Dnes je pondelok, 18.január 2021, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ak nič neočakávaš, neostaneš sklamaná

november 25, 2020 - 00:21
Očakávania vo všeobecnosti dokážu narobiť veľkú neplechu. Sú totiž faktorom, ktorý výrazne ovplyvňuje naše sklamania. Ako nájsť vytúženú rovnováhu?
Foto: 
shutterstock.com

Predstavme si úplne bežnú situáciu kedy si vo veľkom nápore energie rozplánuješ celý týždeň. Tento čas vydelíš počtom pracovných dní, do ktorých sa iba ojedinele vkradne voľno. Zrazu si uvedomíš, že jediné dni, čo prichádzajú do úvahy sú sobota a nedeľa.

Vytvoríš si harmonogram. Začleníš doň všetko podstatné. Zároveň mávnutím prútika z dračích šupín vyčaruješ priestor na relax time, inak povedané šlofík (aspoň 10 hodinový). Zrazu príde zlom a tvoje úmysly naštrbí vyššia sila, ktorá spôsobí, že začneš cítiť nepríjemný tlak. Jednak preto, lebo tvoju krátku slobodu od povinností nemôžeš využiť podľa seba a súčasne urgentne potrebuješ reset. Súboj realita verzus očakávania teda končí so skóre 1:0. Presuňme sa na ďalší príklad.

Aj napriek tomu, že človek ako taký ťa dokáže sklamať, očakávania sú vyšší level. V rámci nášho bytia si neustále vytvárame akési predstavy o ľuďoch, ktoré sa len zriedkavo stretnú so skutočnosťou. Potom prichádza na rad rozčarovanie, pretože sa veci neudiali podľa nášho subjektívneho plánu.

229.jpg

Foto: 
shutterstock.com

Najčastejšie sa falošné ružové náhľady preklápajú do vzťahov, v ktorých radosť z niečoho nového a príjemného zahmlieva zdravý úsudok. Idealizovanie partnera je bežným postupom figurujúcim v začínajúcej známosti. Priebehom času sa tvoje videnie stane čoraz transparentnejším a veci, ktoré si doposiaľ prehliadala začnú hrať proti tebe. Vtedy sa ti premietne staré známe: „Nesklamal ma on/ona ale moje vlastné očakávania.“

Fakt, že si poniektoré veci v hlave vopred pospájame podľa vlastného uváženia je podvedomý proces. To znamená, že sa mu nikdy úplne nevyhneme. Môžeme sa ho ale naučiť korigovať čím zároveň utlmíme pád z imaginárneho jednorožca, s ktorým cestujeme naprieč zázračnými ríšami a pomedzi to hladkáme dúhu. Nemaj na ľudí prílišné požiadavky. Tobôž nie ak sú nevyslovené a živíš ich iba vo svojej hlave. Ver mi, že o to viac a častejšie ostaneš prekvapená v dobrom slova zmysle.

- - Inzercia - -