Dnes je utorok, 15.jún 2021, meniny má: Vít
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Organická kozmetika ako horúci trend - viete čo vlastne znamená?

september 30, 2020 - 15:57
Najnovšie trendy hovoria jasne. Všetko s názvom Bio, Eko, či Organic je dnes in. Čo to vlastne znamená, a prečo je zelený životný štýl novodobým hitom? Najobľúbenejším výberom starostlivosti o pokožku je prírodná a organická kozmetika. Viete aký je medzi nimi rozdiel? Mohlo by sa zdať, že sú totožné, no prax je iná.
Foto: 

Rozdiel spočíva v zložení produktov a názov organická, alebo tiež bio kozmetika nemôže hrdo nosiť hociktorá. Prírodná aj organická kozmetika sú veľmi vyhľadávané a tešia sa čoraz väčšej obľube. V žiadnom prípade však nejde o to isté. Prírodná kozmetika síce obsahuje prírodné extrakty a rôzne esencie, avšak základ týchto produktov môže byť chemický. Tieto výrobky s názvom prírodná kozmetika nemusia spĺňať prísne štandardy, a tak sa často stáva, že si vlastne nevedomky kúpime chémiu, látky získané z ropy alebo živočíšneho pôvodu.

Rozdiel však spočíva v tom, že výrobcovia organickej kozmetiky musia preukazovať, že použité suroviny sú prírodného charakteru, čisto rastlinné a organické, bez umelých prídavkov, bez chémie, a že pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva. Všetky značky, ktoré nosia názov „BIO organická kozmetika“ musia mať platný certifikát, ktorý je zárukou kvality. Jednoducho si ho môžete skontrolovať aj na etikete.

Prvé záblesky prírodných výrobkov

Už v starovekom Egypte vznikli receptúry na skrášľujúce tinktúry, ktoré sa používajú do dnes. Spôsob spracovania byliniek a iných prírodných surovín pri výrobe kozmetiky začínal lúhovaním byliniek, ich precedením cez látkové plienky a zmiešaním ostatných prídavkov v určitom pomere. Skúmanie účinkov jednotlivých prírodných zložiek bol predmetom štúdie od nepamäti, a tak nie je prekvapením, že tieto dôležité poznatky sa používajú do dnes. Kozmetické značky, ktoré si dávajú záležať na jedinečných receptúrach a kvalitnom zložení už dávno pochopili dôležitosť múdrosti získanej od predkov.

Organická kozmetika je BIO

Organické, čiže inak povedané bio produkty by mali byť výsledkom dokonalej súhry kvalitných surovín, modernej vedy a účinkov liečivých bylín. Dôležitú úlohu hrá viacero faktorov od pestovania surovín, ich spracovanie až po samotný výsledný produkt. Tento súbor prísnych pravidiel a kontroly pomáha spotrebiteľovi pri výbere a garantuje kvalitu. Aktuálne už konkurujú svojim dizajnom a kvalitou popredným svetovým značkám. „Bio kozmetika denne inšpiruje tisíce žien k pravidelným skrášľujúcim rituálom. Dodržanie receptúr preverených časom je základom pre dosiahnutie blahodarných účinkov organických produktov. Kvalitné produkty využívajú vzácne oleje, bylinky a látky, ktoré mali už od nepamäti takmer zázračné účinky pri starostlivosti o pokožku,“ vysvetľuje odborníčka na bio kozmetiku z Organickej Apotéky, Vivienne Nagy.

Prečo je dobré sledovať zloženie?

Postupne sme sa naučili sledovať zloženie potravín, dbať viac na ich kvalitu, a tiež podporovať domácich výrobcov. Ako všetci dobre vieme, prírodné produkty budú vždy nášmu telu bližšie, ako tie syntetické. A tiež naša pokožka potrebuje oddych a regeneráciu. Našťastie príroda ponúka ideálne riešenie na všetky naše požiadavky a problémy s pleťou. Stačí siahnuť po správnej značke. „Len tie najlepšie, organicky pestované suroviny od certifikovaných dodávateľov tej najvyššej kvality sú použité na výrobu organických produktov, aby sa mohli stať ich súčasťou a získať certifikát. Niekedy sú limitujúcimi faktormi výroby úroda. Inokedy zas vlastné presvedčenie a viera. Včely majú málo medu a je ich nutné chrániť, aj keď ich materská kašička je súčasťou väčšiny popredných kozmetických výrobkov. Sú dôležitejšie než krása, a to treba mať na pamäti,“ hovorí odborníčka na bio kozmetiku z Organickej Apotéky, Vivienne Nagy.

Výživná starostlivosť pre pleť

Keď sa kedysi povedalo bio kozmetika, predstavili sme si zelenkasté produkty zvláštnej vône a textúry, v duchu hesla čím zdravšie, tým protivnejšie. Našťastie, od vtedy sme prešli míľovými krokmi k dnešným farebným, voňavým, účinným, krásne zabaleným organickým a zdravým produktom s pridanou hodnotou. Tá spočíva v tom, že kvalitná organická certifikovaná kozmetika využíva vysoko kvalitné suroviny od dodávateľov z ekologických hospodárstiev, vznikajúci odpad pri ich výrobe nemá negatívny dopad na životné prostredie, a navyše, tieto produkty nesmú byť testované na zvieratách. „Dnes už nájdeme produkty určené pre všetky typy pleti rozmanitých textúr a vôní, ktoré sa dajú miešať, kombinovať a vytvoriť z nich na mieru účinnú starostlivosť. Každá žena je iná a krásna, preto by mala pristupovať aj k svojej pokožke individuálne,“ zdôrazňuje odborníčka na bio kozmetiku z Organickej Apotéky, Vivienne Nagy.

- - Inzercia - -