Dnes je piatok, 16.apríl 2021, meniny má: Dana, Danica
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Horká chuť cukrovky

november 04, 2019 - 19:14
Liečba bolesti z cukrovky je zdĺhavá, no diabetikom pomôže skvalitniť život. Bolesť vzniká ako následok poškodenia nervových vlákien, tzv. diabetická polyneuropatia.
Foto: 
Shutterstock

Základ liečby

Bolesti z cukrovky sú dnes liečiteľné, hoci nie vyliečiteľné. Dôvodom je, že je to kombinované postihnutie. Dochádza nielen k nervovému poškodeniu regulačného mechanizmu, ale aj k poškodeniu ciev. „Základom liečby je však skvalitnenie života pacienta, ktorému bolesť z cukrovky mení správanie, mení sa aj jeho psychika a jednoducho často vnútorne zápasí so strachom z bolesti,“ hovorí algeziológ Ireneusz Przewlocki.

Pokiaľ ide o liečbu, tá klasická je pri diabetickej polyneuropatii postavená na antikonvulzívach v kombinácii s antidepresívami. V pokročilých štádiách, kde sú bolesti už výraznejšie, sa často pridáva aj liečba s využitím tramadolu. „Ide o slabý opiát, ktorý účinkuje z väčšej miery nie cez opiátové receptory, ako klasické opiáty,“ hovorí doktor Przewlocki. Možnosťou pri liečbe sú však aj klasické opiáty. Ako však dodáva odborník, počas celej liečby musí byť striktná kontrola glykémie pacienta.

Prečo musí dbať cukrovkár na hygienu?

Vedeli ste, že bolesti z cukrovky sú dnes liečiteľné, hoci nie vyliečiteľné. Dôležitá je však hygiena. U diabetikov je známa znížená tvorba potu, preto je nevyhnutné udržiavať pokožku elastickú a nedopustiť jej nadmerné vysušenie. Najmä dolné končatiny treba udržiavať v čistote a kontrolovať, či medzi prstami nie je vysušená, šupinatá pokožka. Denne treba nohy ošetrovať mastným krémom, umývať ich prípravkami, ktoré neobsahujú alkohol, nevhodné je aj klasické mydlo. Vhodný je repíkový kúpeľ, najmä ak už vznikli drobné ranky. Stvrdnutú pokožku treba ošetrovať pemzou a nechty zabrusovať pilníkom. Obuv by mala byť pohodlná.

- - Inzercia - -