Dnes je pondelok, 18.január 2021, meniny má: Bohdana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Veľká posila slávnej F1? Táto krásna Španielka!

január 28, 2020 - 18:00
Španielka Carmen Jordá je zhmotneným ideálom ženy pre všetkých motoristických nadšencov. Navyše, kráska mieri do kokpitu Formuly 1.
Foto: 

Keď mala sedemnásť rokov, odkrúžila si dve desiatky pretekov juniorskej Formule a aj keď nič nevyhrala, budila už vtedy neskutočnú pozornosť. V ďalších rokoch potom skúšala šťastie v monopostoch Formuly 3 a objavila sa aj na pretekoch 24 hodín v Le Mans. Carmen púta pohľady všade, kde sa objaví. Je totiž nielen výnimočne pôvabná, ale prácu s volantom miluje natoľko, že ju dokáže uživiť. Navyše, mohla by byť tou živou vodou, ktorá pokropí krízou zmietanú a pomaly upadajúcu efjednotku.

Premaľujú formulu?

Historickou sa nielen pre Carmen, ale pre celú F1 môže stať už najbližšia sezóna. Dvadsaťsedemročná Španielka má totiž reálnu šancu byť šiestou ženou, ktorá na vlastnej koži zažije v kokpite niektorú z veľkých cien. Francúzska automobilka Renault totiž prevzala krachujúci tím Lotus a vracia sa do prestížneho seriálu F1 a potvrdila Carmen v pozícii svojej testovacej jazdkyne. Experti sú skeptickí, nepovažujú ju za mimoriadny talent a jej angažovanie do tímu vnímajú skôr ako výborný reklamný ťah. Pravdou je, že  Carmen Jordá vzbudzuje zatiaľ skutočne viac pozornosť krivkami svojho tela ako jazdeckým umením.

Niektorí novinári išli ešte ďalej a posmešne písali, že v novom monoposte pribudne ešte jedno zrkadlo dovnútra, aby sa krásavica mala kde namaľovať. Carmen si však z posmeškov nič nerobí a kritikom odkázala, že je pripravená na výhry, pretože sa do celého procesu v zákulisí pretekov počas testovacích jázd už celkom dostala. „Jazdím už veľa rokov, ale toto je úplne fantastické,“ nadchýnala sa po prvých testovacích jazdách. A rázne ukázala svoj ženský cit pre módu, pretože navrhla svojmu tímu, aby formulu premaľoval do žltých farieb.

Chce ženský šampionát

Zmenou tímových farieb sa však inovácie Carmen Jordá zďaleka nekončia. Majiteľovi seriálu F1 Berniemu Ecclestonovi dala do hlavy aj inú revolučnú myšlienku a tou je ženský šampionát. „Všetci muži snívajú o víťazstvách, ale neveria, že by F1 mohla niekedy vyhrať žena,“ vysvetlila na tlačovej konferencii. „A preto si myslím, že by čisto ženský šampionát F1 bol veľmi dobrou odpoveďou. Navyše, prestali by posmešky a porovnávania medzi pohlaviami.“ Sama pridala skúsenosť z detstva, keď vraj polovica chlapcov, ktorých porazila, ani nešli po medaily a diplomy, lebo plakali a hanbili sa, že ich porazilo dievča.

„Treba nám dať príležitosť a aj ďalším dievčatám umožniť pretekať,“ iniciuje Jordá. „Ako žena musím makať oveľa viac, aby som si vybudovala rešpekt. Ale keď sa presadíte, ide už len o výkon. Stopky nezaujíma vaše pohlavie, či rasa, ale to, či ste rýchli, alebo nie,“ dodala. Tu aj skeptici prikývli, vraj by sa na takézo preteky dalo celkom pozerať a navyše by nemali najrýchlejší pretekári problém, keby ženy za volantom museli počas pretekov päťkrát predbiehať o celé kolo.

Ubrať zo súkromia

Tohtoročný cieľ krásnej Carmen je jasný, chce sa usadiť v kokpite F1 a stať sa najlepšou ženou histórie týchto pretekov. Potešila by nielen svojho otca Josého Miguela Jordu, ktorý bol takisto nádejným súťažným pilotom, ale do formule sa nikdy nedostal. Magnát Bernie Ecclestone tvrdí, že by to mohlo vyjsť, ale Carmen musí naozaj tvrdo makať a nie tráviť čas na sociálnych sieťach, ktoré zahlcuje informáciami zo svojho súkromia.

V tomto je vraj už teraz lepšia ako aktuálny šampión Lewis Hamilton, ktorý takisto patrí k milovníkom postovania fotografií zo svojho neformulového života. Druhým dychom však treba dodať, že pohľad na Carmen na stupni víťazov by bol určite príťažlivejší, ako sledovať spoteného a zarasteného Fernand Alonsa či Sebastiana Vettela. Navyše, okruhy Formuly 1 čakajú na ženu, ktorá sa po nich súťažne prebehne, už od roku 1992...

- - Inzercia - -