Dnes je pondelok, 17.máj 2021, meniny má: Gizela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Daň, ktorú platíš za úprimnosť

marec 06, 2021 - 12:03
Úprimnosť sa už vo všeobecnosti považuje za vzácnu komoditu, ktorá sa miestami vytráca. Možno to bude aj tým, že pre vyššie dobro častokrát ostávame ticho.
Foto: 
shutterstock.com

Ľudia v súčasnosti preferujú názory, ktoré im vyhovujú. Nezáleží na tom, či lichôtky smerované na ich adresu myslíme vážne. Skrátka dobre znejú, tak prečo sa zaoberať malichernosťami v štýle „hovorí pravdu alebo sa len snaží byť slušný“.

Úprimnosť v dnešnej dobe prichádza s nepeknou daňou. Môže nastať hneď niekoľko scenárov.

1. Strata priateľov
V tomto prípade by sme slovo priatelia mohli obkolesiť úvodzovkami, pretože tí praví by sa nikdy neuchýlili k tak plytkému rozhodnutiu. Nie je skutočné kamarátstvo náhodou o tom, hovoriť pravdu bez ohľadu na to, ako nepríjemne môže znieť? Bola by si radšej, keby ti klamali do očí? Teraz sa už aj konštruktívna kritika počúva veľmi ťažko.

2. Nepochopenie
Väčšina berie úprimnosť za prejav nepriameho nadávania či urážania ich osoby. Darmo sa snažíš obrniť všemožnými citlivými vyjadreniami. Kto v nich nechce vidieť dobrý úmysel, ten nájde aj v najohľaduplnejšom prejave náznak útoku, čo pochopiteľne vyvrcholí agresívnou defenzívou.

3. Sklamanie
Tentokrát úplne stačí, že sa staráš sama o seba a robíš rozhodnutia, ktoré sú podľa teba vhodné a prospešné pre vlastný osobný rozvoj. To však taktiež vyvoláva pobúrenie. Staneš sa doslova kosťou v krku. Spravidla sem rátame príklady, kedy sa deti rozhodnú kráčať vlastnou cestou, než tou, ktorú im predpripravili ich rodičia alebo rozchody zapríčinené uvedomením, že žiješ v nekomfortnej klietke, bez ktorej ti bude omnoho lepšie. Prinajmenšom dýchateľnejšie.  

- - Inzercia - -