Dnes je piatok, 28.január 2022, meniny má: Alfonz
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Hovorí vám niečo skratka VPDM?

jún 05, 2020 - 16:00
Rozvoj vážneho ochorenia očí vie spomaliť správna výživa! Oči sú oknom do duše a preto by sme sa mali o ne pravidelne starať – nezanedbávajte ich ochranu, výživu ani cvičenie. Pri slabej starostlivosti môžu naše oči postihnúť rôzne poškodenia či ochorenia. S pribúdajúcim vekom sa môžete napríklad stretnúť s ochorením VPDM, čo je skratka pre ochorenie s názvom Vekom podmienená makulárna degenerácia.
Foto: 

Podstatou vekom podmienenej makulárnej degenerácie (VPMD) je zlé fungovanie žltej škvrny (makuly) v centrálnej časti sietnice v ľudskom oku. Vidíte rozmazané objekty, väčšinou aj tvarovo a veľkostne skreslené. Choroba postihuje stred zorného poľa, periférne videnie ostáva zachované. Najčastejšie sú ochorením VPDM postihnutí starší ľudia, ale prvé príznaky sa môžu objaviť už okolo štyridsiatky.

Urobte si test

Tento jednoduchý test s Amslerovou mriežkou určite nenahradí vyšetrenie u odborníka, ale viete ním aspoň rýchlo zistiť, či sa s vaším zrakom niečo deje. 

Postupujte nasledovne: Pozerajte sa na mriežku asi z 30 cm vzdialenosti. Najskôr jedným okom, potom druhým. Ak pozorujete akékoľvek zmeny vo videní  (pokrivené alebo prerušované čiary, tmavé škvrny a pod.) ihneď sa objednajte k očnému lekárovi! Keď ste počas testovania žiadne zmeny vo videní nezaregistrovali, váš zrak bude v tomto smere pravdepodobne v poriadku. Napriek pozitívnemu výsledku vám však odporúčame chodiť na pravidelné kontroly(aspoň raz za dva roky) k očnému špecialistovi, ktorý vie vďaka svojim prístrojom skontrolovať omnoho viac.

Amslerova mriežka

Ktorá forma VPDM je nebezpečnejšia?

Existuje suchá a vlhká formu makulárnej degenerácie. Suchá forma sa vyskytuje častejšie a oko postihuje postupne. Jej liečba zatiaľ neexistuje, ale je dokázané, že niektoré potraviny, ako napríklad listová zelenina alebo cielená výživa zodpovedajúcimi výživovými doplnkami, môžu jej rozvoj spomaliť. Každodenné aktivity pacienta je možné uľahčiť pomocou dobrého osvetlenia, sadzbou väčšieho písma alebo používaním lupy. Vlhká forma sa rozvíja oveľa rýchlejšie a spôsobuje závažnejšie poškodenie zraku až slepotu. Pri liečbe sa používajú lieky či laser, avšak úspech liečby nie je zaručený. Často len zastaví ďalší progres ochorenia.

Správna a cielená výživa

Aj vašim očiam pomôže, ak budete jesť kvalitnú a vyváženú stravu s nízkym obsahom nasýtených tukov a veľkým podielom ovocia a zeleniny. Vyhýbajte sa produktom z bielej múky a tukom presiaknutým potravinám a jedlám. Často sa však stáva, že bežná strava na pokrytie všetkých výživových potrieb nestačí, najmä ak by sme ich mali zjesť každý deň v správnom pomere.

So správnou a cielenou výživou môžete potreby na výživu svojich očí veľmi dobre pokryť. Výživové doplnky Ocuvite (www.ocuvite.sk) boli vyvinuté na základe vedeckých výskumov, preto obsahujú všetky základné živiny pre dobré fungovanie zraku, ktoré si vaše telo nevie samo vytvoriť. Ocuvite Complete, Ocuvite Lutein forte a Ocuvite Lutein Premium obsahujú karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E. Vďaka výživovým doplnkom Ocuvite pomáhate neutralizovať voľné radikály a redukujete oxidačný stres v očiach.

- - Inzercia - -