Dnes je utorok, 15.jún 2021, meniny má: Vít
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Etiketa pobytu doma počas koronavírusu alebo ako si udržať všetkých päť pohromade

marec 17, 2020 - 09:00
Trpezlivosť. Trpezlivosť. Trpezlivosť. Toto zázračné slovíčko nech je našou novou mantrou. Svet sa doslova prestal točiť, rýchly spád razom sám spadol, narazil na prekážku a všetci sme jednohlasne vydýchli „pŕŕŕ“. A tak si tu žijeme. Za stenami svojich príbytkov, ponechaní napospas svojim najbližším, no najmä svojim neutíchajúcim myšlienkam. Ako ich udržať na uzde?
Foto: 
pixabay.com

Slušnosť

Stane sa vám to bez ohľadu na to či žijete sami a či naopak váš príbytok praská vo švíkoch. Vybuchnete. V prípade, že ste sami, aspoň nebudete mať svedkov. Nebičujte sa. A toto platí aj keď svedkov máte. Tu však prichádza na rad aj ospravedlnenie a dobrý príklad. Už vám ide zo všetkého prasknúť hlava a kvôli rozliatemu poháru vody ste nakričali na deti či partnera? Nádych, výdych. Vysvetlite dotknutej osobe či osôbke, že pociťujete veľký tlak a nechali ste sa uniesť. Všetci sme len ľudia. Skúste prasknutie nervov eliminovať čo najviac už predtým ako k nemu príde, ak sa to však stane, neste následky svojich činov a s deťmi či partnerom situáciu rozoberte. Súčasné hádky či tiché domácnosti môžu vzťahy pošramotiť na omnoho dlhší čas ako bude obdobie koronavírusu.

Rutina

Rutinu za bežných okolností vnímame negatívne. Slogany „zatočte s rutinou“ či ako „vyhnať rutinu zo vzťahu“ zaplavujú ženské magazíny a web, ale pritom je to fantastický nástroj v prípade choroby či krízovej situácie. Rutina vás vie doslova udržať v koľajniciach príčetnosti. Zaveďte opakujúce sa zvyky a vzorce pre celú rodinu. Či už ide o denný harmonogram, alebo riešenia opakujúcich sa problémov. Ako? Napríklad, ak máte tendenciu teraz viac kričať, skúste pred krikom vždy narátať do desať a predýchať to, ak sa nedarí, deťom vždy vysvetlite čo sa udialo. Ak máte tendenciu zvyšovať  hlas na partnera a naopak, vedzte, že drobizg toto nesie extrémne citlivo a preto, ak aj skĺznete, opäť vysvetľujte. Zároveň sa nebičujte a neopúšťajte. To isté čo vy zažíva prakticky každá domácnosť na celom svete. Prežijú tí najflexibilnejší, tak súčasný stav prijmite ako fakt, všetko sa raz skončí, ale ak sa teraz opustíte, trpké spomienky v dušiach najbližších sa tak ľahko nezmažú.

Sebaúdržba

Tento bod vlastne patrí k hore uvedenej rutine, ale považujem ho za dosť podstatný. Vyhnite sa existencii v byte s rozhádzanými posteľami, deťmi a rodičmi v pyžame, bez umytých zubov a podobne. Teraz sa dá to totálnej zanedbanosti skĺznuť veľmi jednoducho, je to však stav, ktorý veľmi ohrozuje psychiku vás a celej rodiny. Pyžamová párty je super, ale dajme tomu, že len v nedeľu doobeda, nie celý týždeň každý týždeň ktovie ako dlho. Choďte príkladom, každé ráno si umyte zuby a prezlečte sa z pyžama do civilných šiat. Jasné, že si vyberte čo najpohodlnejšiu verziu, ale ak to tak cítite, pokojne doma pobehujte aj vo sviatočných šatách. Make up je na vás, pleť má teraz jedinečnú možnosť oddýchnuť si od zbytočných nánosov. Červený rúž a lak na nechtoch na nohách však vedia náladu pozdvihnúť lepšie ako push up podprsenka vaše prsia po dvojičkách. Skúste to.

Romantický život

Už teraz je internet plný vtipov o tom  či po deviatich mesiacoch po karanténe narastie pôrodnosť a či rozvodovosť. Bohužiaľ, podľa správ z Číny, sú to práve rozvody, čo naberajú po karanténe na populárnosti. Fakt je taký, že súčasný stres z vírusu a jeho dôsledkov na každom fronte zväčša libidu nepomáha a teda niektoré situácie budú potrebovať pomoc. Budete sa smiať, ale rutina vie zahviezdiť aj tu. V starých vtipoch sa hovorí o strede, keď...veď viete čo. Na tomto vtipe je však aj veľký kus pravdy a ak to teraz nejde prirodzene, rozvrh posteľových radovánok môže byť skutočne nápomocný. Za skúšku skutočne nič nedáte.

Pekné gesto

Ak patríte k tým čo doma uviazli s rodinou, máte jednu krásnu výhodu. S blízkymi nemusíte zdieľať len všetko negatívne čo sa deje, ale pokojne môžete skúsiť niečo na pozitívnu nôtu. Čo tak v tejto čudnej dobe spraviť každý deň niečo pekné pre ostatných členov svorky? Malé deti môžu pre ostatných zaspievať z lásky pesničku, deti môžu rodičom nachystať raňajky, rodičia sa s deťmi môžu zahrať ich obľúbenú hru alebo sa všetci členovia rodiny môžu stretnúť za stolom a vyznať každému blízkemu čo pre nich znamená a čo sa mu páči, že pre nich v tejto dobe, ale aj bežne robí. Pre partnerov môže byť spoločná kávová pauza s koláčikom na balkóne hotovou oslavou a pre deti objímacie kolo môže byť vítanou vzpruhou psychiky. A pre tých čo ste na to sami môže byť útechou aspoň drobnosť, ktorou sa odmeníte- meditácia, dobrá knižka či kamilkový čaj. Čo je doma, to sa ráta.

Dúfam, že ste sa trochu pobavili a oddýchli si. Či už budete tancovať okolo platne sporáka a či okolo partnera v spálni po vyhlásení večierky, želám vám nech toto obdobie prekleniete s čo najväčšou ľahkosťou. Trpezlivo a pokorne.

- - Inzercia - -