Dnes je piatok, 02.december 2022, meniny má: Bibiána
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako zvládnuť zimu bez soplíkov?

december 04, 2019 - 10:20
Zima je náročné obdobie pre rodičov malých detí a preto vám ponúkame v tomto seriáli možnosti ako ju prežiť. V prvom dieli vám ukážeme ako prežiť zimu bez soplíkov.
Foto: 
Shutterstock.com

Milé mamičky, volám sa Hana a budem vám prinášať v pravidelných intervaloch seriály z oblasti starostlivosti a radosti s deťmi, dnes začneme s témou zdravia u škôlkarov.

Ako zvládnuť zimu bez soplíkov? Dá sa to.

 Mnoho mamičiek sa príchodu chladnejšieho počasia obáva najmä z dôvodu opakovaných chorôb u detí. Nenápadne si obzerajú iné deti v škôlkarskych šatniach dúfajúc, že ich dieťa zvládne zimu bez väčších zdravotných ťažkostí. Imunita sa buduje aj chorobami a netreba sa báť prvého vyleteného sopľa, veď naše staré mamy nás inak ako „sopliaci“ nenazývali. Akurát soplíky vedia aj poriadne potrápiť, najmä keď dieťa v noci nespí a nevie si s nimi samo poradiť. 

Nejedna mamička považuje odsávačku na sople za najlepší výrobok v domácnosti. Sú krajiny kde sú však zakázané z dôvodu, že tlak v nich je príliš silný a dieťaťu škodí. Najmä ho neučia vysmrkať sa samé. 

 Čo je najlepšie pre moje dieťa

 V súčasnosti nájdeme v lekárňach, obchodíkoch na zdravú výživu či na internete množstvo výživových doplnkov, liekov, tipov a rád na posilnenie imunity a je len na nás čo si vyberieme. Vo všeobecnosti platí, že to čo pomohlo inému dieťatku nemusí pomôcť nášmu. Každý z nás ma iné predispozície, prostredie v ktorom sa pohybuje, konzumujeme rôzne druhy potravín takže najosvedčenejšie je skúšať a čakať čo sa udeje. Ak Vám výrobok sadne, máte vyhrané a nemusíte sa tým viac zaoberať.

 Najosvedčenejšie tipy starých materí

 Keď mi manžel povedal, že jemu pri neprestávajúcom kašli prikladala mama na hrudník ocikanú plienku ostala som mierne v pomykove, ale presvedčil ma jeho výraz pri spomienke ako sa konečne nadýchol. Na túto alternatívu som si netrúfla, ale za veľmi účinné sa považuje zábal z akejkoľvek masti čo doma máte a priložiť na hrudník (kačacia, husacia, bravčová). Najlepšie na noc aby dieťatku neprekážal. Taktiež zmes z roztlačenej cibule s medom, prípadne rozkrájanú surovú cibuľu položiť v noci k postieľke. Aróma z izby síce nie je veľmi vábna, ale pri kašli sa mu môže uľaviť. Cesnak a citrón sa dajú zjemniť medom, sú rodiny kde je prípravok alpa všeliek, niekomu však môže prekážať obsah alkoholu. Zázvor, chren, kyslá kapusta, všetko sú to cenovo dostupné suroviny a nemusíte minúť kopu peňazí v lekárni. Naparovanie nad lavórom alebo preplachovanie dutín slanou vodou sa považuje za jednu z najúčinnejšej prevencie nádchy. Ak začneme s dieťatkom trénovať od mala bude to preňho prirodzená súčasť zimy. Je výborné ak máte v rodine kohokoľvek kto sa zaoberá bylinkami a vie vám namiešať konkrétnu zmes. Vo všeobecnosti platí, že dary prírody v akejkoľvek forme sú nášmu telu najbližšie a je pri nich najmenšia pravdepodobnosť nežiadúcej reakcie.

 Neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie

baby-3065476_1280.jpg

Neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie
Foto: 
pixabay

 Najlepšie je dieťa naobliekať a ukázať mu všetko v okolí v každom počasí. Čerstvý vzduch je nenahraditeľný a aj nám maminám spraví dobre krátka prechádzka. Aby naše deti nepoznali len cestu autom zo škôlky či školy. Pediatri taktiež odporúčajú neprekurovať domácnosti a dieťa neobliekať do zbytočne hrubých vrstiev. 

 Za veľkých pomocníkov pri boji proti detských chorobám môžeme považovať výrobky prírodného charakteru, bez pridaných chemických zložiek. Ide napríklad o echinaceu, kapucínku (prírodné antibiotikum existujúce v rôznych formách), zvýšené množstvo vitamínu C, v zime treba dopĺňať pravidelne vitamín D keďže ho máme málo zo slniečka, veľké množstvá zeleniny a ovocia, husté polievky z lokálnych surovín a nezabúdajme ani na strukoviny. Veľmi populárne sú momentálne aj esenciálne oleje zložené len z rastlín. Krásne Vám prevoňajú miestnosť, sú vhodné aj do kúpeľa či aroma lampy. Na trhu je aj množstvo výrobkov ktoré sa špecializujú na doplnenie konkrétnych minerálov či vitamínov. Napr. Schusslerove soli, tobolky z byliniek z tradičnej čínskej medicíny či čaje z ajurvédskej kuchyne. Mnoho mamičiek si chváli účinky koloidného striebra alebo oreganového oleja ktorý má silné protizápalové účinky. Z vlastných skúseností môžem odporučiť propolisovú tinktúru ako vynikajúceho pomocníka pri bolestiach v hrdle. Deti radi kloktajú, spravte si z toho zábavu.

Je dobré, že už vznikajú aj slovenské firmy ktoré garantujú zloženie výrobku len z lokálnych surovín na prírodnej báze. Alebo poproste susedu u babky na dedine či má k dispozícií domáci med, cesnak či zavarené čučoriedky. V tom všetkom sú ukryté poklady potrebné pre naše zdravie.

 Takže maminy do toho, užite si zimu spolu s deťmi, nezabudnite, že dobrá nálada výrazne ovplyvňuje zdravotný stav a to všetko sa na dieťatko prenáša.

 Zajtra sa budeme venovať v našom seriáli šiestej a siedmej chorobe, nezabudnite nás navštíviť.

- - Inzercia - -