Dnes je streda, 25.november 2020, meniny má: Katarína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

FOTO: Testovanie v Bardejove

október 23, 2020 - 16:38
„Záujem ľudí je enormný a presvedčil som sa o tom nielen ja, ale aj ďalší členovia vlády, keď sme si prišli pozrieť viacero odberných miest nielen na Orave, ale aj v okrese Bardejov. Chcel by som požiadať všetkých, ktorí majú za sebou testovanie s negatívnym výsledkom, aby naďalej dodržiavali známe pravidlo o rúškach, odstupe a dezinfekcii rúk,” podotkol Jaroslav Naď.

Zdržanie začiatku pilotného testovania na odberových miestach v Bardejove boli spôsobené viacerými dôvodmi, predovšetkým išlo o logistické problémy. Uviedol to Mário Pažický z Nadrezortného komunikačného centra. Ako dodal, vo väčšine prípadov išlo o meškanie niekoľkých desiatok minút, pričom na dve miesta nedorazil zdravotnícky personál. V rámci okrese Bardejov otvorili 101 odberných miest z toho 87 v obciach okresu. Niektoré obce avizovali, že sa u nich testovanie uskutoční len cez víkend.

Ako ďalej uviedol Pažický, do 13:00 otestovali v Bardejove zhruba 1 100 ľudí. Z toho 400 sa ich prišlo otestovať na Základnú školu Komenského. Pred školou, podobne ako na iných odberných miestach, stáli ľudia v dlhých radoch a len na samotný odber čakali zhruba hodinu a pol. Situácia ale bola pokojná. Na toto miesto prišiel pomôcť aj minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý sa vyjadril aj k otázke chýbajúceho zdravotníckeho personálu. „Je to situácia, v ktorej začíname. Urobilo sa maximum. Som rád, že tu zdravotníci sú. Prišli sme im pomôcť, aby si mohli urobiť prestávku a trochu oddýchnuť, najesť sa. Teraz sa budeme snažiť urobiť maximum ako zdravotníci, aby táto akcia bola čo najúspešnejšia a aby sa všetci ľudia mohli pretestovať a aby sa šírenie vírusu v našej krajine zastavilo,“ uviedol Krajčí.

V meste Bardejov vytvorili 14 odberných miest, kde prebehnú odbery denne od piatka 23. do nedele 25. októbra. Testovanie je naplánované v čase od 8:00 do 20:00. Odberné miesta sú viditeľne označené písomnou informáciou. Testujú odborní pracovníci, teda zdravotnícky personál a na priebeh dozerajú vojaci aj príslušníci polície. Okres Bardejov, ktorý má vyše 77-tisíc obyvateľov, má od začiatku pandémie potvrdených 1 536 prípadov ochorenia COVID-19.

Pozitívny test na ochorenie COVID-19 malo na Orave a v Bardejove zatiaľ 906 ľudí. Na sociálnej sieti to uviedlo Ministerstvo obrany SR (MO SR). Odberné miesta dnes stihli do 14:00 celkovo otestovať 23 581 ľudí. MO SR uviedlo, že otvorené sú aktuálne všetky plánované odberové miesta.

Pozrite sa ako to vyzeralo počas dnešného dňa v Bardejove, kde ľudia čakali hodiny vonku, čo pri aktuálnej teplote vzduchu môže "dopomôcť" obyvateľom k ďalším chorobám:

vz6_4024.jpg

Foto: 
SITA

vz6_4068.jpg

Foto: 
SITA

vz6_4022.jpg

Foto: 
SITA

- - Inzercia - -