Dnes je piatok, 07.október 2022, meniny má: Eliška
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Cestovanie s deťmi podľa veku II.

január 16, 2020 - 12:00
Ahojte opäť. Tak čo, začali ste plánovať cestu či výlet na najbližšie dni? A čo s trošku väčšími deťmi?
Foto: 
pixabay.com
  • Predškolský vek (3 - 6 rokov) – hurá, máte doma škôlkara a s ním aj nikdy nekončiacu studnicu otázok prečo. Chápem, ide vám z nich prasknúť hlava, ale prečo to nevyužiť na naučenie sa niečoho nového, však? Prečo ide po poli traktor? Prečo dávajú letušky ľuďom pitie? Prečo vlak stojí v Bratislave a v Pezinku nie? Prečo je havko celú cestu v taške? Prečo maminka pri vzlietaní a pristávaní papá žuvačku a bábo pije vodičku z fľaše? Odpovedajte, odpovedajte, odpovedajte. To čo neviete si vymyslite, fantázii sa medze nekladú. Čo sa praktických vecí týka, buďte si istí, že nik z rodiny nie hladný, nikomu netreba cikať ani nič iné, že nikomu nie je zima ani teplo a ak niekto potrebuje oddych, skúste naň vytvoriť podmienky. A týka sa to i vás. Hladné a unavené stvorenia najskôr prepadnú zúfalstvu.
  • Mladší školský vek (6 – 12 rokov) – skvelé, máte so sebou veľkáčov, ktorí sú na vás závislí stále menej a už toľko nevymýšľajú huncútstva ako tí menší. Zabaviť ich je naďalej výzvou rovnako ako spokojné bruško a čo najväčšie možné pohodlie. Áno, s tabletom v ruke sa vidia najradšej, ale skúste prestoje využiť na konverzáciu. Vedia kam idete a prečo? Chceli by si o tom niečo prečítať a je niečo čo by tam videli a robili najradšej?

family-4319154_1280.jpg

Foto: 
pixabay.com
  • Starší školský vek (12 – 15 rokov) – je možné, že na školských výletoch či v táboroch vaše deti precestovali už viac ako vy. Začnite s cestovaním ešte predtým ako sa vydáte na cestu. Dovoľte im pobaliť sa, skúste si dať výzvu poskladať čo najviac vecí do čo najmenšej tašky alebo prežiť týždeň s čo najmenším počtom vecí. Počas samotnej cesty sa môžete pobaviť slovnými hrami, nech každý príde na nejakú inú. Moja obľúbená je vymýšľanie si cudzích dialógov, to vie byť skutočne veľká zábava.
  • Puberta (15 - 18 rokov) – viem, tu sa už vlastne o deťoch ani nebavíme, veď zvládnu omnoho viac ako si pripúšťate. Stále sa však učia pracovať so svojimi emóciami, najmä ak je v hre isté nepohodlie. Skúste im ísť príkladom, nerozčuľovať sa zbytočne a nesťažovať sa na veci, ktoré nemôžete zmeniť, lebo tým dokážete znepríjemniť cestu celej rodine a deti si to budú pamätať. Dajte im do rúk opäť väčšiu porciu zodpovednosti. Vedia cudzí jazyk lepšie ako vy? Tak nech sa spýtajú na cestu či inštrukcie. Kto z rodiny vie naplánovať najlepší program?

Cestovaniu zdar, veď učí novým veciam v praxi, tolerancii a  rozširuje obzory ako máločo iné. A ako vraví staré príslovie, aj cesta je cieľ.

Zajtra sa na vás opäť veľmi teším.

- - Inzercia - -