Dnes je štvrtok, 25.február 2021, meniny má: Frederik, Frederika
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Príbehy z manželských spální - Osudová Kleopatra

február 04, 2020 - 18:00
Bola to skutočná femme fatale. Hoci sa nevyznačovala krásou v klasickom slova zmysle, bola natoľko očarujúca, že šarmom si podmanila dvoch najmocnejších mužov svojho sveta. Jedného potrebovala, druhého milovala.
Foto: 

Hrala vabank a horko zaplatila. Prehrala nielen svoj život a životy detí, ale zničila aj viac ako štyri tisícročia starú Egyptskú ríšu, ktorej trón zdedila po predkoch, Ptolemaiovcoch.

Jej príbeh definovaný triumfom a tragédiou mimoriadne inteligentnej a nevšedne ambicióznej ženy fascinuje generácie umelcov a mnohí ho prikrášľujú nádychom až presladenej romantiky. Skutočný príbeh Kleopatry sa však odohrával v reálnom časovom horizonte, v dobe, ktorá mala svoje špecifiká. Tie určovali kráľovnej Horného a Dolného Nílu pravidlá hry, ktoré musela brať do úvahy. Inak povedané, ak  chcela vyhrať, nemohla konať inak. A víťazstvo v jej prípade neznamenalo nič menšie ako šancu zachrániť si život. O to jej išlo od začiatku.

V tieni pyramíd

Keď osemnásťročná Kleopatra nastúpila v roku 51 pred Kristom na egyptský trón, v Európe, vzdialenej niekoľko stovák kilometrov, dosahovala Rímska ríša vrchol  moci, slávy a, samozrejme, rozpínavosti.  No obe ríše mali čosi spoločné. Zatiaľ čo pod starobylým Kapitolom sa republika menila na cisárstvo a moc sa kumulovala v rukách diktátora Caesara, Egyptom zmietala občianska vojna.

Kleopatra bola síce právoplatná dedička, ale o trón sa delila s bratom, ktorý bol zároveň jej manželom, len dvanásťročným Ptolemaiom XII. Keď dovŕšil šestnásť rokov, spojil sa s radcom Potíniom a pripravovali Kleopatrinu smrť. Ona si bola vedomá toho, že ak chce zostať živá, musí sa spojiť s prvým mužom najmocnejšej ríše – Caesarom.

Caesar prichádza do Alexandrie

Moc, bohatstvo a sláva sú vraj silné afrodiziaká. Keď sa teda títo dvaja prominenti stretli zoči-voči, preskočila medzi nimi iskra, ktorá sa neskôr rozhorela veľmi zhubným plameňom. Podľa legendy sa Kleopatra dala k Caesarovi priniesť tajne, v zrolovanom koberci. Či už to je pravda alebo nie, nič to nemení na fakte, že sa do seba zamilovali a Caesar jej dopomohol k neobmedzenej moci nad ríšou. No zatiaľ čo on bol neobyčajnou kráľovnou doslova posadnutý, ona ho len potrebovala. Z ich vzťahu sa čoskoro narodil syn Caesarion, prostredníctvom ktorého Kleopatra plánovala zachrániť oslabenú ríšu. V tom sa však mýlila...

Caesar, hoci pohltený vášňou k tejto nezvyčajnej žene, ktorá bola matkou jeho jediného syna, nikdy nezabudol, že je predovšetkým Riman. Tlkot srdca v ňom nikdy neprehlušil hlas rozumu. Bol ženatý s Pompeiou, ženou z mocného a vplyvného patricijského rodu v Ríme. A hoci Pompeia nesmierne trpela manželovým alternatívnym vzťahom, on nikdy ani len nepomyslel na to, že by sa oženil s Kleopatrou a uznal Caesariona za právoplatného dediča. Tým sa podľa závetu stal jeho prasynovec Octavius Augustus. Ktovie, akým smerom by sa tento manželský trojuholník vyvíjal, keby nedošlo k osudným udalostiam marcových dní v roku 44 pred Kristom, keď Caesara zavraždili. Miesto jeho smrti dodnes navštevujú zástupy turistov.

Marca Aurelia milovala

Kleopatra sa po smrti mocného ochrancu právom obávala o svoj osud, ale do cesty jej čoskoro prišiel ďalší mocný muž Ríma – Marcus Antonius. Bol spojencom Octavia, ba dokonca bol jeho švagor, keďže sa oženil s jeho sestrou Octaviou Minor. Z histórie vieme, že z Octavia sa neskôr stal prvý rímsky cisár Augustus, takže ťahať sa s ním za prsty sa nikomu neodporúčalo. Cisár mal jasnú predstavu o Rímskej ríši, ktorá mala vládnuť nad svetom, a Egypt chcel pripojiť ako provinciu. Preto poslal svojho najbližšieho spojenca Antonia za egyptskou kráľovnou. No aj v tomto prípade zaúradoval bôžik lásky Amor a tentoraz doviedol dielo do konca.

Láska až za hrob

Ich stretnutie bolo naozaj osudové. Antonius sa zamiloval a doslova stratil hlavu. Na rozdiel od Caesara zabudol aj na svoju manželku, ktorá mu porodila dve deti a občas  aj na to, že je Riman. Keď mu Kleopatra porodila dvojičky, rozhodol sa obrátiť zbraň proti Rímskej ríši a brániť Egypt do posledného dychu. Pre cisára to bola nesmierna urážka. Nielenže Antonius zradil vlasť, ale aj jeho sestru, ktorá neverou veľmi trpela. Dokonca sa traduje, že Antonius napriek tomu, že bol stále právoplatne ženatý v Ríme, uzavrel v Egypte s Kleopatrou manželstvo.

Vojna

Láska je síce veľmi silná zbraň a často premôže aj smrť, no v boji proti rímskemu impériu podľahla. V roku 31 pr. Kr. Octavius vyhlásil Kleopatre a Antoniovi vojnu a vyslal proti nim obrovskú flotilu. Keďže mal početnú prevahu, obaja museli ujsť. Cisár spustil masívny útok na Egypt a v priebehu roka si podmanil aj Alexandriu.  Milenci vedeli, že to je definitívny koniec. Antonius, aby sa vyhol väzeniu, spáchal samovraždu. Kleopatra ťažko niesla smrť milovaného muža a keď sa dozvedela o cisárových plánoch priviesť ju do Ríma spútanú v reťaziach a viesť ju po uliciach Ríma potupenú a poníženú, zvolila si dobrovoľný odchod zo sveta. Vdeň, keď mali po ňu prísť, si nechala priniesť legendárny košík s figami a vretenicou. Takýto spôsob samovraždy si nevybrala náhodou. Podľa egyptských náboženských povier sa tradovalo, že smrť hadím uštipnutím zabezpečí večný život a nesmrteľnosť.

Trpký koniec

Kleopatrinho a Caesarovho syna Ceasariona, o ktorom dúfala, že sa stane mocným kráľom, nechal Octavius zaškrtiť. Obával sa, že by ako priamy potomok populárneho Caesara mohol byť príčinou nepokojov v Rímskej ríši. Dvojičky, ktoré porodila Antoniovi, poslal do Ríma k svojej sestre, jeho právoplatnej vdove. Jej „opateru“ neprežil Kleopatrin syn, dcéra Kleopatra Seléne sa  dožila veku dospelosti. No nebol to len koniec dynastie Ptolemaiovcov. Kleopatrina smrť definitívne pochovala viac ako štyritisíc rokov trvajúce dejiny mocnej ríše faraónov a pyramíd – starovekého Egypta. Ten sa dostal pod správu Rímskej ríše ako jedna z jeho mnohých provincií.

Aká bola skutočná Kleopatra?

Určite bola vzdelaná, šarmantná a vynikala nesmiernym sexepílom. No či bola aj krásna, je viac  ako otázne. Vedela sa však „predať“ a byť v očiach mužov atraktívna. Za každých okolností chodila krásne oblečená a bohato zdobená: na hlave mala zlatý diadém znázorňujúci zlaté perá, slnko a pár rohov. Úzkostlivo dbala na čistotu, používala parfumy z cédra, škoricovníka, myrhy a mala dokonalý mejkap z prírodných farieb. 

Jej ruky boli často zdobené jemnými vzormi namaľovanými henou. Stále rozmýšľala, čo si oblečie, aby si naklonila egyptský ľud. Nosila dlhé nariasené ľanové šaty ozdobené výšivkami, korálikmi a šperkami. Veľmi sa starala o svoj mladistvý vzhľad a bezchybnú pleť. Na každú cestu si so sebou brala päťsto oslíc a v ich mlieku sa denne kúpavala. Bola tiež autorkou jednej z prvých kozmetických príručiek. Jej recepty na krásu, napísané na papyruse, sa zachovali dodnes.

- - Inzercia - -