Dnes je pondelok, 18.január 2021, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

(Ne)obyčajné klinčeky trikrát inak. O tomto využití ste tušili?

máj 04, 2020 - 12:00
Na prvý pohľad nenápadné klinčeky patria medzi aromatické korenia, ktoré hravo zvýraznia chuť pripravovaných jedál a nápojov. Avšak, jedno je isté. Zídu sa vám aj mimo kuchyne.
Foto: 

Klinčeky majú totiž účinky, o ktorých ste (zrejme) doposiaľ nevedeli.

Prírodný repelent

Vezmite si lieh, alebo iný silný destilát, a ponorte do neho klinčeky. Nešetrite nimi, no musia byť úplne ponorené. V nádobe nechajte zmes lúhovať 14 dní, následne ju prelejte cez sitko a dajte do rozprašovača. Ním si postriekajte topánky, spodnú časť nohavíc i odev, kým vyrazíte do lesa. Pokojne ho nastriekate na okenné rámy, keďže spoľahlivo odstraší aj komáre a ďalší lietajúci hmyz.

Pre krásnu pleť

Klinčeky vám pomôžu aj v boji s vráskami. Ku krásnej pleti vás dovedie jednoduchý odvar. Pripravíte ho, keď päť klinčekov zalejete vriacou vodou a v hrnčeku necháte dvadsať minút pod pokrývkou lúhovať. Týmto odvarom si pleť ošetrujte dva razy denne – ráno a potom večer pred spaním.

Zdravé vlasy bez lupín

Zázračným liekom proti lupinám je tzv. šalviový odvar: Zmiešajte dve lyžice šalvie, hrsť klinčekov, lyžicu žihľavy, 3 dl 60% destilátu a 2 dl vody. Bylinky zalejte liehom a nechajte 14 dní odstáť. Je dôležité, aby ste nádobku každý deň pretrepali, vďaka čomu sa z použitých surovín uvoľnia liečivé látky. Zmes preceďte, nalejte do fľaše, pridajte vodu a uzavrite. Tonikum aplikujte do pokožky jemnou masážou po každom umytí, na záver už neoplachujte.

- - Inzercia - -