Dnes je piatok, 07.október 2022, meniny má: Eliška
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Trpký život cukrovkára 1/3 - Sám sebe lekárom

január 19, 2021 - 09:52
Cukrovka je chronické ochorenie látkovej premeny cukrov, tukov a bielkovín a patrí medzi najrozšírenejšie ochorenia na svete. V posledných rokoch sa dokonca hovorí o pandémii cukrovky. V súčasnosti je vo svete viac ako 450 miliónov diabetikov.
Foto: 
shutterstock.com

Aktuálne na Slovensku viac než sedem percent obyvateľov trpí cukrovkou. Vo vyšších vekových skupinách sú čísla ešte vyššie. Podľa štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií bolo v roku 2018 registrovaných vyše 355 tisíc ľudí s cukrovkou a každý rok pribudne vyše 20 tisíc nových.

AKO OVPLYVŇUJE COVID-19 DIABETIKOV

Diabetológovia vyzývajú pacientov, aby s nimi naďalej pravidelne komunikovali a dodržiavali zásady predpísanej liečby, aj napriek náročnému pandemickému obdobiu. Vplyvom protiepidemiologických opatrení totiž dochádza k poklesu návštev u lekára, k obmedzeniu diétnej stravy, k zhoršeniu kvality stravovania pre nedostatok peňazí počas krízy či k negatívnemu psychickému nastaveniu, málo pohybu a veľa stresu. „V súvislosti s infekciou SARS-Cov2 sa diskutuje aj o možnom vplyve koronavírusu na vznik cukrovky. Počas liečby ťažších foriem ochorenia COVID – 19 sa v nemocnici podáva hormonálny liek dexametazón, ktorý môže viesť k rozvoju tzv. steroidnej cukrovky, alebo môže zhoršiť hodnoty cukru u pacienta so známou cukrovkou,“ uviedol diabetológ IV. Internej kliniky MUDr. Martin Javorský, PhD.

TYPY CUKROVKY

Normálna hladina krvného cukru nalačno by mala byť 4 až 6 mmol/l. Diabetes mellitus je skupina metabolických ochorení, pre ktorú je typická zvýšená hladina krvného cukru. Rozlišujeme niekoľko typov tohto ochorenia. Vysvetľuje MUDr. Javorský: „Cukrovka 1. typu je výsledkom zničenia beta-buniek podžalúkovej žľazy (pankreasu), ktoré tvoria hormón inzulín. Väčšinou postihuje ľudí do 30 rokov a prejavuje sa zvýšeným smädom, častým močením či chudnutím. Liečba inzulínom je u cukrovky 1. typu nevyhnutná od začiatku – ide o život zachraňujúcu liečbu. Tá spočíva aj v diéte, pohybovej liečbe a podávaní inzulínu. Ľudia s cukrovkou 1. typu predstavujú približne 10 percent diabetikov. Okolo 80 - 90 percent sú diabetici 2. typu, stredného veku a starší ľudia, s nadváhou až obezitou, u ktorých sa spočiatku vytvára dostatok inzulínu. V dôsledku preplnenia buniek tukmi je účinok inzulínu oslabený, čo vedie k vzostupu krvného cukru a tukov. Preto hlavným cieľom liečby je obnovenie citlivosti buniek na inzulín, a to najmä znížením telesnej hmotnosti, diétou, zvýšením pohybovej aktivity a liekmi - antidiabetikami. V priebehu ochorenia dochádza aj u ľudí s cukrovkou 2. typu k zníženiu tvorby inzulínu a vtedy je nutná liečba inzulínom. Zvyšujúci sa výskyt obezity u mladých ľudí a dokonca detí, vedie k tomu, že cukrovka 2. typu, nazývaná aj ako „starecká cukrovka“, sa dnes môže diagnostikovať aj u detí a mladých dospelých. Tehotenská cukrovka je prechodné zvýšenie krvného cukru, ktoré potom vymizne. Pri každom tehotenstve sa vykonáva vyšetrenie cukru po vypití sladkého čaju (glukózový tolerančný test) a v prípade potvrdenia tehotenskej cukrovky je nutná liečba diétou, prípadne inzulínom, aby sme predišli poškodeniu plodu a matky. U žien, ktoré prekonali tehotenskú cukrovku, sa častejšie v priebehu rokov vyvinie cukrovka 2. typu, preto je aj po úspešnom tehotenstve nutná pravidelná kontrola krvného cukru.“

Existujú však aj ďalšie špecifické formy cukrovky spôsobené napríklad liekmi, poškodením podžalúdkovej žľazy, genetickými poruchami alebo infekciami.

CIEĽ LIEČBY A MOŽNÉ KOMPLIKÁCIE

V prvom rade ide o ...

Viac sa dočítate v najnovšom vydaní Slovenka zdravie rodiny 01-02/2021

  • Trpký život cukrovkára 1/3 - Sám sebe lekárom
  • Trpký život cukrovkára 2/3 - Myslite na svoje oči aj počas korony
  • Trpký život cukrovkára 3/3 - Viete určite, čo jete?

- - Inzercia - -