Dnes je nedeľa, 16.máj 2021, meniny má: Svetozár
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V dospelosti pochopíš, že...

apríl 11, 2021 - 23:48
Pamätáš ako si lietala po vonku s mikinou uviazanou v páse, s kľúčmi na šnúrke visiacimi okolo krku a farebnými leukoplastami oblepenými snáď všade?
Foto: 
shutterstock.com

Veľmi vďačná a bezstarostná éra, kedy rodičia boli CEO, najvyšší sudcovia, šéfovia, radcovia a bútľavé vŕby naraz. Išla si sa k nim vyrozprávať, nech sa dialo čokoľvek. Od odretých kolien, sťažností, keď ti malá diktátorka na ihrisku vytrhla z ruky lopatku do piesku a odmietala ti ju vrátiť, pri tom bola tvoja, až po zlomené srdce. Čo majú tieto veci spoločné?

Fakt, že si žila naplno. Urobila si, hocičo, čo ti skrslo v hlave bez toho, aby si premýšľala nad dôsledkami, prostriedkami a dopadom. Logicky si ani nemusela, nakoľko ťa vtedy neťažila zodpovednosť. Stále v tebe prekypovala nádej ako jedného dňa dobyješ svet. Na druhú stranu si v nej dokázala nájsť i more negatív. Napríklad zákazy, príkazy, domáce väzenie a.k.a zaracha, neustále telefonáty o tom, či si zablúdila a nevieš trafiť domov. Mama s otcom proste nechápali, že sa chceš zabávať a keď ti nastavia večierku na 20:00 budeš najväčšia trapka, ktorá odchádza prvá.

Postupom času a pribúdaním veku však každú z týchto vecí vidíš inak, lepšie, zreteľnejšie.

- V dospelosti pochopíš, že dôvodom, pre ktorý si nemohla prísť domov až nad ránom spolu s ostatnými nebol vykresliť ťa ako trápnu babu so zásadovými rodičmi, ale strach. Dnes už sama dobre poznáš tie nervové šoky, akonáhle ti niekto z tvojich milovaných nedvíha telefón a mal byť už dávno doma.

- V dospelosti pochopíš, že nedostať všetko, na čo si zmyslíš bolo správne rozhodnutie, vďaka ktorému poznáš hodnotu vecí, neberieš ich ako samozrejmosť, vážiš si aj najmenšiu drobnosť a vieš, čo znamená slovo úcta. 

- V dospelosti pochopíš, že dostať peniaze iba tak je síce fajn, ale zarobiť si na seba je omnoho hrejivejší pocit. Napokon uznáš, že tie kabelky skutočne nepotrebuješ v štyroch rôznych farbách. Tomu sa vraví rozumné hospodárenie.

- V dospelosti pochopíš, že nemáš vždy pravdu. Občas proste musíš zatnúť zuby a ostať ticho, pretože tvoje slová zapríčinia viac škody než úžitku. Do tejto kolónky možno zaradiť i schopnosť ospravedlniť sa, no tento konkrétny bod neplatí u hocikoho.

- V dospelosti pochopíš, že je väčšia frajerina ukuchtiť dobré jedlo z potravín ležiacich v chladničke ako dvihnúť telefón a objednať ho.

- V dospelosti pochopíš, že dramatické výlevy voči rodičom, kedy si im kričala do tváre „nikdy nebudem ku svojim deťom pristupovať takto,“ boli absolútne zbytočné. Prečo? Lebo keď dôjde na krájanie chleba, chceš byť aspoň z časti taká skvelá ako oni.

- - Inzercia - -