Dnes je pondelok, 12.apríl 2021, meniny má: Estera
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

AKTUALIZOVANÉ: Navždy nás opustila herečka EVA KRÍŽIKOVÁ!

apríl 03, 2020 - 15:10
Posledný marcový deň sa nesie v znamení veľkého smútku. Vo veku osemdesiatpäť rokov nás opustila herecká legenda, jedinečná Eva Krížiková. Česť jej pamiatke.
Foto: 

Eva Krížiková (†85)

Vo veku nedožitých 86 rokov zomrela dlhoročná popredná členka Činohry Slovenského národného divadla (SND) Eva Krížiková. SND tak prišlo o jednu z najvýznamnejších umelkýň. Zosnulú herečku si pripomenie na spomienkovom stretnutí na začiatku nasledujúcej divadelnej sezóny.

Členkou Činohry SND bola od roku 1954 do roku 2015. „Na doskách našej prvej scény vytvorila za šesť desiatok rokov vyše 120 postáv. S príchodom Evy Krížikovej prichádzala na javisko radosť zo života, oplývala darom humoru a človečinou; svojím hereckým majstrovstvom a bravúrou stvárnila postavy nielen komediálne, tragikomické, ale i postavy tragické,“ uvádza vedenie SND v tlačovej správe.

Všestranná herečka, nevídaný umelecký talent

Svoj nevyčerpateľný temperament vložila do množstva úloh. Stvárnila desiatky jazyčníc, írečitých dedinských žien. „Radi si však v jej podaní pripomíname aj postavy plné láskavosti, múdrosti, pokory i vzdoru, ktorých osud zvýraznený tragickým tónom a úspornosťou gesta vyvolával zimomriavky, napríklad Kráľovná Eleanora z Dürrenmattovho Kráľa Jána, najstaršia dcéra Goneril v Shakespearovom Kráľovi Learovi. Stvárnila Annu Pageovú vo Veselých paničkách windsorských, Adelu v Tanci nad plačom, Elenu v inscenácii Čaj u pána senátora, Dubskú vo Viťúzoch, Suplingerku v Krčme pod zeleným stromom či Abrahámku v Pokuse o lietanie,“ pripomína SND.

K jej profilovým postavám z osemdesiatych a deväťdesiatych rokov patria zvlášť Akulina v Meštiakoch, postava dôchodkyne zo Starej dobrej kapely, Binerl v Bockererovi, Marfa v Samozvancovi, Serafina v Samovrahovi. Známa bola aj jej úloha z inscenácie Williamsovej hry Mačka na horúcej plechovej streche alebo titulná postava v tragikomédii Ale, ale, pani plukovníkova! či jedna z posledných, postava gazdinej Agafie v dramatizácii Tolstého Anny Kareninovej. „Múzy boli k Eve Krížikovej štedré od detstva, mnohí jej dokonca predpovedali kariéru opernej divy s hlasovým rozsahom od koloratúry po alt. Zvíťazilo však herectvo. Okrem divadelnej scény vytvorila desiatky zaujímavých postáv vo filme a v televízii, kde je archivovaných vyše 500 pôvodných titulov. Jej neopakovateľný hlas budeme stále obdivovať aj z rozhlasových nahrávok a dabingu,“ dodáva vedenie SND.

Počas života získala množstvo ocenení

Dlaždica Evy Krížikovej na Filmovom chodníku slávy

História Filmového chodníka slávy sa začala písať pred piatimi rokmi a stala sa tradíciou. Za ten čas pred Divadlom P. O. Hviezdoslava odhalili svoje pamätné tabule významné osobnosti slovenského herectva – Ladislav Chudík, Mária Kráľovičová, Jozef Adamovič, Štefan Kvietik. Vo štvrtok 12. júna 2014 k nim pribudlo meno slovenskej herečky Evy Krížikovej"Som nesmierne poctená a šťastná, že som tu mohla byť a ďakujem organizátorom za to, že aj moje meno bude navždy ležať v srdci mesta pred Divadlom P.O. Hviezdoslava. Mám doma nespočetne veľa ocenení, ale toto je pre mňa mimoriadne cenné. Ak mi sily dovolia, budem sa chodiť na svoju dlaždicu pozerať, sem tam ju aj očistím a vyleštím," so štipkou humoru nám prezradila svoje pocity herečka Eva Krížiková.

Ing. Mária Reháková organizátorka a zakladateľka Filmového chodníka slávy pre DPOH, riaditeľ BKIS Vladimír Grežo, Eva Krížiková, primátor hlavného mesta SR Milan Ftáčník

"Je to už 5 rokov, odkedy vzišla myšlienka založiť chodník slávy. Teším sa, že sa stalo odhalenie pamätnej dlaždice tradíciou a k hereckým velikánom ako pán Chudík, Kvietik, Adamovič či Kráľovičová pribudlo meno Evy Krížikovej," vyjadrila sa Mária Reháková.

Ocenená bola napríklad Krištáľovým krídlom, uvedením do Siene slávy ankety OTO a štátnym vyznamenaním Pribinov kríž II. triedy za mimoriadny prínos do slovenskej kultúry v oblasti dramatického umenia.

Eva Krížiková sa narodila 15. júla 1934 v Bratislave, zomrela 31. marca v nemocnici v Malackách. Rodina sa s poprednou umelkyňou rozlúči v úzkom kruhu.

Odpočívajte v pokoji pani Krížiková, nezabudneme!

Eva Krížiková o Statočný zlodej (1958) / about An Honest Thief (1958)

- - Inzercia - -