román s vymysleným dejom a postavami, ale zasadený do skutočných historických udalostí je aj o láske či sklamaní. Pretože prezidentka či nie – každý si prežíva lásku po svojom.

Tanec so životom

tanec_so_zivotom.jpg

Foto: 
Martinus

Básnický testament Ľuba Olacha pretavuje vyznania lásky k rodičom, bratovi, manželke, deťom, vnúčatám a k životu ako takému do básní, v ktorých sa nájde vari každý. Nechajte sa uniesť krásnymi veršami, ktorými básnik vyjadril lásku k všetkému, na čom v živote skutočne záleží. Básne sú o radosti zo života, o tom, čo nám dnes chýba. Blízky kontakt s rodinou a priateľmi je to, čo treba (pre)žiť a čo stojí za to. Tanec so životom je básnickým testamentom autora. Pretože ako sám Ľubo Olach vraví, všetko, čo chcel básňami povedať, už vyjadril.    

 Knižné novinky, súťaže a tvorbu Ľuba Olacha môžete sledovať na www.luboolach.sk alebo facebookovom profile ĽuboOlachAutor.

- - Inzercia - -