Dnes je pondelok, 29.november 2021, meniny má: Vratko
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako si zvoliť tú najvhodnejšiu diétu

máj 29, 2020 - 16:00
Pri výbere diéty je dôležité brať do úvahy viaceré faktory ako životný štýl, rozpočet, preferencie potravín a takisto si treba úprimne zodpovedať otázku, koľko úsilia ste tomu ochotní venovať.
Foto: 

„Jedným z najzaujímavejších aspektov mojej práce je to, že kedykoľvek stretnem nového klienta, ktorý má v pláne schudnúť, nikdy neviem, kam povedie naša konverzácia. Zisťujem informácie týkajúce sa ich osobnej histórie, kedy vážili najviac, kedy najmenej, čo ich motivuje k lepšiemu stravovaniu a cvičeniu, prípadne čo pre nich v minulosti zafungovalo a čo nie. Z tohto základného prehľadu mám predstavu o tom, koľko úsilia je konkrétny človek ochotný vynaložiť a aké sú jeho očakávania,“ približuje Susan Bowermanová, riaditeľka pre vzdelávanie v oblasti výživy spoločnosti Herbalife Nutrition. 

Na príprave najvhodnejšieho plánu diéty by sa mal podieľať aj samotný klient. Nejde však len o to povedať mu, čo by mal a nemal robiť a jesť. Je potrebné nájsť najlepší spôsob, ako chce svoj cieľ dosiahnuť. Spoločne sa tak dopracujú k tomu, aká diéta je preňho najvhodnejšia. 

Existuje diéta, ktorá by vyhovovala všetkým?

Neexistuje. Pretože každý sme iný. Zvážiť je nutné aj viaceré faktory. Nejde len o stravu, ktorú daný človek má či nemá rád, ale dôležité je poznať aj jeho dennú rutinu, to či rád varí alebo nie, ako je na tom finančne, koľko času dokáže venovať cvičeniu, ako často a kde sa stravuje. 

Ste dostatočne silný na to urobiť naraz veľké zmeny?

Ďalšou dôležitou oblasťou, v ktorej treba mať jasno je to, čo klienti chcú alebo čo si myslia, že chcú. Niektorí ľudia uprednostňujú pomerne striktný prístup – často chcú naraz zmeniť mnohé zo svojich zlých návykov. Mnoho klientov sa napríklad rozhodlo, že chcú súčasne chudnúť, začať cvičiť a prestať fajčiť. Je toho veľa, no môže to zafungovať. Možno za tým stojí myšlienka, že chcú začať s čistým štítom, skutočne začať od piky – niečo v zmysle „dnes je prvý deň môjho nového života“. Niekedy, keď pracujete na jednej veci, môže to posilniť ďalšie zmeny, ktoré sa snažíte dosiahnuť. Napríklad: „Ak sa chystám cvičiť, nedáva zmysel ďalej fajčiť.“ Keď vás príliš veľa zmien neposúva k vášmu cieľu, je to zvyčajne preto, že ste nimi zahltení. Príliš veľa zmien si vyžaduje aj príliš veľa úprav a prispôsobení. Práve v takýchto momentoch majú potom ľudia väčšiu tendenciu sa jednoducho vzdať a nedosiahnuť nič.

Ste vytrvalý?

Na druhej strane sú klienti, ktorí si vyberú obozretnejší prístup. Radi najskôr pomaly všetko skúšajú, aby zistili, čo im vyhovuje a čo nie. Títo klienti sa vydávajú cestou niekoľkých menších zmien, ktoré im pomôžu vykročiť tým správnym smerom. Tieto zmeny najskôr etablujú do svojho každodenného života a až potom zvážia pridanie ďalších zmien. V priebehu času sa im podarí zhromaždiť celkom pôsobivý zoznam zmien v stravovaní a životnom štýle. Keďže robili zmeny pomaly a postupom času si na ne zvykli, majú zvyčajne dobrú pozíciu na to, aby mohli pokračovať ďalej.

Viete, čo na vás zaberá, čo funguje?

K rovnakému cieľu sa viete dopracovať rôznymi cestami. Niektoré môžu byť krátke a priame, iné vás môžu zaviesť na potulky. Žiadna z ciest nemusí byť nevyhnutne lepšia ako tá druhá. Aj vy sami sa musíte zamyslieť, čo viete v skutočnosti urobiť. Ak nemáte radi varenie alebo na to nemáte čas, nemá zmysel zvoliť si diétu, ktorá si vyžaduje doma varené jedlo každý deň? Ak si nepamätáte, kedy ste naposledy jedli ovocie alebo zeleninu, je nerealistické myslieť si, že náhle začnete jesť sedem porcií denne.

Čo treba mať na pamäti: Spôsob, akým sa rozhodnete stravovať, čas, ktorý venujete aktivitám, rozhodnutia v súvislosti so životným štýlom sú len a len vaše. Dôležité je akceptovať fakt, že výsledky budú odzrkadľovať, koľko úsilia ste vynaložili na ich dosiahnutie. Čím tvrdšia práca, tým lepšie výsledky. To však neznamená, že pomalšia a stabilná cesta nie je tou výhernou kombináciou. Je to preto, že najlepšia diéta nie je tá, ktorú vám naordinuje niekto iný, ale tá, ktorá najviac vyhovuje vám.

- - Inzercia - -