Dnes je piatok, 28.január 2022, meniny má: Alfonz
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Vedecky potvrdené: Pred Covid-19 pomôže ochrániť sprej vyrábaný na Slovensku

október 16, 2020 - 10:00
Rúška, dezinfekcia a sociálne odstupy. K trojici najúčinnejších zbraní v prevencii voči nákaze koronavírusom SARS-CoV-2 sa po novom môže pridať aj ústny sprej vyrábaný na Slovensku. Vedecký tím maďarského virológa a klinického mikrobiológa Istvána Jankovicsa preukázal, že roztok použitý v spreji výrazne znižuje riziko nákazy. Produkt je bežne dostupný v lekárňach už takmer jednu dekádu. Jeho podstatou sú prírodné zložky bez vedľajších účinkov.
Foto: 

Pod účinnosť ústneho spreja v boji proti pandémii ochorenia COVID-19 sa podpisuje rastlina Cistus creticus (cist krétsky), obsahujúca veľké množstvo polyfenolov. Zlúčeniny v extrakte vytvoria v ústnej dutine ochranný štít, a ten zabraňuje prieniku vírusov a baktérií do organizmu. „Rastlinné extrakty z cista krétskeho sa v tradičnej medicíne používajú už stáročia, bez vedľajších účinkov alebo alergických reakcií. Cist krétsky účinkuje priamo na choroboplodný zárodok,“ vysvetlil významný maďarský virológ a klinický mikrobiológ, Dr. István Jankovics. 

Vedecká štúdia profesora Jankovicsa a jeho odborného tímu preukázala preventívne účinky roztoku na báze cista krétskeho. Výskum sa realizoval na zvieracích bunkových tkanivách. „Testovali sme roztok VIROSTOP, ktorý sme aplikovali na covidom infikované bunkové kultúry z obličky mačiaka zeleného. Ukázalo sa, že extrakt z cista krétskeho a roztok VIROSTOP, ktorý okrem neho obsahuje výťažky zo šalvie lekárskej, echinacei purpurovej, aceroly a citrusových bioflavonoidov, je aj pri rozriedení v pomere 1:640 schopný zabrániť rozmnožovaniu vírusu v tkanive, pričom roztok VIROSTOP vykazoval vyššiu účinnosť ako samotný extrakt cista,“ priblížil Jankovics. Konzumácia nápojov a potravín nemôže odstrániť ochranný film a spôsobiť, že by sprej neúčinkoval. Produkt je tak podľa odborníka schopný predchádzať infekcii a lokalizovať ju. Testovanie roztoku však ešte nie je na konci. Zadávateľ štúdie, spoločnosť Herb-Pharma Corporation s.r.o., dal otestovať nielen čisté extrakty cista krétskeho, ale tiež ich kombináciu s výťažkami z šalvie lekárskej, echinacei purpurovej, aceroly a citrusových bioflavonoidov, ktoré VIROSTOP tiež obsahuje. Všetky zložky sa vyznačujú schopnosťou zvyšovať imunitu a chrániť tak pred vírusovými a bakteriálnymi nákazami.  „Inhibičný účinok samotného cista, hoci trval i po 96 hodinách inkubácie vírusu, bol nižší než v prípade roztoku Virostopu. V ďalších testoch preto chceme preveriť inhibičný účinok ďalších rastlinných zložiek a ich synergie,“ upozornil Dr. István Jankovics, ktorý sa pred viac ako 10 rokmi podieľal na vývoji uvedeného prípravku.

Rekordné predaje viedli k úspešnému výskumu

Sprej je na slovenskom trhu známy už deväť rokov, počas ktorých sa z nich u nás predalo približne 250 000 kusov a celkovo, vrátane ďalších trhov, viac ako 1 500 000. Úspešne sa využíva ako prevencia voči chrípke. Sprej vyrába spoločnosť Herb-Pharma Corporation s.r.o., ktorá je súčasťou švajčiarskeho holdingu Herb-pharma AG. „V marci a apríli 2020 sme zaznamenali rekordné predaje na Slovensku i v Českej republike. Hoci sme to vnímali ako prirodzený trhový jav v danej produktovej kategórii, zároveň to bol prvý impulz, ktorý nás doviedol k myšlienke otestovať účinnosť VIROSTOP-u voči SARS-Cov-2,“ spresnil Ing. Ondrej Michlo, konateľ spoločnosti.  

Odporúčané dávkovanie je trikrát denne po piatich vstrekoch. Ak sa však osoba nachádza v infekčne rizikovejšom prostredí, akou je napríklad mestská hromadná doprava či nemocnica, môže frekvenciu dávkovania zvýšiť. Ide o bezpečnú zdravotnícku pomôcku, v nižších dávkach sprej môžu používať ako silnú prevenciu aj deti od šiestich rokov. „V minulosti štúdie ukázali, že cistus funguje na SARS 1, predpokladali sme, že bude zaberať aj na SARS-CoV-2,“ dodal Michlo. Prvé pozitívne výsledky sa ukázali v polovici augusta. 

Na zvýšený dopyt sa výrobca pripravuje

Sprej sa vďaka svojmu prírodnému zloženiu môže bez obáv kombinovať s inými liečivami. Je možné ho užívať spolu s ďalšími vitamínmi, výživovými doplnkami, aj liekmi. „Nevieme o žiadnych kontraindikáciách produktu VIROSTOP s inými liečivami a výživovými doplnkami,“ potvrdil Michlo. Prírodná báza navyše umožňuje dlhodobé a bezpečné užívanie ústneho spreja ako prevencie voči ochoreniu COVID-19 bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Rovnako pri ňom nehrozí predávkovanie či vytvorenie návyku.

Tento produkt je bežne dostupný v kamenných aj internetových lekárňach po celej Slovenskej a Českej republike. Michlo uistil, že spoločnosť je pripravená pokryť zvýšený dopyt. „Snažíme sa pripraviť na zvýšenie dopytu, aby sme vedeli zabezpečiť dostatočné množstvo výrobkov VIROSTOP,“ uviedol konateľ firmy Herb-Pharma Corporation s.r.o.

Spolupráci so štátom sa nebránia 

Spoločnosť pod produktovým radom VIROSTOP predáva dokopy šesť rôznych výrobkov. Účinnosť voči novému typu koronavírusu SARS-Cov-2 bola testovaná a štúdiou potvrdená pri ústnom spreji, ostatné výrobky testované neboli. Preventívnemu účinku však môžu synergicky dopomôcť. Doplnky stravy, teda VIROSTOP kvapky a VIROSTOP kapsule, slúžia na posilnenie imunity, majú antioxidačný účinok a priaznivo podporujú dýchací systém,“ priblížil Michlo. Dezinfekčné gély a dezinfekčné spreje VIROSTOP majú zas pre vysoký obsahu alkoholu v kombinácii s cistom krétskym silný antibakteriálny a antivírusový účinok.

VIROSTOP sa aktuálne predáva v Európe aj Ázii. „Exportujeme do Poľska, Česka, Maďarska, Chorvátska, Veľkej Británie, Nemecka, Španielska, Litvy, Talianska, Turecka, Iraku, Kuvajtu, Bangladéša. Samozrejme, máme v pláne aj ďalšie trhy,“ dodal na záver Michlo. Ten zároveň nevylúčil záujem firmy o potenciálnu spoluprácu s Ministerstvom zdravotníctva SR či Úradom verejného zdravotníctva SR ako formu pomoci pre ohrozené skupiny obyvateľstva a zdravotníkov.

- - Inzercia - -