Dnes je pondelok, 29.november 2021, meniny má: Vratko
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Zbavte sa bolestí nôh okamžite!

október 23, 2020 - 16:00
Pocit ťažkých nôh, pálenie v lýtkach, opuchy či nepríjemné nočné kŕče ... To všetko sú príznaky kŕčových žíl. Zbavte sa ich vďaka najmodernejšej liečbe bez bolesti a s okamžitým efektom. O zákroku lepenie kŕčových žíl nám porozrával skúsený chirurg MUDr. Július Muranský, MPH. z kliniky jednodňovej chirurgie REVIVE v Bratislave.
Foto: 
Pexels

mudr._julius_muransky_mph._4_1.jpg

MUDr. Július Muranský, MPH.
MUDr. Július Muranský, MPH.

Pre koho je vhodné lepenie žíl?
Zákrok je vhodný pre pacientov, ktorí majú na nohách kŕčové žily alebo tzv. žilový reflux. Typickými príznakmi sú pocit ťažkých, nepokojných alebo unavených nôh, bolestivosť, svrbenie, opuchy či nočné kŕče. Ak sa ochorenie nelieči, príznaky sa môžu časom zhoršovať a spôsobiť veľmi nepríjemné zdravotné komplikácie.

Lepenie kŕčových žíl môžu podstúpiť ženy aj muži v akomkoľvek veku. Našimi pacientmi sú najčastejšie aktívni ľudia, ktorí sa potrebujú čo najskôr vrátiť do zamestnania. Druhú skupinu tvoria seniori. Výhodou pre nich je predovšetkým to, že nemusia absolvovať náročnú operáciu v celkovej anestézii a potom bolestivé a dlhotrvajúce hojenie.

Vyžaduje si zákrok nejakú špeciálnu prípravu zo strany pacienta?
Pri lepení kŕčových žíl sa zo strany pacienta nevyžaduje žiadna špeciálna príprava. Nakoľko zákrok prebieha v lokálnom znecitlivení, nie sú potrebné ani predoperačné vyšetrenia. Robí sa jedine ultrazvukové vyšetrenie kŕčových žíl. Vyšetrenie je úplne bezbolestné a trvá približne 30 minút.

Dôležité je, aby pacient vyhľadal špecializované pracovisko a skúseného lekára. Zákrok totiž môžu robiť iba lekári, ktorí absolvovali špeciálne školenie v zahraničí. V súčasnosti sa lepenie žíl vykonáva len na malom počte pracovísk v Európe, nakoľko ide o nadštandardné ošetrenie vyžadujúce dlhoročné skúsenosti lekára s liečbou kŕčových žíl.

Ako prebieha  zákrok lepenie žíl?
Cieľom liečby je odstránenie samotných kŕčových žíl a pocitov s tým spojených (bolestivosť, pálenie, nočné kŕče atď.) Konkrétne pri lepení kŕčových žíl lepidlom VenaSeal dochádza k uzavretiu chorej žily špeciálnym lepidlom – adhezívom, ktoré zlepí steny a chlopne chorej žily. Zlepením dochádza k jej eliminácii, a tým pádom aj k odstráneniu tých častí žilového systému, kde krv stojí a nedovolí pritiecť čerstvej okysličenej krvi do tkanív. Celkovo sa zrýchli prítok krvi v ostatných častiach žilového riečišťa, a to má výhodu v znížení pravdepodobnosti vzniku žilových trombóz v dolných končatinách. Zlepená žila postupne atrofuje, tj. dochádza k jej postupnému strácaniu. Krv sa presmeruje z chorej žily do zdravých žíl, kde môže prúdiť tak ako má.

Samotný zákrok trvá približne 45-60 minút, robí sa ambulantne a je bezbolestný. Ide o inovatívnu metódu, kedy lekár cez jeden 4-milimetrový vpich zavedie do chorej žily špeciálny katéter a pod ultrazvukovou kontrolou aplikuje malé množstvo chirurgického lepidla so špeciálnym zložením. Efekt zákroku je okamžitý a úspešnosť liečby je až 98%. 

S čím by mal pacient počítať po zákroku?
Po zákroku sa na nohách môžu vyskytnúť modriny, opuch či začervenanie.  Tie však o niekoľko dní resp. týždňov úplne pominú. Lepenie žíl VenaSeal nevyžaduje žiadnu hospitalizáciu ani PN. Hneď po zákroku odchádza pacient domov a môže sa bez akýchkoľvek obmedzení vrátiť do bežného života. Nevyžaduje sa dokonca ani bandážovanie končatiny či nosenie kompresných pančúch. Nakoľko ide o miniinvazívne ošetrenie, na nohách nezostávajú žiadne jazvy.

Aké sú výhody lepenia kŕčových žíl v porovnaní s inými metódami liečby?
Počas svojej viac než 20-ročnej praxe som sa stretol s rôznymi metódami liečby, takže viem veľmi dobre porovnať ich výhody a nevýhody.

Výrazným benefitom lepenia kŕčových žíl je  predovšetkým lepší kozmetický efekt ako napr. pri chirurgickom odstraňovaní žíl. Nedochádza k masívnemu poraneniu ciev a v organizme sa nevytvárajú látky, ktoré spôsobujú novovznikanie ďalších a ďalších kŕčových žíl. Najdôležitejšími faktormi pre zabránenie vzniku recidív je odstránenie kmeňovej žily (v našom prípade tzv. veny sapheny magny) a zníženie množstva poranenia samotných ciev.

Výhodou je takisto aj to, že zákrok nevyžaduje pobyt v nemocnici či dlhodobú rekonvalescenciu. Pacient sa môže hneď vrátiť do bežného života.

Bližšie informácie o lepení kŕčových žíl nájdete na www.revive.sk

Miletičova 596/74, Bratislava
tel.: 0911 45 45 50

- - Inzercia - -