Dnes je piatok, 07.október 2022, meniny má: Eliška
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Cestovanie s deťmi podľa veku I.

január 15, 2020 - 12:00
Dobrý deň, mamy a otcovia. Radi spoznávate nové či staronové miesta? Cestovanie je pre mnohých drogou a ja tiež patrím do tejto kategórie. Keď prídu na svet deti, mnohé sa na tejto vášni zmení. Ale s trochou sedliackeho rozumu a plánovania nie je nič nemožné.
Foto: 
pixabay.com

Všeobecne pediatri odporúčajú započať akékoľvek dlhšie cesty až v momente, keď má dieťa skompletizované všetky povinné očkovania. Navštíviť vzdialenú rodinu alebo ísť na predĺžený víkend sa však samozrejme dá i skôr. Mne sa osvedčilo najmä nič nesiliť. Ak s cestou nie ste vyrovnaní vy, nebude ani vaše dieťa. A môže to fungovať i naopak. Existujú tipy, ktoré nám môžu pomôcť na cestách s rôznymi vekovými kategóriami. Poďme sa na ne spolu pozrieť.

  • Novorodenec (0 – 28 dní) – v takomto skorom veku je všeobecne odporúčané najmä byť s dieťaťom, kontakt telo na telo, dojčenie a čo najviac priestoru spoločne sa zoznamovať s novým svetom. Dieťatko je ešte veľmi krehké a aj čerstvá mamička má čo robiť, aby si zvykla na svoju novú rolu. Preto je zatiaľ ideálne cestám sa vyhnúť. Máme však medzi sebou rodičov, pre ktorých je toto obdobie jedinou šancou popýšiť sa novým prírastkom vo svojej rodnej krajine alebo aj takých, ktorí majú na cestu s dieťaťom iné životne dôležité dôvody. Cestujte len, ak je to absolútne nevyhnutné, dbajte na pravidelné prestávky a adekvátny odpočinok pre vás i dieťa. Ak dojčíte, máte veľkú výhodu a istotu, že váš maličký človek má tú najkvalitnejšiu stravu stále so sebou. Teda v prípade, že i vy o seba dbáte a pred bufetovými polotovarmi dáte prednosť strave pripravenej doma a z kvalitných surovín.

vehicle-69771_1280.jpg

Foto: 
pixabay.com
  • Dojča (od 28 dní do 1 roka) – mladšie dojčatá majú stále podobný režim ako novorodenci a rovnako potrebujú čo najviac kľudu a pokoja. Preto platia všetky odporúčania spomenuté vyššie. Zábava začína čím sme bližšie k jednému roku dieťaťa. Ak ste so štvormesačným spiacim bábätkom preleteli z Kanady na Slovensko dojčiac a s piesňou na perách, s desaťmesačným to môže byť už úplne iná šou. Cesty autom je ideálne plánovať počas spánku vašich detí. Nezabudnite obľúbenú hračku alebo knižku a ak je to možné, vyhnite sa tabletu a mobilu. Veď váš poklad má na ne čas celý život. Čo sa stravy týka, vždy je lepšia doma ošúpaná mrkva ako makaróny so syrom z piecky v stánku s občerstvením.
  • Batoľa (od 1 roka do 3 rokov) - ak už máte pár ciest za sebou, gratulujem. V tomto veku sa už nestaráte iba o lekárničku a scenáre čo budete robiť, ak...stávate sa plnohodnotným animátorom. Omaľovánky, knižky, hry na cesty a obľúbené bábiky/ autíčka sú vašou povinnou výbavou, preto ich určite majte so sebou. Stále vám hrá do karát spánkový režim dieťaťa, preto čo sa dá stihnúť prejsť v spánku, tomu sa nebráňte.

Zajtra si posvietime na deti vo veku 3 až 18 rokov. Teším sa. A vy?

- - Inzercia - -