Dnes je utorok, 15.jún 2021, meniny má: Vít
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pravda verzus lož

december 10, 2020 - 02:20
Úprimnosť a faloš sa nenápadne prikláňajú k známemu rozprávkovému scenáru „dobro vs. zlo“. Ide o modernejšiu verziu. Ktorá z nich bude nakoniec triumfovať?
Foto: 
shutterstock.com

Predstavme si pravdu a lož ako náboje do zbraní. Áno, je to trošku hard, ale táto metafora výborne reflektuje realitu. Spravidla vieme, že klamstvo má nábojov podstatne viac a zvyčajne sa do poslednej chvíle tvári, že práve jeho sprevádza šťastena. Ako je teda možné, že pravda nakoniec vždy zvíťazí?

Mohli by sme to opísať tvrdením „kvalita nad kvantitu“. Darmo bojuješ s trojnásobne väčšou muníciou keď máš slepé strelivo. Dokážeš ním ublížiť, ale nedokážeš urobiť rázny koniec. Na rozdiel od pravdy, ktorej stačí málo, aby prebila masu.

308.jpg

Foto: 
shutterstock.com

Odjakživa som tvrdila, že vchádzať do argumentu alebo akéhokoľvek boja s klamstvom je rovnako zbytočné, ako kričať v odhlučnenej miestnosti. Jediná nevýhoda pravdy spočíva v jej trvaní. Klasicky, poznáme to všetci, pravda si žiada čas. Jednak preto, lebo sa k nej ľudia odhodlajú až v momente, kedy už nemajú čo stratiť, alebo na druhej strane potrebujú chvíľu, aby im podochádzalo, že boli klamaní.

Rovnako ako sa ti neoplatí vkráčať do prestrelky s obyčajným nožíkom, tak aj snaha preraziť lžou je pre teba premrhaním energie, ktorú si mohol investovať do niečoho zmysluplného. Prečo je pre niekoho tak neskutočne ťažké postaviť sa pravde čelom a niesť zodpovednosť? Tak či tak sa raz príde na to, kto nehral čisto. Zvažuj svoje kroky. Výber ľahšej trasy totiž nemusí automaticky znamenať výhru. Dokonca môžeš všetko stratiť.

- - Inzercia - -